květák
slanina
řapíkatý celer (1-2 kousky dle velikosti)
chilli vločky 1 lžička (kdo nerad, může použít papriku)
sušený česnek 1 lžička (čerstvý nadrtíme)
sůl, olej, šlehačka
těstoviny (drobnější)
strouhaný sýr na posyp
Květák rozebereme na malé růžičky, v zapékací formě smícháme se slaninou pokrájenou na kostičky, tence pokrájenými řapíky celeru , lehce osolíme, posypeme chilli vločkami nebo paprikou (klidně pálivou), česnekem, zakapeme olejem a promícháme. Dáme zapéct asi na 25 min. Poté zalijeme polovinou šlehačky a ještě 10 min. zapékáme. Mezitím si uvaříme těstoviny- drobná kolínka, mašličky a pod… necháme okapat a smícháme s květákem. Na talíři posypeme strouhaným sýrem.
Mlaskáme potichu, ať sousedi nezávidí a nepřijdou nám to sežpapat, vzkazuje autorka receptu, Květoslava 🙂
Já dělám něco podobného, ale nejprve smíchám s těstovinami a poté zapékám se šlehačkou a sýrem.
Také dělám zapekané těstoviny s květákem a s mletým masem.Ta šlehačka by mně nenapadla,zkusím,děkuji.
Mleté spejchnu na cibulce se slaninkou,těstoviny vařím najednou
s rozebraným květákem,abych ušetřila aspoň jeden hrnec.Všechno smíchám,plus koření a bylinky ,zaliju vejci a zapeču.
Už mám opsáno, bude k večeři. Já dělám něco na způsob šunkofleků, do kterých přidám uvařený květák a vrch posypu strouhanou Nivou.
Nevím, jestji opravdu opisuješ ručně, ale lze stáhnout a vytisknout. (Myší na pvní písmenko – levé tlačítko a až kam chceš stáhnout, CTRL + C a přenést na čistou stránko ve Wordu a kopírovat CTRL + V.
On kazdej nema doma tiskarnu…a spousta devcat sem chodi dokonce z mobilu…
Ale zase na druhou stranu některé nemusí vědět, jak to stáhnout. Já, dokud jsem neměla tiskárnu, tak jsem si některé věci stahovala a nosila na flešce do práce.
Myslim, ze to nehrozi. Pokud nekdo pracuje s pocitacem, tak CtrlC a CtrlV je zaklad pocitacove gramotnosti. A nekdo nema pristup k tiskarne ani v praci. Krom toho…ja si obcas taky vypisu ingredience a par poznamek na kus papiru. Nevim, proc bych na to plejtvala celou stranku a tistenou kucharku si nevyrabim 🙂
Janičko díky, že jsi popsala jak stahovat, ale nemám, zatím, tiskárnu. Opisuji každý recept co se mi líbí, alespoň si procvičím psaní. Zjistila jsem s hrůzou, že už neumím psát psacím, jen tiskacím a zakládám si recepty do kroužkového bloku. V předešlém PC jsem měla spoustu receptů a jak mi kleknul, o všechno jsem přišla. Už to nešlo vytáhnout. Proto raději píšu. Vím, jde všechno stáhnout na flešku, ale když potřebuji v něčem poradit, nemám s kým. Ale už jsem si opsala jak stahovat. Děkuji. 🙂
Já stahuju z mobilu…
Mno, lze i tak, že myší označíš text, pravým tlačítkem na myši klepneš, označíš „kopírovat“ a do otevřeného wordu klepneš opět pravým tlačítkem a dáš „vložit“.
Úsměvko, teď jsem to zkusila do wordu a hlásilo mi to, že není nastaven. Text jsem musela označit levým tlačítkem na myši/pravým to nešlo/, dala jsem kopírovat a pak už to nešlo. Ale díky za pomoc, až přijde dcera, mrknem na to. Musím si přesně napsat co dělat.
Jiřinko, je možné, že to máš jinak. Pokud to nešlo, tak jsi měla ve wordu párkrát zmáčknout „enter“ (jako řádkování) a zkusit znova.
Já jsem bez myši jak bez nohy, tím šudlátkem na noťasu bych neudělala nic, natož kopírovala ???
