250 g bryndzy
3 lžíce zakysané smetany
100 g másla
sůl
jarní cibulka (2 kousky)
1 KL mleté papriky
Vyšleháme máslo, postupně přidáváme bryndzu, zakysanou smetanu, jemně pokrájenou jarní cibulku a papriku. Dle chuti dosolíme. Podáváme na chlebu, ozdobit můžeme pažitkou, cibulkou, kyselou okurkou ….. záleží na chuti.
Poslala Úsměvka a píše: „Recept mám od Slovenky, která nás hostila. Pravda je, že ty velkokapacitní kuchyně mají šlehače daleko lepší, tím jí měla víc našlehanou, ale vynikající je, to musím napsat. Ještě drobnost, některá bryndza je tuhá, tak jí lze zjemnit i normální šlehnou. Na Slovači údajně nejede ta bez papriky a cibulky (vyšlehaná bryndza s trochou másla a šlehny), tu údajně dávají jen nám Čehúňom, takže jsem jedla jen tuto.“
dělají bryndzu s paprikou a cibulkou, my zase už co pamatuju,tvaroh s paprikou a cibulkou..rozdíl je pravda v chuti, ale nechápu pořád to pre Slovákov a pre Čechúnov…já jim taky neříkám Čobolové..takže mne tohle docela nazvedlo ….tohle mi někdo u nich říct, zvedl abych se a odešla, protože jinak by tu pomazánku měli v ksichtě!
Nejseš trochu přecitlivělá, Šárko? Nerozeznáš rozdíl mezi přátelským špičkováním a snahou o urážku? Víš, co si vyslechneme my Pražáci, když přijedeme ke známým do sklípku? Víš, jak říkám kamarádovi Polákovi, když přijede do Prahy? Pokud víš, kde a ke komu si tohle špičkování můžeš dovolit, je všechno cajk.
ne, v tomto opravdu ne Hadérko…tohle je prostě chucpe! Já to za přátelské špičkování prostě nepovažuji.
V tom případě je to věc názoru – mně by to vůbec nevadilo, pokud by to bylo v milé společnosti a veděla bych, že to není míněno jako urážka.
Taky mi to nevadí, když se šuplíčkujem navzájem. Jen jednou mi to vadilo moc, když přijela manželova švagrová z východnej s tříletým prckem, a ten hned mezi dveřma pronesl – Čecha do mecha a mech do Dunaja!! Kluk za to nemohl, ale babu bych trhla mezi dveřmama…
A to ještě ke všemu nevíme, jestli to opravdu někdo řekl, nebo je to Úsměvčina básnická licence 🙂
Nevím, odkud jsi, ale tady v Ostravě je odjakživa hodně pomíchané obyvatelstvo, Slováci i Maďaři z jižního Slovenska se tady hromadně stěhovali, dostávali náborové příspěvky a rovnou byty (Ostrava, Havířov). Naučili jsme se spolu dobře vycházet a nemít žádné rozbroje. Je úplně jedno, kdo je kdo a myslím si, že naprosto stejné to musí být v Praze. Nějaké urážení se jeden na druhého, to tady vůbec nefunguje, rozpůlení republiky jsme obrečeli
Jo – a chtěla jsem říci taky, že vtipů a narážek bylo, je a bude. Za každý vtip byli všichni rádi a brali to s velikým nadhledem, máme Slováky moc rádi a oni nás taky
Jak jsme se rozdělili, a ten prcek se tak projevil, bala jsem se napsat kamarádce na Slovensko. Napsala sama a moc hezky – až jsem se zastyděla, že jsem si to mohla jen myslet.
A jinak màš pravdu – tady jsme si zvykli…?
Wow, to se hodi, telepatie funguje. O víkendu jsem si zde na tržišti koupila od Polky polskou bryndzu, slovensky receptik ukuchtim a s českou cibulkou plus redkvickami pomazanku spapam. Bude swiatowa??
