dančí hrudí
cibule
sůl
máslo
zelený pepř
jalovec
tymián
Hrudí odblaníme – zespodu blánu na žebru podélně prořízneme, kraj podebereme nožem a vsunujeme pod ní ruku jak do rukavice, krásně se až ke krajům odloupne. Svrchu se musí podebírat nožem a po částech skrajovat.
Koření buď umeleme a smícháme se solí, nebo ho i se solí najemno utlučeme v hmoždíři. Směs dobře vetřeme z obou stran do masa, vložíme ho do pekáče s drobně nakrájenou cibulí, poklademe plátky másla, podlijeme horkou vodou a přiklopené pomalu pečeme. Když je maso měkké, vyjmeme žebírka, v troubě zvýšíme teplotu a nezakryté za častého polévání šťávou ošlehneme do červena. Před porcováním doporučujeme odstranit chrupavky, sbíhající se od žebírek k hrudní kosti. Šťávu slijeme a případně ještě zjemníme kouskem másla, které už nepřevařujeme. Podáváme s bramborovým knedlíkem a špenátem.
Recept poslala Fialka: „Stejně jde upravit i jehněčí nebo telecí hrudí, obojí je dostupnější než dančí.“
No a to hrudí pošleš kdy? Klidně i syrové, uvařím sama. ?
Nemáte někde v okolí oboru? 🙂
Nemáme tu oboru, nepracuju v oboru, mívali jsme tu ohradu plnou daňků, ale někam je odvezli. Zato mám v mrazáku obrovskou nohu z divokýho čuňáka, která se tam octla po té, co se mě mongolský kamarád zeptal, jestli chci kousek masa… Nemám šípky ani šípkovou marmošku, kupovaná je fuuuj, tak bude se zelím a guláš…Ale daňoura bych brala. Nebo nějakýho srně, případně ělena. Telecí holky nechtěj, prý chutná jako lidský (můžete mi někdo vysvětlit, jak na to přišly?) a jehněčí je buď z těch roztomilounkejch a to jíst nebudou, nebo z těch starších a ty smrděj… Jak jednoduché.
Stejně bych to nemohla vařit, nějaký zločinec mi rozmlátil tlučítko od hmoždíře.
A do toho všeho první ranní zpráva je, že umřel Kirk Douglas…
Haderko, můžeš mi z rotomilounkejch udělat roztomilounký? Dík. 🙂
Proč to měniť, každý tomu rozumí ?
Udělala, ale jak praví Heňa .. bylo to zbytečný )
A děvenky pošli na prázdniny do Somálska…
Nemáme. A volní se u nás nevyskytují, ěleni taky neee. Divočáci mají mor a jiné nepřístojnosti, zbývají jenom srnci, ale na ty zase nemám kamarády. Ach jo!
Tak teď ti poradím naprostou strašlivost – zkus hovězí srdce. Já z něj s mimořádným úspěchem dělám „srnčí“ guláš…
Tak jo, díky. To by mě nenapadlo.
Recept 1114 – kupodivu ledajaká zvěř se tím srdcem dá „nahradit“ (říkejte mi Babico ) 🙂 🙂 🙂
Máme oboru plnou daňků na zavolání přiběhnou k plotu.JENŽE oni mají tak krásné něžné oči!!! Nechají se pohladit po sametových nozdrách…..tak si přijeď jestli to dokážeš?
jarybarko, jméno nemaj a víš jak krásný oči má skot – bejci,krávy,telata ?? A taky jdou na porážku… odrodila jsem si letos 1.2. dvě jehňata, oba jsou to kluci…takže skončej na talíři,šanci maj jen holky….chovaj se na maso, ne na okrasu, to si tluču do hlavy… jinak bychom neměli malý stádečko, ale safari…..
Já vím jenže hovězí se na mě nekouká u pultu.Aty jehňata to je taky tak.Mívali jsme kůzlečí…Nakonec když chytím rybu taky je živá a krásná.
Jména musíš dávat jako Boye.Králik se jmenoval Na smetaně…tuhle to psala???
Nejen BOYE pojmenovává správně domácí zvířátka. U nás jsou králíci podobně, už jsem tu někde psala, že jeden je svíčková, druhý paštika, třetí pečínka. A vnoučatům to je šumák, jen když je masíčko.
Teprva teď jsem pořádně koukla na obrázek: kelka obřítek svírák s lízákem…???
Myslivenština, znám od švagra. Jednou jsem dětem ukazovala na obloze poštolku. A brácha, což když je to TEREK? No, jo, terek je sameček od poštolky…. ale brácha je myslivec, ta občas kousek té divočinky je.
Tak to mi opravdu bodlo, pořád jsem uvažovala , jak nejlépe upéct jehněčí o víkendu a nic lepšího, než na česneku mě nenapadlo. Miluju tymián, zelený pepř tam asi hraje nějakou roli, koupím . Jalovec mám. Dnes vyndám z mrazáku do ledničky, zítra naložím a v sobotu půjde do trouby, špenát je jasná zpráva
já dělávám jehněčí (když nemám chuť na to na česneku), na tymiánu a rajčatovém pyré, před koncem přidám nasekaná sušená rajčata (i ta nakládaná v oleji – okapat), je z toho výborná štavka a chuť….
začátek- osmahnu jehněčí,vyndám a na výpeku opeču cibulku,česnek a tymián, pepř a bobkovej list, vrátím jehněčí,přileju to pyré- ne potopit, není to omáčka a dám dodusit pod poklici do trouby, jak to je měkké, přidám ta sušená rajčata, prohřeju- ona v tom dojdou a podávám s rýží nebo s brkaší..pokud se to pyré vypeče, podliji trochou vody….