Mládežníci jsou na to experti, těm nepřijde nic složité. A to už i ten prcek mi radí, co dělat s telefonem ?
Přesně tak to dělám já. Je to rychlé, jednoduché a hlavně pro mne zapamatovatelné :-).
Napsala jsem opsáno, ale bylo zkopírováno, večeře byla výborná a fakt jsem neuhájila pro sebe na dnešek do práce ani drobínek a ještě na mě vymámila recept snacha .
Já dnes budu mít taky těstoviny ale s houbama.Čerstvýma a do těch jen sůl kmín pepř ?
Já jsem fakt přející člověk, ale houby závidím. U nás sucho a lesy už pomalu žádné. Tuhle jsem říkala kamarádce, že budeme muset začít pořádat zájezdy za houbama asi někam na Šumavu.
Zatim rostou jen v nižšich polohách.Jinak ale v plné houbové sezoně Šumavu a Novohradky na houby doporučuju.U nás sucho není ale v lesích se kácí o 106.
My jsme včera jeli s vnukama do ZOO v Jihlavě. Po cestě jsme viděli tollik suchých stromů, někde i obrovské plochy, že se mi dělalo zle. Když si uvědomím, jak ekoteroristé brojí proti kácení napadených stromů, tak bych je topila jako koťata…
Udělám pro sebe! Pesana si udobřím kouskem masa – nějak se v tom horku moc k papání nežene, baští sýr, ovoce – granule jsou teď neslušné slovo..
Květák je super a takhle se slaninou, už tam chybí jen brambory. Ale proč ne ty testovinky? Dcera s deckama by jedli těstoviny pořad. Už ji recept posílám
Mno, tak to je recepísek do pranice …. hele, ten určo vyzkouším ?, jen ne dnes, páč je vedro a nechce se mi zapínat trouba.?
Tož budou nezapečené plněné dietní tortilly ?
To je výhoda remosky. Není kolem tak velké teplo jako kolem trouby, pro dva ideální velikost (mám malou). Naskládám, zapnu, zdrhnu z kuchyně a občas hodím očko. Ty dvě porce jsou upečené dřív – odpadne čas na vyhřívání velké trouby a krom vůně není znát, že se něco peče. Když naskládám brambory, zeleninu a navrch maso, mám to i z jednoho hrnce – tedy pak to přendám na talíř, aby bylo jasné, co je Krakonošovo a tudíž se nesmí užírat ??
No jooooo, šak nepíšeš, že zapečeme v troubě ….. hele, příště napiš „recept do remosky“ a já to pochopím ??
No nic, tortilly sežpapkané, tak zase příště.
Nejsem masochista – zapínat troubu v těchhle vedrech pro trošičku žvance? (porce se zmenšují, v tom vedru se víc pije a míň jí) Úplně stačilo, že jsem musela vařit džemíky, ale darované jahody přeci nevyhodím? ?
Teď zaslouženě relaxuju – pro jistotu na Jižní Moravě, aby mne nikdo k práci nenutil ??
Tak si to tam užij, já zase jedu směrem k vám ??
? zase se jedeš vzdělávat? Ty budeš chytráááá ?
Zítra ještě ne, to až později …. zítra jedu kolbenkově, tak snad budu múúúúdra ???
Tento recept se mi líbí. Máme rádi květák na všechny způsoby, smažený, vařený, zapékaný, ale s těstovinami jsem nikdy nedělala. Dneska jsem v Kaufu koupila pěkný květák, tak hned vyzkouším. V tom děsným vedru to bude rychlý oběd a k tomu salát, kopu salátu. Jinak u nás už víc jak 14 dní nespadla ani kapka, všechen déšť spadl v okolí. Tady v Brně – Slatině máme letiště, které ještě rozšířili – budou zde přistávat i veliká nákladní letadla, takže déšť bude nedostatkové zboží. Zato sluníčka máme na rozdávání. 🙂
Jak souvisi letiste a velka letadla s destem?
Tak jo, souvisi. U letiste prsi o 6% VIC 🙂
„Koho by napadlo, když sedí v kabině pro cestující a letadlo prolétává mraky, že po takovém průletu zůstane za letounem tunel. A protože letů je nepočítaně, nadělají do mraků děr jako do ementálu. Studie vědeckého týmu Andrewa Heymsfielda z Národního centra pro atmosférický výzkum v americkém Boulderu zveřejněná v časopise Science dokládá, že takové tunely vyvolávají častější sněžení a výraznější deště.
