20-25 dkg anglické slaniny
4 vetší brambory
hromada různých čerstvých hub
šlehačku
trocha mléka
grilovací koření
drcený kmín
Na pekáčku necháme osmahnout anglickou slaninu, odstavíme, do pekáčku dáme na menší kousky nakrájené brambory, houby (kamarádka nakrájela celé houby i s nožičkami na čtvrtky), posypeme grilovacím kořením a drceným kmínem a dáme cca na 15 minut péct do trouby na 180 stupňů. Vyndáme a zalijeme šlehačkou smíchanou s trochou mléka a opět pečeme cca 20 minut.
Pozn: je to trochu jiná obměna Houbového pekáčku doktory Aleny a proto ho ještě teď na podzim zařazuji.
Recept mi poslala Ivana Dlouhá, s tím, že ochutnala u kamarádky v Kadani.
Děvčata – trochu mimo, ale chci se zeptat, máte některá zkušenosti s elektrickým nožem na krájení masa? A jak se chová při krájění jiných druhů potravin, např. sýrových rolád ap?
mám hodo ma v šupliku a nepoužívám ho, maso sice ukrojil, pokud jsi ho používala ne jako nůž ale přitlačovátko, ale těma posuvnejma pilkama spíš trhá…. a roládu ti potrhá taky, to je lepší ji nechat ztuhnout,mít nůž namočenej v teplý vodě a krájet, nebo ji řezat strunou…. a jsi limitovaná délkou těch pilek a připadáš si víc jak dřevorubec než kuchař,co krájí….
jestli si to chceš zkusit, pošlu ti ho ..uvidíš sama…..
Přesně tak, je na dvě věci, na nic a na h….. Jediná věc, která s ním šla krájet, byla čerstvá veka na chlebíčky.
Mám ráda všelijaké pomocníky do kuchyně a taky jich spoustu mám, ale tohle byl omyl.
Dala jsem ho synovi a ten s ním řezal polystyrén.
Já říkám na 3 věci – na nic, na h…o a naschvál….
Měla jsem – a jak píšou holky, je to naprd. Teda — na napůl zmrzlý maso je to dobrý, ale jinak akorát na ten polystyren.
Kamarádčina máma si ho před čtyřiceti lety přivezla ze Švýcarska. Aby dokázala, že pár vzácných franků nevyhodila oknem, řezala tím knedlíky. Když už celý rodině knedlíky lezly krkem, hromadně jí daly odpustek a od tý doby se ta kravina vyndavala z kredence jen tehdy, kdy bylo potřeba zchladit nějakýho vejtahu. To se hodil nůž na linku, utřel se z něj prach a trochu ledabyle se k němu nainstalovalo pár rekvizit a nenápadně tu Husqarnu vždycky někdo zapnul a do vrčení motůrku prohlašoval, že to ani neuklízej, jak je to šikovný na všecko. No, blbli jsme s tím, dokud jednoho nenapadlo zkusit tím nařezat třísky na zapálení krbu… Holt je jistý rozdíl v tvrdosti mizerného knedlíku a borového špalíku…
A všem se ulevilo. Jen chudák prostoduchý pán ve sběrně druhotných surovin rozzářil svá sběrná očka, pravil, že to opraví a překvapí ženu… Jsem si jista, že překvapil 🙂
Ten můj byl taky ze Švajcu. Pár let ležel vzadu ve špajzce, a když začal synek stavět, vzpomněl si na něj.
Taky jsem ji měla. Tchyně taky a ta byla na něj patřičně hrdá. Ale ona měla takový hrozný těžký krám, nikdy no snad nepoužila. Švagrová si na vzala, má ho ve sklepě. Jestli je zájemce, ráda se ho zbaví. Ale nic víc k tomu nenabízí. Jednou se chlubila šéfová, jak skvělý svatební dar koupila. Byla jsem mladá, blbá a tak jí rekla, že to mám a že je to děsnej krám. No už jsem to u ní měla navždy po.rané.
z SRN, to je hned vedle 😀
Já jsem si na ten nůž vzpomněla, naše paní ředitelka ještě v Mostě si ho pořídila (nebo snad dostala od syna) a strašně si ho pochvalovala, jak to krájí krásně tenké plátky ze svíčkové ap. Já ho nechci, jen jsem chtěla vědět, jaký že je to zázrak.
Před chvílí jsem doskládala dřevo na zatápění, kupujeme na pile každý rok jeden balík osámků (už nás tam znají a tak nám pán vždycky vybere balík, kde těch osámků je většina) a my nemusíme štípat drobné dřevo, jen to nařežeme na délku a poskládáme.
A půjdu dočistit kačenku – pardon kačera a to divokého, kterého jsem dostala jako odměnu za pomoc na výstavě zvířat ve Staňkovicích. Bude ve středu s pardubickým nedlíkem a červeným zelím.
Jani, jak se dělá pardubický knedlík?
Dočkej času, jako husa klasu, bude v pátek jednak samostatně, jednak s holoubětem na divoko.
No počkej, holoubě už snad mělo být a svatomartinská husa bude opožděně?
Asi ňákej perníkovej.
Počkej Jani, vždyť jsi psala, že cistiš les, na podpal bezva. Tak teď tomu už vůbec nerozumím.
Ale nikde jsem nepsala, že by ty „zbytky“ v lese byly na podpal. To jsou (znova opakuji) normální velké kusy dřeva na topení. Kusy do 2 m na délku a průměr od nějakých 5 do 30 cm. Na podpal máme právě ty osámky (čili jak psal Hrabeboto tenké suché okraje z prken z katru – velká pila na řezání klád na prkna))
Netusim, co jsou osamky. Google nic nenabizi. Krajovy nebo rodinny vyraz?
