¾ kg cibule
2 lžíce olivového oleje
1 lžíce másla
1 vrchovatá lžička tymiánu
sůl a čerstvě mletý pepř dle chuti
3 stroužky česneku (paličák)
200 ml suchého bílého vína (nějaké dobré, ať si nezkazíte polívku krabicákem)
1 ¼ litru silného vývaru (slepičího nebo hovězího)
nakrájená bageta – na krajíčky
200 g nahrubo strouhaného sýra, (asi nejlepší je sýr Gruyère )
Cibuli oloupete, podélně rozpůlíte a nakrájíte na silnější půlkolečka. Ve větším kastrolu se silným dnem rozpálíte olivový olej a máslo (nesmí se přepálit) , vložíte na ně cibuli, maličko osolíte (řídíte se slaností vývaru, který použijete – hovězí autorce chutná víc), opepříte a přisypete tymián. Kastrol přiklopíte pokličkou a vše na mírném ohni přibližně 10 minut dusíte. Poté odkryjete a na slabém ohni pomaličku opékáte, až cibule zkaramelizuje do hněda. Směs přitom často mícháte (výpek seškrabujete ode dna) a zároveň dbáte na to, aby se cibule nepřipalovala. Je důležité, abychste tuto část přípravy neuspěchali – jen tak získá cibule sytou, jemně nasládlou chuť a karamelovou barvu. Připravte se na to, že ji budete opékat dobrých 25 až 30 minut.
Když cibule zkaramelizovala (a notně zmenšila svůj objem), přidáte k ní 2 jemně nasekané stroužky česneku a necháte je v kastrolu rozvonět. Pak přilijete víno, necháte je provařit a seškrabujete přitom vařečkou výpek ode dna kastrolu. Vše zalijete vývarem, přivedete k varu, podle potřeby dochutíte a vaříme ještě přibližně dalších 10 minut.
Než se polévka dovaří, připravíte si toustíky z bagety. V troubě z obou stran opečete dozlatova plátky bagety a ještě horké potřete zbylým stroužkem česneku.
Do kameninových misek (nebo jiných misek, vhodných na zapékání) nalijete cibulovou polévku, zasýpnete trochou sýra, pokladete plátky bagety (mně se vešly 3) a zasypete vyšší vrstvou sýra. Misky položíte na nízký plech a dáte do horké trouby (nastavit horní gril) asi na 15 minut zapéct. Polévka by měla na okrajích bublat a sýr by se měl roztavit a dostat zlatavou barvu.
Podává se co nejdříve, aby byly plátečky nahoře ještě křupavé a sýr roztavený — ovšem opatrně, hodně foukat, protože polévka je strááášně horká.
Recept poslala Sharka, foto ilustrační
Krásna fotka, krásně naservírované. Sliny se sbíhají.
JOOO! ?
Ač jsem po obědě, hned bych zblajzla celý talíř na úkor toho, že už bych nevečeřela. Palec nahoru!!!
Ta je kráááásnáááá, krásně ti cibule změkla a zhnědla a dle ingrediencí – výborná
Já jsem pako , foto ilustrační , ale věřím , ze ji mas taky tak krásnou . Predtim jsem jen krátce nakoukla , přečetla úvod a ingredience …..??
Tak to jsme dvě. Taky jsem nedodržela do konce. Přesně jako ty jsem četla úvod, ingredience. Fotka krásná.
Sharko díky, bezva návod i pro mladé nezkušené a i ty ostatní. Určitě vyzkouším. ??
není zač, je fakt dobrá, když to chci urychlit, použiju ikea cibuli ze švédských potravin….(půl na půl s tou čerstvou..)
Já budu dělat k večeři taky cibulajdu, ale jarní, tedy trochu jinou.
Jano, je únor, do jara ještě měsíc ;-).
Sharko, v podstatě musím konstatovat, že tvé recepisy jsou stejně nebezpečné, jako byly ty Karolíniny. Je to děs, když člověk při pietních vzpomínkách slintá, ale ještě horší je, když čte, při tom pietně vzpomíná a klávesnice pomalu zkratuje. Móc dobrý nápad, ta cibulárna!
Tak tak, pravdu díš, milá Boyko… nikdy jsme cibulačku nedělala, ale Šárčina obsáhlá slohová práce na toto téma mě přesvědčila, že to mám napravit (sousedka ji dělávala) … btw. Šárko, dnešní článek na Zvířetníku, Psi a kočky – ty dvě kočičky na fotkách byly asi Karolíny, je to tak?
ano, to je Lejdy – Lidunka a Damíšek-Kukulín….
Boyko, my s Karolínou byly „provařený“…furt jsme si dělaly chutě, chybí mi to naše každovečerní vaření po telefonu…
Prosím dotaz: je mi jasné, že tím ztratí kus kouzla a chuti, ale šlo by to bez vína?
Vypadá to moc lákavě, ale my jídlo v pokrmu fakt neee.
Neboj se toho , vyzkousej , na to množství je to zanedbatelné a jen trosku způsobí kyselkavou chuť , já úplně slintam , fakt !!!
No mělo být víno v pokrmu … chybička se vloudila ?
Ale dvě deci na litr zas tak zanedbatelné asi nebudou….
No je to tam cítit , ale nebuuuuuj
alkohol se vypaří a zůstane jen chuť..tu vinným octem neuděláš, proto to víno…bez vína je to prostě jiná polívka…
Všem, kdo nemají zapékací misky a zapékací zkušenosti, ale trpí zapékací chutí: Zapékat můžete v jakékoli porcelánové či keramické misce, talíři nebo hrnku. V troubě se dostane teplota max na 250°C, což je nic proti tomu, v jaké teplotě přišly na svět. Zapékací jsou jiné jen v tom, že jsou tlustší a tak lépe „pečou“… 🙂 Takže cibulačku směle do talíře a talíř do trouby.