A my zase brynzu s lučinou nebo máslem, paprikou a cibulkou, a hodně čerstvé pažitky,
Nojoooo, ty máš všechno taky vychytané. tady je fajn, že recepty jsou vyzkoušené. Cibulka a pažitka jídlo pozvednou až někam do oblak, mňam, už se těším na dnešní večeři
Nám bryndzu vozili kolegové z práce.A říkali že je lepší jarní bryndza.Já do té doby netušila že je víc druhů.
Nejlepší je taková ta žlutá, která se prodává na váhu. U nás ji prodávají u Hrušky
Oni řikali jarní Liptovská je pouze z ovčiho mléka a je prý nej a letní a zimní je s přidáním kravského sýra a je jiná.Já to nepoznám já jen co jsem slyšela.Kazdopádně ta pomazánka je na programu.?
A halšušky s brynzou…to je mňamka!!
To nepochopíš, jak ten zeťák německý pořád nenápadně omrkává, co do těch hrnců dávám, aby se náhodou notrávil, že je ve vývaru srdíčko nebo žaludek, ale bryndzové halušky cpe (i vnoučata) – a nějakým zázrakem ochutnal v Praze v nějaké hospodě jelita a pak škemral, abych mu tento utajený zázrak připravila i já doma.
Tak tady musím souhlasit se Šárkou. Už jen proto, že vím, že moje babička u své tchýně na pomezí Čecha a Slovenska byla pouze jednou, a i já jsem zažila docela nepěkné poznámky na adresu Čechů a to „jen“ na Moravě.Takže já také nemám ráda podobné výrazy a přirovnání.
Ale to nebylo mezi přáteli, že? To nelze míchat dohromady.
Mně je úplně šumák, jestli je to použito mezi přáteli nebo mezi nepřáteli. Mně se tyto výrazy a oslovení hnusí!
Bryndzu může Vlastik, ale pečlivě si vybírá,kterou koupí a kterou ne. Může ji jen tak s chlebem, jako pomazánku ji tedy nedělá, může ji na halušky. Mně nechutná.
Zrovna minulý víkend jsme byli na Slovensku. Brynzové halušky jsem si dala ještě na české straně v Lidečku, byly vynikající, hojně posypané malými kostičkami křupavoučké slaniny (musela jsem dvakrát polknout, jen než jsem to napsala). Tuto pomazánku jsme dostali na snídani, rovněž výborná. U nás se snad brynza nedá ani sehnat, jen když máme dvakrát do roka trhy. Všichni Slováci byli velice milí, ochotní , byli jsme moc spokojeni.
Co se týče oslovení ,mě to jako nadávka nepřišlo a myslím ,že to ani úsměvka tak nevnímala, jinak by se na nějaký recet vykašlala.
Je to tak 🙂
Všechno je to o lidech…
J Á C H C I S E H N A T P O Ř Á D N O U B R Y N D Z U ! ! ! Což se mi už léta nedaří. Naposledy se mi chtělo kopnout do gatí bratry Slováky, když jsem za cenu, hraničící s dobrými mravy, koupila kousíček bryndzy a zjistila, že je nejmíň napůl z kravského mléka a termizovaná…
Když už za ní dáš jako za zlatý nuget ptej se po té Liptovské a měla by být jarní tak máš na shánění času dost.Letni a zimní je kravoovčí.
Tak já znám Bryndzovů natierku domácí výroby. Žádný šlehač, žádná smetana. Jen bryndza, máslo, dobře vidličkou pomačkané a jen vařečkou vymíchané + sůl, paprika, drcený kmín a drobně pokrájená cibulka. Z kvalitní bryndzy ňamka veliká. Párkrát jsme zkusili koupit bryndzu u nás, ale než to, co se pod tím názvem v obchoďákách prodává, tak radši dobrý tvaroh.
