aneb březen, za kamna vlezem!
uzená kost, zelenina
brambory, chléb, cibule
petrželka, libeček
stroužek česneku
pár kuliček pepře
mohou být chilli vločky
lžička sádla
Vložte do hrnce zeleninu na běžný vývar, přidejte pár pepřů a vložte kost. Táhněte vývar. V mezičase si připravte na menší kostky pokrájené syrové brambory, nadrobno nasekanou cibuli, na maličké kostičky pokrájený starší chléb, posekejte hrstku petrželky, snítku libečku a stroužek česneku.
Z hotového vývaru vyjměte kost, vylovte vyvařenou zeleninu a pepř. Do hrnce dejte brambory, znovu uveďte do varu. Z kosti oberte a drobně posekejte zbylé maso – stačí pár lžic. Doslova.
Na pánvi rozehřejte lžičku sádla a na něm nechte zpěnit cibuli a maso. Ve chvíli, kdy se chystá zlátnout, vsypte chléb, většinu petrželky, česnek a libeček. Míchejte a krátce prosmažte – natě by měly zůstat zelené.
Vývar s brambory rozmixujte do hladka, podle chuti osolte. Do talířů rozdělte cibulovo-chlebovou směs, zalijte polévkou a posypte zbylou petrželkou, případně chilli vločkami.
Brambor dejte přiměřeně. Polévka nemá být krémová, jen zahuštěná.
Nemáte-li libeček, zcela výjimečně povoluji pár kapek polévkového koření, čili maggi. 🙂
Do základu na vývar doporučuji rozmáčknout rajče, nebo přidat dvě lžičky protlaku.
Jestliže vaříte z hotového vývaru a nemáte ani kousek uzeného, použijte dobrou libovější slaninu, nebo klobásu.
Recept poslala BOYE: „Měla jsem uzený ocásek. Přes dvě a půl kila kousek. Po okrájení masa zbyla kost… Máte-li vývar již hotový po vaření uzeného, snadno postup překroutíte ku stejnému výsledku.“
Mám ráda polévky.Z uzeného dělám nejraději zelňačku.Už tady asi je.Tato bramboračka bude brzo!Taky jsem koupila Vepřové ocásky přez 2kg kus..A ta miska je perfektní.
Jaja, těmhle nádobám říkáme korejtka a jíme z nich moc rády. Jen jsme jich měly poslední dobou větší spotřebu, budu muset nechat udělat další. 🙂
Něco podobného jsme koupila kdysi na Zahradě Čech. Byla to sada 6 ks silnostěnných misek rávě na poblivky a snídaňové kaše.
Zatím odešla pouze jedna, zbylých pět pilně používáme právě na poblivky. Asi budu muset nějakou spáchat a vyfotit právě v té misce.
Přiznám se, když poblivku z uzeného, tak jedině s rýži. Bramborovou jsem ještě nikdy nezkoušela. Ale co není, může být. Tož vyzkouším.
Akorát …. píšu to už dlouho, ale vážně si budu muset zajít na oční …. četla jsem „přidejte pár vepřů“ ?. Marně jsem přemýšlela, jak vhodím, byť jen DVA (což by mohl být PÁR) vepře do mého největšího pětilitrového hrnce. ??
A vloudila se Ti tam chybka, píšeš, že rozdělte „do talířů“ a nakonec to fotíš v misce. Ale krásné misce, to musím napsat.
Je takaaa zvlaaaastna????. Kdysi jsem běžné dělala bramboracku z uzeneho vývaru a byla výborná , dnes to skončí buď s kroupami a porkem nebo zelnackou
Přiznám se, že co se vývaru z uzeného (povětšinou z žebírek) týče, jsem barbar. Doma bývala uzená polévka s kroupama. Jedla jsem ji – u nás všichni jedli vše- ale nezamilovala jsem si ji tak, abych si ji pro sebe vařila, čili jsem vývar bez lítosti vylévala. Teď občas z části vývaru udělám polívku chlapovi (oblibuje se strouháním z nudlového těsta). Posledně jsem ta žebírka upekla – byla excelentní a žádný vývar, jen dole trochu sosíku.
Tenhle recept ale zaujal tak, že zkusmo vezmu příští uzený vývar na milost a prubnu ? 😎
Uzený vývar mám na základ polévek ráda, zelňačku, bramboračku . Ale, — vývar nesmí být jako “ mléko “ . Někdy se povede že je ten vývar samá “ sůl “ , nebo do čeho to maso nakládají , to pak vývar jde slepičkám do šrotu .
Když se ale povede je krásně “ zlatavý “ to je polívčička . To nudlové strouhání má můj muž také v oblibě, dělám ho ve dvou variantách — silnější a hóóódně jemné . Tak dobrou chuť a polívčičky jsou GRUNT.
U nás do uzené polévky brambory a kroupy a nezahušťuji, ale tato je určitě výborná. Jen ty uzené ocásky asi nebudou, ale uzená žebra mají stále. Určitě vyzkouším.
Miska je krásná a praktická, na polévku jako dělaná, moc by se mi líbila.
Teď ještě k lívancům, Věruška M. zmiňuje že jsou výborné od Haderach. Hledala jsem a nemůžu je najít, nebo to byl recept ještě z dob PŽ. Bylo by možné ho sem dát? Děkuji.
Myslím, že jde o Jogurtové lívanečky(672) 🙂
Jsou lehké a chutné 😉
Květulko děkuji, už jsem to našla, určitě vyzkouším. 🙂
Když jsem je vyzkoušela , tak u nás odzvonilo kynutym
Žejo Věrko já už jiné nedělám.Ty jogurtové jsou nej.Kynuté jsou žáhovec pálivý.?
A já mám tendenci to s drozdim přehnat (má se dat půl, sup tam 3/4) a pak šly drozdim dost cítit. No ale přesto byly dobre . Práškové jsou lepcejsi, dokonce to došlo tak daleko, ze decka po večeři si hrála hrála a když už se mělo jít spát : my bychom si dali livance! Až tak ( denně ). Nojo , návštěva se vydrží a pak se týden “oživuje”
To kynuté to málokdy dělá, ale pokud ty lívance posypeš skořicí, tak ta pálení žáhy dělá i tak oddolným jako jsem já. Ale stačí mi lžíce nálevu z okurek a když je nejhůř, ta mám od paní doktorky tabletky a ty to srovnají na víc jak 14 dní.