No, to budou asi kořínky. Nikdo to nechce. Tak na podpal, bídný, nezatopíś. Dává se to do tomboly na vesnických plesech a každý se boji, aby to nevyhrál. A los zahajují.
Tady jde do tomboly kvalitní dřevo, které vždycky nařežou místní hasiči na délu 1 m. A bývá to tak 1,5 m3. Vyhráli jsme to předloni a měli jsme měsíc čím topit. Takže i do tomboly se dává někde kvalita, někde hrůza.
Z klády se na katru nařežou prkna. Aby byla prkna kvalitní , čistá tak se hrbaté kraje odříznou(osámují- tesařský termín)
načisto a na přesný rozměr.
Než jsem stačila odpovědět, tak tady je odpověď od chlapa. To vypadá líp než od ženský.
My jsme je brali, ale dostali jsme vždy víc prken a bylo z čeho budovat. Do kotle toho moc nešlo.
Tady máš dvě možnosti – buď krajiny – to jsou ploché velké okraje, dalo vy se říci první a maximálně druhé prkno z klády, nebo osámky, což vypadá jao velké špejle cca 2×2 x délka asi 1,5 m.
No, tak to jsou ty okrojky.
Okrojky jsou z pečení , ze dřeva “ osámky “ nebo krajiny.
Heleno, asi ne všude.
Pila Habařovice inzeruje: „Nabízíme k prodeji palivové dřevo ( náběhy, hranolky, odkrojky) a balíky dřeva…“
Takze se tomu rika ruzne a francizsce tam akorat chybi „d“ … jsou to odkrojky a je to taky spravne.
A u nás bychom řekli okrajky. Howgh.
Takže jí „d“ možná ani nechybí – je to krajová záležitost a žádnej terminus technicus.
Pro Haderach – ale odkrojky jsou ne osámky, ale odřezky a to různých rozměrů, to co jim zbyde po nařezání na ty rozměry, které požaduje zákazník. Ty má pila na Ondřejově také. Zrovna tuhle jsem u někoho v Sázavě viděla na zahradě obrovskou hromadu odkrojků (odřezků), až jsem přemýšlela, jak to bude někam rovnat, když je to každý kousek jiný. Asi hráběma nebo lopatou přímo do sklepa.
Já bych tu dřevodiskuzi ukončila – teď ráno jsem prošla nabídky pár pil … těmhle dlouhým zbytkům opravdu říkají všelijak, ale nikde osámky – asi by lidi nevěděli, co to je. Kraje, krajiny, ořezy, odřezky v kůře, okrojky, odkrojky (ano, i ty dlouhý), odkorky. Malým povětšinou říkají ořezy – vím, co myslíš, ty malé jsou ideální do štěpkovače a kotel na štěpku má už dneska kde kdo. Ale poučily jsme se a až někdo řekne, že byl na pile pro osámky, budeme vědět wocogou 🙂
EDIT: Ne, zázrak nastal – pila Honzírek jako jediná (v rámci internetu) nabízí „smrkové odkory – osámky, 800,- Kč/balík cca 2,5 m3. osámky na podpal, 95,- Kč/otep délky 1 m“
Diiiik, zas jsem chytrejsi 🙂
SUPER .
Ne kořínky, okrojky.
Teď jsi něco připomněla – můj dědeček, kterého jem já ale nepoznala, zemřel 3 roky před mým narozením – kupoval na zimu na topení pařezy. Měli malý dvůr, kam se jich věšlo tak valník, a jednou večer šla babička přes dvůr na klasické venkovní WC (kadibudku) a vyděsila se prý k smrti. Pařezy svítily. Byly napadené podhoubím václavek a to prý velmi intenzivně světélkuje.
Menšík: Ománkový víno…
Nejde pod Helenu Vojtovou na vlákno. Tak takto, zajeď si na Moravu a poučís se.
No, asi bych měla odpovědět – zajeď si do Čech a poučíš se….
A kde si myslíš, ze jsem se narodila a bydlím?.
No vidíš, jednou moje matka a babička pritahly z lesa přesně tohle. A praděda , moc hodný člověk, jen kroutil hlavou.
A můj děda s tím topil moc a moc roků. Přes válku ani nic jiného asi nebylo.
Tak až to budeš štípat, napiš. Ráda se přijedu podívat a i flašku ořechovka přivezu. Anebo uzený?
Ale já to neštípám, já mám jiné dřevo, až za chvilku skončíme se skládáním, tak ti to vyfotím. Abys vidšla, co tady nechávají po těžbě. Ale jestli chceš přijet pomoct, nikdo ti nebrání. Každá ruka dobrá.
Ani jedna zmínka v diskusi o houbovém pekáčku.
Vypadá to pěkně, hned bych si to udělala, mít ty houby.
Můžeš použít žampiony, možná i na větší kusy nakrájené portobello. Nebo pokod máš v mrazáku zamrazené, ale před tím je nerozmrazuj.
Portopello někdy kupuji, většinou ho osmažím, jako řízek s br. kaší
Já se přiznám, nám portobello vůbec nechutná. Já ho koupila jednou a víc ne. Ale když jsme u toho – v Makru mají i balíčky celých nebo půlených hříbků, lišek ap. ale nevím cenu.
Portobello je vynikající.