Teda jsem po obědě ale co ty tu píšeš to bych si dala z fleku hned!A moje mamka taky dělávala jehněčí (skopové)na majoránce.Tátaby se utloukl a mě to taky šmakes.Dřív bylo skopové a jehněčí za hudlana.
Kuře stalo kilo nějak 26,50 a jehneci plecko s kosti myslím 29. Tak dnes ten rozdíl je markantní . A u nás u řezníka měli plecka pořad ….
Nemyslím tehdejší ceny a dnešní ceny rozdíl , ale ze jehneci bylo cenově podobne kurecimu
jo,takhle jsem po mailech vařila s Karolínou, všechno jsme měly v plánu odvařit…slintaly jsme u toho obě…
a jehněčí nebo skopové na majoránce, j etaky velká dobrota…a když k tomu upečenému na česneku,dáš mátové želé..to je bašta….
Bezva recept, jen mít tu zvěřinu. Tak zkusím vepřové na divoko. Nebo to srdce? To mne nikdy nenapadlo,ale láká mne to.
zkus napsat Šmidrkal- zvěřina-Pardubice, on i zaváží….třeba se domluvíte…. koukni mu na webovky, zvěřiny má požehnaně….
před podáváním ten výpek zastříkněte Ginem, pokud ho doma máte a nechte trochu odpařit…
Nebo borovičkou…
Boyko, s tou mi to nejelo, byla taková „ostřejší“..ten Gin to rozsvítil, borovička to vyzkratovala 😉
To s tou borovičkou: Jednou tu byli Angláni a já s dámou jsme jeli v ginu. Obě ho rády. Jenomže došel a v našem vietnamském obchodě nebyl, tak jsem vzala jednu slušnou borovici a od té doby Sheila vozí domů již tři věci. Začalo to před třiceti lety kremžskou hořčicí, na tý ujíždí. Rok na to objevila slivovici a před cca deseti lety přibrala tu borovičku s tím, že se domnívá, že takhle chutnal gin v pravěku… A mezi tou oxfordskou smetánkou je velmi úspěšná. 🙂
věřim….. 😀
Fialko, krásný obrázek daňka a perfektně popsaný, některé části jsem ani nevěděla jak se jmenují / obřitek, kelka /, pro mne je to prostě ocásek.
Pečený daněk je jistě dobrota, nikdy jsem nejedla, jen jednou guláš na nějakých zvěřinových hodech, ale už nevím z čeho to bylo. Jen vím, že mi to moc chutnalo a snědla jsem k tomu 4 knedle.
Jiřinko, za ten obrázek nemůžu, ten tam dala Haderka jako ilustrační. Já spáchala jen ten předpis. A nebála bych udělat tak i úplně jiné maso, samozřejmě chuť a vůně masa je jiná, ale výsledek by určitě nebyl špatný.
Já bych prosila zanést do análů a.reny výraz: „ěleni“ – Lakys, to nepřekonáš ani Ty. ?
Jarní Bárko – přesně, s prckem je chodíme krmit, tak jak to můžeme potom naporcovat?
A recept – výborný, klobouk dolů. Jen víte, že mám problém s porcováním, takže odblanění nechám na tom mojem.
Ale takto, v mrazáku se krčí kousek srnčího, tož Fialko – půjde to i z teho, co?
Úsměvko, čestně upozorňuji, že výraz „ěleni“ dnes použila BOYE (šak víme, že na takové výrazivo má patent, mě by to nenapadlo), a protože mně se to líbilo, vzápětí jsem obšlehla. Doufám, že BOYE nebude chtít děňgi za autorská práva. ?
Brouku, tak to se omluvuju, to jsem nepostřehla. Dobrá, tak do análů zadat Boye, díky ?
Holky, anály sem, anály tam, já na to kopyrajt nepotřebuju :-)… Mám po včerejšku rozjeto. Benjamína, když se jde mazlit, tak se tváří jako vilejš a já jsem její kytovec. A večer vilejšila a při tom jsme mluvily o její třídní, která se nějak změnila a B. to vystihla tím, že „Nejdřív vypadala jako delfín, ale vlastně je sviňucha…“ Tak jsme slovíčkařily a děsně se bavily. No a dneska to přešlo na další hladinu a ělen byl na světě.
Kdysi dávno již tomu, byl zástupce ředitele Chomutovského lesoparku pan Voženílek. A šipka k jeho kanceláři hlásala „Qoženílkovi“, což stejný jako ěleni…
Úsměvko, jak píšu výš Jiřince, samozřejmě to půjde i z jiného masa, každé má svoji specifickou vůni a chuť, ale určitě si pochutnáte. :-))
Hezký recept… Jen musím uschovat na příště, jestli kousek dančího „přijde“ , Včera jsem zpracovávala poslední (od předvánoc zapadlý) kousek kančí kýty. Na přání hlavního strávníka byla „svíčičková“ ? 😎
Ty Kvetule !!! Mňam