Pro ty, které máte zahrádku nebo zahradu, určitě nebude překvapením, když na ní uvidíte i jiné živočichy, než myši a drobné ptactvo.
Seděla jsem před domkem a odpočívala po nějaké práci, když se přede mnou objevil chlupatý váleček, následovaný ještě jedním chlupatým válečkem. A to tak těsně, že jediné, co mne napadlo, bylo, že se jedná o bělozubku, ty totiž běhají ve „vláčku“ a to až 7 kousků (máma s mláďaty) za sebou.
Omyl!! Ten druhý chlupatý váleček byl ocásek patřící tomu prvnímu válečkovi.
Některé už možná tuší – byl to plch! Bohužel plcha vyfotografovat není tak úplně snadné, je to živočich veskrze noční a už jenom ho vidět za stmívání se, je velká vzácnost.
Chcete zjistit, zda takového chlupáčka máte na zahradě také? Není nic snadnějšího.
Potřebujete:
2 kg švestek, ze kterých uvaříte švestkové knedlíky, přičemž si schováte pecky.
2 velké třešňové kompoty, opět si schovejte pecky
10 kg meruněk, které zavaříte jako kompot, samozřejmě bez pecek
a kdyby nestačilo, pecky z 5 kg višní na bublaninu, a 5 kg mirabelek na kyselý dort to jistí.
Pecky usušíte a pak už stačí najít místo, např. u uskladněného dřeva, nebo u boudy na nářadí, kam umístíte misku se směsí pecek a každé ráno budete chodit kontrolovat, jak mizí.
Když budou mizet, máte vyhráno, plch si vaši zahradu oblíbil.
A těch pecek, ze kterých vyhlodává semínka si dokáže odnosit opravdu hodně. Od začátku července odhaduji, že má v zásobárnách tak asi 5 kg pecek.
Koneckonců, kolik si jich nasyslil se uvidí v zimě při odebírání dřeva, pravidelně nacházíme hromádky vyhlodaných prázdných skořápek.
A já se za plcha přimlouvám – dejte mu někam budku pro ptáky, v zimě si ji určitě využije pro své zimování. Podle kamarádky Bernéšky je až 80% ptačích budek v zimě obydleno právě plchy.
Text: Jana Macůrková. Foto ilustrační – Naturfoto
Jana poslala ilustrační foto plcha zahradního (který jsem ještě k tomu drze vyměnila 🙂 ), ale já bych sázela spíš na plcha lesního. Jednak má chlupatější ocásek, takže víc odpovídá popisu a druhak plch zahradní patří mezi kriticky ohrožené druhy hlodavců v České republice. Jeho výskyt je pouze lokální s nízkou početností.
A pokud jde o mně – já se za plcha nepřimlouvám, protože když se vám ty potvory nastěhují do baráku, máte o čem přemýšlet (mámě už několik desítek let dělají společnost na chatě, příšerky).
Já ho viděla jen skutečně jednou i když hlodat ho někde schovaného ve dřevě ho slyšíme skoro denně. Takže ten odhad, že by to měl být plch zahradní, je tak 50 na 50 s plchem lesním. Navíc bydlíme kousek od lesa. Našrěstí do baráku se mi nedostal, tam letos zavítaly asi po3 letech myšky a tak funguje pes i pastičky.
Toho pracovitého tvorečka jsem jednou sledovala na rybách.Sklízel žaludy.Nechtěla jsem věřit co jich dokázal nanosit do skrýše.Neuvěritelný makáč
Teda fakt nevim, kde bych vzala tolik ovoce, potazmo pecek. Chapu, ze je to lepsi, nez vyhodit, lec……
Já je střádám od každého ovoce, které zpracovávám, právě proto, že už delší dobu o plchovi víme, tak mu tu radost dělám.
Hlavne proto, ze prevazne vsechno musim koupit……
Nám stačí tři veverky, které se sem nastěhovaly a sklidily tak čtvrtinu ořechů. Černá, zrzavá a černozrzavá, asi potomek těch dvou. Tuhle jsem šla věšet prádlo a slyším divné klepání a ona to veverka v pacičkách ořech a tloukla s ním do větve. Zblejskla to letošní kočička a hurá na strom. Veverka chytla ořech do zubů, naježila se jako záchodová štětka a vyrazila proti ní. Číča se lekla a sjela ze stromu jak blesk, až jsem myslela, že až pod zem. Oklepala se a trochu se motající zdrhla do zahrady. Jinak jsou oprsklé a klidně sedí na sušáku na prádlo 2 metry ode mne, když ho věším.
A vis, jak voprskly jsou ti nastehovani plsi? To se sprchujes, plch sedi na prutokaci a cumi.
Sedis u stolu a plch se spaciruje po horni hrane dveri. Atd…, atd… 🙁
No, co má se na co koukat….
O veverkách mi povídej – chodila k nám na verandu na krmítko, užírat ptáčkům ořechy. A náš pes z ní šílel. Veverka si z něj dělala úplné hovínko, seděla nahoře na krmítku a najednu roztáhla ocas, naježila se, ocasem zatřepala – samozřejmě všechny blechy z jejího ocasu měl náš pes. Tři týdny trvalo, než se nám ho podařilo odblešit….
Jezis, to by mne kleplo…….
Z plcha v koupelně? Oni jsou roztomilí, ale jako spolubydlící trochu obtížní.
spíš hlasití, poněkud se nevyspíš.
Jak píše Hadérka – krásná, roztomilá zvířátka …. Ale kdo na vlastní kůži pozná, co dokážou nadělat za škodu na zásobách ve sklepě, štandopede je vystěhuje jako já.
Rozhodně bych jim nepodstrojovala – dokázali si vybrat sami ?
Tak my máme ve sklepě něco exotičtějšího – Vlastik zapomněl na podzim zcela zavřít okno a tak se nám tam nastěhovali netopýři. Naštěstí, jak byl dlouhý teplý podzim, tak jsme je stačili ještě vystěhovat.
My máme už několik roků na zahradě ježky. V rohu měl být kompost, ale pak se tam naházelo kdeco a teď je tam domov pro ježky. Na dvoře jsem pořád chtěla budku pro ptáčky, mám ji, ale oni dělají trošku binec a semínka lítají všude. A co čert nechtěl, máme tam myši. To se mi nelíbí, tak budka půjde do zahrádky. Už tam jednu máme, tak budou dvě.
Jinak ten plch je moc pěkný, ale nemusím mít všechno. 🙂
Tajk nám zatím nepřekáží, drží se v uskladněném dřevě, a kdyby nebylo toho, že ho občas slyšíme hlodat a jak jsem psala, jen jednou jsem ho viděla já a jednou Vašek (syn), tak bychom o něm nevěděli.