Plody hlohu obsahují vitamíny B, C, karoteny a další látky – zlepšují průchodnost cév a tepen, celkové prokrvení organismu, stimulují srdce, fungují jako prevence a léčba anginy pectoris, pomáhá při srdeční slabosti a arytmii. Slouží také jako regulátor krevního tlaku – vysoký snižuje, nízký zvyšuje. Dále mají uklidňující účinky (pomáhají při stresu a nespavosti) a pomáhají s nepříjemnými stavy v období menopauzy. (zdroj Wiki, upraveno)
asi 30 deka plodů hlohu
1/2 l vodky nebo slivovice
Čerstvě natrhané hložinky umyjte, osušte, pokuste se oďoubat „bubáky“, nakrájejte na malé kousky (jde to blbě, protože hložinka je v podstatě pecka obalená teninkou dužinou, takže si vybírejte radši větší masité kuličky) , dejte do šroubovací zavařovačky, zalijte nějakým vysokooktanovým alkoholem (vodkou nebo slivovicí) a nechte macerovat asi měsíc – každý den protřepejte. Pak sceďte přes plátno (hodí se i kapesník, samozřejmě vypraný 🙂 ) nebo kávový filtr a nalejte do nějaký čupr lahve. Užívejte 3x denně 20 – 30 kapek.
Hložinky podle babiččina receptu naložila Haderach – a rada na závěr. Krájení hložinek je děsnej opruz. Takže jsem nakrájela půlku a zbytek jsem nasypala na talíř a propíchala takovým tím ježkem na čištění lisu na česnek. Protože primárně jde o narušení slupky, mělo by to stačit.
Můj muž každý rok sbírá květy hlohu a vaří z nich čaj, protože zná účinky hlohu. Ale sbírat hložinky ho nenapadlo, takže dík za tento recept. Takto bude užívání hlohu příjemnější.
? Se budeš prodírat trnama hloží?
Asi málo prohlížím škarpy podle silniček, ale fakt nevím, kde tady v okolí nějaký hloh roste. V mé rodné vísce to bylo na krajích polních cest k lesům.
Ale tip je to zajímavý, tinktura by se hodila 😎
Květ jsem letos prošvihla a tak budou plody. Bez alkohůlu, sušené na čaj. U nás se jim říká lohyně.