3 lžíce olivového oleje nebo ghí
1 malá cibule
2 stroužky česneku
1 lžička kuminu (černého kmínu)
1 lžička hořčičných semínek
5 velkých brambor
1 velké rajče
cca 1,5 lžičky soli
1 lžička kurkumy
1 lžička kari koření
1 lžička garam masala koření
čerstvý koriandr nebo petrželka
Oloupané brambory nakrájíme na malé kousky, propláchneme, zalijeme vodou, přidáme sůl a kurkumu a dáme vařit. Vaříme do měkka cca 10 minut. Scedíme a necháme okapat.
Na pánvi rozehřejeme olej nebo ghí, přisypeme koření, semínka kuminu a hořčičná semínka, necháme je několik minut rozvonět a poté přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, na plátky pokrájený česnek a osmažíme je. Nakonec přidáme uvařené brambory. Na mírném ohni mícháme asi 5 minut, přidáme rajče pokrájené na malé kousky a směs ještě asi 5 minut prohříváme. Dle potřeby dosolíme a posypeme pokrájenou petrželkou nebo koriandrem.
Můžeme konzumovat samotné, nebo použít jako přílohu ke grilovaným masům, rybě, zelenině nebo masům upraveným na indický způsob.
Recept poslala Květoslava a píše: „Recept mne zaujal ve Zpravodaji JakTak (Lakys díky za upozornění). Koření garam masala jsem si namíchala podle receptu z netu ( bez římského kmínu, který nemám). I bez kuminu a kari byly brambory výborné.
Jako barbar jsem k nim podávala kuřízek – nechtěla jsem riskovat, co kdyby to nebylo k jídlu? Víc se k nedělnímu obědu hodí chleba s řízkem, než se sádlem 😉
Nějak už mi z toho jídla hrabe – vidím recept a dumám, jestli by to chutnalo … Asi bych se měla místo Bramboračky zaregistrovat na nějakém jiném webu – takový čtenářský by nebyl marný – s knížkou v ruce se hezky lenoší 😉😁“ A já dodávám – opovaž se! 🙂
Vypadají luxusně 👍👍👍
A taky budou luxusně hucnat! Máš to moc hezky na***vírované, a ani ten řízek mi tam nechybí..👍
a hele, to si dávám občas v Globusu v jídelně..jen tomu říkají Sikuské brambory…potvrzuji, že to chutná velice dobře i od nich….
tak nebudu líná si je udělat i podle tvého receptíku Květo…ale bez masa… 😀
cumin – to je římskej kmín…
Římský kmín je prý obsažený v koření garam masala. Tak to bude možná stačit.
no, někdy ne…někdy se přidává ještě samostatně…
Já se někde dočetla, že cumin je egyptský kmín. Před časem jsem ho dostala mletý jako dárek z Tunisu – postupně jsem zužitkovala, ale 4 epices , šafrán a krásně červená paprika zmizely dřív 😁
On vůbec má kmín víc variant (chutí). Pro španělského skorozetě je český kmín celý i drcený vzácný dar (španělský fakt tak chutný není).
To musím vyzkoušet. To koření (které všechno doma mám, kromě kuminu a místo čerstvého koriandru mám mletý), jsem si doposud neuměla představit s bramborami. Ještě popřemýšlím, co k tomu.
pozor, mletý koriandr jsou semínka …tady je koriandrová nať …. je to jiná chuť….
To já vím, před pár lety jsem ho pěstovala na zahradě, už ani nevím odkud jsem měla semínka na zasetí. Tu nať si krájel manžel do polévky a do pokrmů, já jsem zase sklízela ty kuličky po dozrání. Přidávala jsem je do okurkového nálevu při zavařování spolu s hořčičným semínkem. Nezkoušela jsem je pomlet. Mletý koriandr kupuji.