Proč tomu tak je? Právo uvedlo vědcovo vysvětlení: V mracích může být teplota kolem deseti stupňů pod nulou, ale pokud v nich chybí prach nebo krystalky, zůstává voda v kapalném skupenství až do mínus čtyřiceti stupňů. Rozptýlené kapky jsou příliš lehké a z takového mraku normálně nezaprší. Průlet letadel však výrazným ochlazením vytvoří krystalky, na jejichž povrchu kondenzují kapky superchladné vody. Krystaly těžknou a zvyšují pravděpodobnost deště nebo sněžení.
Suma sumárum – tunely v mracích podle této studie zvyšují množství srážek kolem letišť nejméně o šest procent.
Současná letadla opravdu ovlivňují počasí, ale tak filigránsky, že si s tím běžný obyvatel nemusí lámat hlavu
S ochlazením pod kondenzačními stopami to tak jednoznačné nejspíš není. Letouny po startu a před přistáním mají mnohem menší letovou výšku, než aby po sobě zanechávaly chundelaté bílé stopy. A když vystoupají do osmi až dvanácti kilometrů, jsou od letišť na hony vzdáleny, než aby ovlivnily tamější teplotu. A ačkoli se dá současný letový provoz označit za nadměrný, přesto se hustota kondenzačních stop náhodně se křižujících letounů v různých výškách nedá srovnávat s hustým svazkem stop, které po sobě zanechávaly v několika vlnách jedním směrem letící bombardovací svazy před koncem druhé světové války.
Jaké si z toho vzít ponaučení? Současná letadla opravdu ovlivňují počasí, ale tak filigránsky, že si s tím běžný obyvatel nemusí lámat hlavu.“
Páni, to je vysvětlení přímo vědecké, ale třeba v dědinách kolem nás prší víc, než tady – jsme asi 4 km od letiště. Když to čtu, mělo by tady vlastně pršet víc, ale neprší. Jsme v dolině, tak máme štěstí, že ty veliké bouřky nás nějak míjí, zato vedra máme dostatek.
Bylo nám sděleno, že ta velká plocha letiště nějak odpuzuje déšť, neumím to vysvětlit, ale že tady málo prší je už celá léta fakt.
Hele, to by okolo Ruzyne musela byt Sahara 🙂
Vysvetleni bude jinde, ne v letisti 🙂
Já bych to viděla trochu jinak – nad rozpálenou letištní plochou se horký vzduch zdedá do výše – takže spíš zvedá teplotu ve vyšších vrstvách a tak dochází k posunu rosného bodu (když je vzduch nasycen vodou a začíná pršet) a tak prší méně.
Já tomu ale opravdu nevěřím — jak říkám, Ruzyně je daleko větší a poušť okolo není. „Bylo nám sděleno, že ta velká plocha letiště nějak odpuzuje déšť“ mi zní jako prohlášení nějakýho odpůrce rozšíření letiště, kterej vaří z vody, protože tam zrovna nemá sysly ani chráněný rostliny. Ve Mšeně už taky několik let dochází k tomu, že souvislá dešťová fronta se před Mšenem rozdělí a my „proklouznem“, i když okolo prší. Místní na to taky mají pěknou „urban legend“ – prý za to může skládka – je už dost vysoká, skoro by se dalo říct, že změnila tvář krajiny.
A pokud jde o rozpálený vzduch, který se zvedá do výše – to by nepršelo nad žádným městem, kde je teplota o stupně vyšší než nad volnou krajinou.
Hledala jsem to – žádná studie na to není a Brňáci tvrdí, že „V Brně prostě neprší…! 😉
U nás taky neprší a letiště tu nemáme. Ale máme jednu benzinku, za ní je pomyslná čára. U benzinky prší, o pár metrů dál už je sucho. A co včil s tím? ?
Taky to s těstovinami bylo mé poprvé Jiřinko. Řekla jsem si, když jde brokoli, proč nezkusit květák. Mužskej měl chuť na těstoviny, že už dlouho nebyly a ten květák z lednice smutně koukal… 😎