1 kg rajčat
1 kg paprik
1 kg cibule
1 kg upečeného bůčku
1 velká hlávka česneku
7 dkg soli
7 dkg cukru
1 dl octu
2 dl oleje
1/2 balíčku pepře (nebo podle chuti)
lze přidat feferonky podle chuti
Všechnu zeleninu pomeleme, přidáme všechno koření a 1 hodinu dusíme. Pak přidáme pomletý bůček, 2 dl oleje a ještě chvíli podusíme. Dáme do skleniček a běžným způsobem sterilujeme.
Recept poslala a.rena: „Tolik přesný recept. Já, pokud je tučnější bůček, už nepřidávám tuk (olej). Jinak místo bůčku můžete použít plec a pak je nutno tuk přidat. Za mě vždy sádlo, olej používám k vaření velmi výjimečně. Směs se hodí na topinky. Můžete ji také smíchat s uvařenými těstovinami, dochutit býlím a máte bleskové jídlo. Nebo třeba trochou směsi vyladit chuť dušeného masa. Prostě použít na cokoliv, co vás napadne. Můj zeť se často ani neobtěžuje s přílohou, dlabe přímo ze sklenice.“
A ještě jeden dodatek, páč včera jsme směs vařili násobenou pěti. Protože pečené maso solím, výpek z něj je taky slaný, tak jsem sice sůl navážila podle receptu, ale nedala všechnu. Stejně tak cukr a ocet. Doporučuji při vaření dát třeba polovinu receptového množství a po přidání masa s výpekem ve finále dochutit podle vaší chuti. A vzhledově směs vypadá lépe, když aspoň část paprik je červená.
U nás bůček ne – upekla jsem nen jednou ne moc tučnou roládu a mám to dodnes na talíři…takže plecko. A stačí půl hodiny na 90°?
Stačí přebohatě. Plníš horké a uvařené, takže stačí zavařit běžně. V původním historickém receptu (asi 35 let) bylo, že nemusíš zavařovat, jen obrátit vzhůru nohama. Ale pro jistotu vaříme.
Takový upečený bůček … já bych se za ním zabila a vlastně celá rodina . Nikdy nezbude . Na chlebu postudenu , to je fuk, bůček je výborný . Chápu , že ho někdo nejí , ale já musím . Moje kámoška jí bůček a jí pečená žebra , ale nesnáší a nesnědla by krkovičku . Že je tučná😳😳😳
tak já bych tenhle hotovej zázrak natřela na rozválený listový těsto,posýpla bejlím , svinula, nakrájela na šneky a upekla..
v té sklenici to vypadá luxusně…. (olej bych taky nedala)
Však to taky tak dělám.
👍😍
Já už to vidím i v pečených taštičkách ze šlehačkového těsta… Určitě časem přijde s nápadem i můj vděčný strávník.
Když knčí sezona rajčat a paprik na zahrádce, tak takové ty zbytky umelu a rozvařím taky s cibulí, přidávám i oloupanou cuketu. Okořením, nacpu to do sklenic a zavařím. Používám na špagety, na lasagně, jen maso dávám až při vaření. Říkáme tomu „Patlejch na špagety“
Taky dávám maso až dodatečně.
Já mám možnost být v pozici kritika. Dostali jsme vzorek a při první časové tísni použili na těstoviny. Jelikož moc chutnalo, vyptala jsem si recept a už máme uskladněno. Suroviny (včetně krásně libového bůčku) jsem nakoupila v akcích s výraznou slevou. Papriky byly jen bílé, ale i tak to na vzhledu a hlavně chuti neubralo. Zbylo mi v hrnci asi na půl skleničky, tak jsem k večeři udělala topinky, navrstvila prohřátou směs, zasypala strouhaným sýrem a šly rovnou do ledvin.😋
Můj chlap by se rád přidal k Renatinu zeťovi (že prý je to dobrej kompot🤦♀️) , ale zatím se mi daří zásoby ubránit 😉😁
😊
Ta směs mi hodně připomíná Ďábelské toasty v alu konzervičce, kdysi jsem je mohla mít každý den, jen tak vydlabat lžičkou a rohlík k tomu. Jaké jsou dnes, netuším. Ale až budu péct vepřové, zkusím aspoň z malé dávky. A po ochutnání zřejmě z velké. :-))
Renčo, díky.
Je to recept ala Ďábelské toasty. Je to recept starý cca 40 let, takže zřejmě když nebyly k dostání originální, někdo zaimprovizoval (a dobře) a recept byl na světě. Už ani nevím, kde se u nás vzal. 😁
Šiš, na můj vkus dost ostré, ale ….. zkusím pár skleniček na ťopinky a uvidíme.
Teda takto, věřím, že to bude výborné, tak ani nepřemýšlím o tom, že bych příští rok nedělala dvojnásobné, trojnásobné, čtyřnásobné dávky ….. jen ta rajčata a papriky mi z vlastní velkovýrobny chybí …. co neotrhal prcek, to trhá ten můj, takže z darů či nakoupit. 😉
Areno, díky 😘
Feferonky dávat nemusíš, pak to ostré nebude 😉
Já nemám zatím ani rajčata a ani papriky …. maso koupím, to vím ….. určo zkusím, budu muset 🤣
Tato směs vypadá velice dobře a jistě bude tak i chutnat. Vzpomínám si, kdysi v mládí, když jsme zabíjeli a dávala jsem maso do sklenic, tak mi vždy babička říkala, že maso posolit, přidat jen česnek – nikdy ne cibuli a upéct. Šťávu přecedit, nalít na maso ve sklenicích a zavařit. Říkala, že když se přidá cibule, maso se může kazit. Mám to nějak vžité, ale asi to nebude pravda. Dělala jsem to tak vždycky, teď už není třeba. Tak zpracovávat rajčata, papriky, cibuli a zavařit dělám. Je to moc dobré i tak samotné a přidávám k masu. Letos asi nic nebude, protože úroda rajčat a paprik žádná, slimáci sežrali co mohli a déšť to dorazil. Mám jen cukety a ve sklenicích mám ještě od loňska. Loni jsem dostala od kamarádky velkou máslovou cuketu a světe div se, je pořád výborná a tak ji zpracovávám – byla perfektně vyzrálá, jinak by už nebyla. Můj děda to nechce, tak konzumuji jen sama.