Je to skvělý. Takhle kdečím kořeněné brambory jsme začaly dělat před čtyřma lety, kdy se moje úhlavní kamarádka vrátila po dlouhý době z Indie a začala chrlit různé vychytávky (například naučila Indy v džungli péct český buchty).
V tomhle recepisu je na mě zvýšená hladina kurkumy (samotná a ještě v kari), ale to se dá redukovat, zato římskej kmín mám v oblibě, tak se upejpat nemusim, ovšem Anděla to má úplně naopak a Emilce tam nesmí koriandr… No, to jsem zvědavá, co s tim naděláme. 🙂
v každé části Indie,koření jinak….tak se snad někde potkáte… 😀
My indíme hodně a vrchní míchač masál je Anděla, ta má pro to cit. Mě jen pobavilo, co by nastalo, kdybych vařila bez reptu přesně podle receptu…
Emilce a Věře. Já nemůžu ani maličký lísteček 🙈čerstvého koriandru . No tak tam dam petrtelku , tu mám rada na kila
Taky jsme měli čerstvou petrtelku 😉
Já čerstvý taky ne.
No on tenhle oběd byl docela dobrodružství. Jako první to koření „garam“ – někde píšou másala, někde masála, někde bez čárky – co recept, to odlišné složení . Tak jsem si vybrala co se mi nejvíc pozdávalo a do čeho jsem měla nejvíc ingrediencí doma. To byla alchymie , když jsem toho nechtěla míchat kila… Kari doma vůbec nemám – něco mi v něm vadí. Jasně i kari mívá různá složení, jenže v obchodech nemají u všeho vzorek a já nebudu kupovat celé pytlíky, abych je pak po olíznutí vyhazovala. Jednak to není nejlevnější a druhak – plýtvat se nemá!
Ale chutnalo nám a v době, kdy už chuť brambor se začíná měnit, jsou takhle okořeněné pořád luxus.
Příště už bych to ale chtěla komplet a udělat i nějaké maso na indický způsob. Pokud máte někdo něco ověřeného, šup sem s tím! 😉😎
Tak já se prosím hlásím, mně by se k tomu líbilo butter chicken:
kuřecí maso 500 g
bílá cibule
česnek 2 stroužky
čerstvý zázvor
jemně krájená rajčata z plechovky
římský kmín 1 lžička
kurkuma 2 lžičky
koření garam masala 1 lžička
mletý kardamom 1 lžička
kajenský pepř špetka
mletá skořice špetka
máslo (přepuštěné neboli ghí)
kokosová smetana 150-200 ml
čerstvý koriandr
Nakrájené kuřecí na kostky osolit, opepřit a okořenit kurkumou a kajenským pepřem. Maso nechat asi 15 minut odpočinout.
Potom masa na lžíci másla zprudka ze všech stran orestovat a dát stranou. Do stejné pánve přidat 2 lžíce másla a na něm orestovat nasekaný česnek, cibuli a čerstvý zázvor (nastrouhaný). Po chvilce přidat ostatní koření. Krátce orestovat, aby se koření rozvonělo. Do pánve pak přidat nakrájená rajčata a společně provařit. Nakonec přilít smetanu (v nouzi místo kokosové i sm. ke šlehání) a maso a povařit ještě asi 15 minut.
Do horkého jídla je dobré ještě vmíchat další dvě lžíce másla na zjemnění.
Butter chicken si dáváme s rýží, nebo v restauraci si ho dáváme s plackama, ale myslím že by šlo i s tímhle bramborem. Koření je tam dost podobné – a kdo nerad pálivé, dá míň pepře, kdo nesnáší nějakou složku, vynechá, ono je tam dost chutí, které se i tak dobře propojí,
Supééér 👍 Alenko díky. Už tu máme i recept na smetanové placky, tak bych napoprvé to kuřecí zkusila s nima, nebo rýží, abych viděla, jak moc to bude „mokré“ a k bramborům případně dala míň té smetany. 😎
Jo, tak to vypadá dost dobře.
Recept se mi moc líbí. Díky.