Předloni jsme si v květnu udělali výlet na Spiš a já se těšila, jak si zase po 10ti letech koupím poctivou bryndzu. Veliké zděšení – košiare fuč, ovce fuč, i kravíny polorozpadlé…
Ani ten stánek u silnice co býval už nebyl. Možná jsem si to jen vsugerovala, ale přišlo mi, že z obchodu to není takové, jako z košiaru. Pokud zdraví dovolí, chtěli bychom příštím rokem zase zajet a zkusíme u příbuzných poptat s předstihem, ať seženou… 😎
Takže když Menšík vyprávěl „Dělení vín na Moravě“
1. Dá sa
2. Nedá sa
3. Dá sa Pražákom
Tak to se smála celá republika včetně sousedního státu a Pražáků a to bylo dobrý? ?
Vůbec nechápu to šílené pozdvižení. Byla jsem u nich na návštěvě, sedli jsme si od první minuty a to i přes to, že jsme se viděli poprvé v životě. Takové špičkování by mi vůbec nevadilo a nevadí, ale jak píše Hadérka, napsala jsem to já. Možná to některé překvapí, ale říkali jsme si tam daleko jiné věci a nasmáli jsme se u toho víc než dost, ale to tady po této zkušenosti psát raději nebudu.
Z toho je jasné, že oni i my jsme byli naprosto normální lidi, kteří rozumí legraci a neuráží se na první dobrou. Pravda, s takovými bych se vůbec nezatěžovala, jen si od té doby píšeme, jak musíme setkání zopakovat a to mne těší, opravdu. Ale je to fšecko o lidech …..
Ano.
A proto budu dal svemu kamaradovi rikat Cikane, protoze to je Rom a je na to hrdy … a on mi na moje napady bude rikat, ze je to židovina, protoze je…
Přesně ? Oni jsou na to praví „cikáni“ totiž hrdí, název „rom“ nemají rádi.
A to samí Slováci, jen litují toho, že nás „dva“ rozdělili, stejně jako toho litujeme my.
A jak píše Jarní Bárka, opravdu je ta „jarní Liptovská“ bryndza nejlepší, tak nám to tvrdili, tím, že byla téměř zima, tak jsme jarní nezkusili. Ale věřím jim.
Lakys, halušky z bryndzou budou také, dostala jsem recepísek, dokonce i na langoše s bryndzou a další a další recepty. Jsem moc ráda, že jsem zjistila, že mohu bryndzu zmrazit a nic se jí nestane.
Boyko – odvezli nás na salaš a fááááákt je úžasná.
Květule – jj, ale ta rozmickovaná je taková krásně našlehaná, nejsou v ní hrudky, což z běžné bryndzy jsou.
Jo, je docela zajímavé, že se tu řeší „urážky“, ale nikdo neřeší, zda brynza x bryndza. To k tomu vaření jde víc, no ni?
Máš pravdu, taky litujeme, měla jsem švagrovou Slovenku, (bohužel už nežije), ale stále si myslím, že jsme se neměli dělit.
Právě, domluvíme se, nepotřebujeme překladatele, rozumíme si, máme stejný smysl pro humor (až na některé výjimky), Slovensko mám projeté, oni Čechy, máme si o čem povídat ….. je toho strašně moc. A jsem za ten týden nesmírně vděčná, opravdu. Jsou to úžasní hostitelé a váží si každého návštěvníka od nás. Ftipného.
Já dělám brynzovou pomazánku tak, že smíchám brynzu s máslem a nechám odležet pár hodin. Je jednoduchá a moc dobrá.
Co se týká pomazánek, tak kdysi jsem měla moc ráda kupovanou – kapiový sýr. Neznáte někdo recept?
To já takýýý!!! Snad se tu objeví…
V Hrušce mívali výbornou brynzu…musím se přeptat, jinak dobrou + korbačiky vozí Jeza, když tam jede…
Kapiový sýr se dá celkem běžně koupit. Jinak já ho dělám z tvarohu a kapií (nakládaných), musí se nechat hodně okapat, část rozmixovat a část nakrájet na hodně drobno, smíchat s tvarohem, dosolit. Může se dát i nadrobno nakrájená cibulka. A k té bryndze – Vlastik si ji občas kupuje v Makru, ale co je to za značku, nevím, snad až tam pojedeme, tak zjistím.