hlízy topinambur
ledový salát
ředkvičky
sůl
zakysaná smetana
Měla jsem asi 15 ks malých hlíz.
Čištění je kapku vopruz, poněvadž rychle při škrábání tmavou. Takže čistit z vody do vody.
Byly drobné a tak jsem je jen krájela na kolečka a vmíchala do ledového salátu se zakysankou a přidala ještě asi 5 ředkviček na kolečka. Osolila.
Myslím že nic jiného netřeba kvůli té jemné oříškové chuti.
Pokud by byly hlízy větší, tak asi strouhnout.
Topinambury u řeky objevila a hlízy vlastnoručně vyhrabala Jarybarka.
A pár informací pro neznalé: Slunečnice topinambur roste téměř všude a nepotřebuje žádnou péči, což z ní činí invazivní rostlinu (popravdě – je to dost intenzivní plevel). Ale – málokdo už ví, že její hlízy, které vzhledem připomínají brambory, je vhodné zařadit i do našeho jídelníčku. Zatímco totiž běžné brambory obsahují jako zásobní látku škrob, u topinamburů je to inulin. Ten nezvyšuje hladinu cukru v krvi, a je proto vhodný např. pro diabetiky.
Slunečnice topinambur je víceletá plodina a z hlíz vyrůstají stále nové rostliny. Rostliny rostou rychle a vytvářejí nepřehlédnutelné porosty, která je po čase nutné omezovat v dalším šíření. Pokud se nespokojíte s drobnými hlízkami, vyhrabanými někde za vsí nebo u řeky, je možné topinambury pěstovat.
Vysazují se v dubnu nebo květnu, a to 10 cm hluboko a 30 cm od sebe. Ideální jsou hrůbky na vzdálenost 70 cm. Uvítají kyprou vlhkou půdu, nejlépe na slunci. Nejvíce vody a živin potřebují topinambury od konce léta do října, kdy je možné jim přilepšit i kompostem. Odplevelovat je nemusíte, svým bujným růstem veškerý plevel vytlačí. Z jedné rostliny je možné sklidit asi kilogram hlíz, o topinambury ale není nutné se vůbec starat a netrpí ani na žádné škůdce či choroby (poškodit je mohou jedině snad myši). Sklízí se jako brambory – vyrytím z půdy a protože rychle vysychyjí, je ideální sklízet postupně podle potřeby. Při sklizni ze záhonu je nutné stonky rostlin ostříhat a topinambury chránit před mrazem kyprou nastýlkou. Hlízy, které nesklidíte, vydrží v půdě do jara.
Kvůli obsahu mnoha prospěšných látek (vitamin C, železo, křemík) a probiotickým účinkům se doporučuje jíst topinambury v syrovém stavu, např. v salátech, nebo popíjet jako šťávy. Mohou se také ale vařit, smažit nebo péct.
Před jakoukoli úpravu je ovšem potřeba hlízy očistit a oloupat. Loupání není bezpodmínečně nutné, ale jde rychleji, pokud hlízy nejprve přelijete horkou vodou. Oloupané topinambury následně ponořte do vody, jinak začnou (stejně jako brambory) hnědnout.
To je nádherně naservírované. Chutě se sbíhají. Moc hezky popsané.
Topinambur jsem ještě nikdy nejedla, nějak mě to v životě míjelo. Ale tady u nás rostou hodně, tak že bych zkusila? Vypadá to moc dobře.
co namočit do vody s kapkou citronu? Mám neodolatelnou chuť to zasadit u nás..asi to udělám…
Manžel zasadil loni topinambury k nám na zahradu, docela proti mé vůli. Už jsme je dříve pěstovali a zaplevelilo to celou zahradu. Musí se to hodně hlídat, aby se to moc nerozrostlo. Občas jich pár vykopeme, jsou větší, než když rostou planě.
Muž je jí syrové, nastrouhané, já jsem je uvařila ve slupce, oloupala a jedli jsme je jako brambory. Jsou moc dobré, ale na mne působí projímavě, muž nemá problémy.
Nevím, nevím, zda už byly zralé. Mají se sklízet od poloviny října. Já teď zlikvidovala ostružiny, které byly chuťově nic moc a navíc jich dv třetiny hne d zplesnivěly a o zvytek se postaraly vosy. A tam si chci dát právě topinambury. Mám objednané v Lužné u Rakovníka bílé, skoro kulaté. Lépe se čistí a jsou větší. Uvidíme, receptů mám dost.
To ne. Ideální je průběžná sklizeň, se kterou se může začít koncem léta a pokračovat s ní klidně až do jara, když je mírná zima. Akorát že od srpna do října nejvíc narostou, není to o zralosti, ale o velikosti. Jenže tyhle volně rostoucí by stejně větší nenarostly.
tak vyklučit ostružiníky, to ti nezávidím….
Velké nůžky, ostříhat až skoro k zemi, zbytek vyrýt. Nic složitého. Naštěstí byly beztrnné.
My jedli ty loňské, letos na jaře, teď se na ty letošní teprve chystáme.
Teda , to je talíř ! Nádherný . Neznám , třeba v sobotu na tržišti někde koupím . Dobře , ze jsem se tohle všechno dozvěděla . Saláty jsou moje , dala bych si
Věrko to je malá miska žádný lavor.;•)
No jak tak koukám, budu muset na procházkách víc koukat po květeně – navybavuju si, že by to tu někde rostlo. Stejně jako Renata, ani já to nikdy nejedla, ani mi nikdo o tom neříkal. Loni v zimě jsem je viděla někde v superhyper , ale cena mne odradila i jen kousek na zkoušku vzít (i kolem batátů jsme chodili několik let, než jsme se odhodlali). Ale když tady čtu, jak to chutná a co s tím, cloumá mnou zvědavost.
Evi, to jsi snědla i ta kvítka? 😉😁😁 Nebij mne, máš to moc hezky upravené👍 😷
Myslim, ze kvety moc k jidlu nebudou. Okvetni platky jsou silne, kozovite a moc to „nevoni“.
To bylo jen takové přátelské pošťouchnutí. I když jedna nikdy neví…. zírala jsem, když jsem se tu dozvěděla, co z květeny je jedlé ….
Květko, koukej vysoko. Je to plevel opravdu vrůstný, Takže pokud jsi je volně neviděla, nejspíš jsi se prodírala divným pralesem a květy jsi měla nad hlavou! 🙂
To jo, Květka moc vysoká není. Takže, Květko, hlavu vzhůru! 😁😘
Asi se s tebou přestanu kamarádit… Bonzačkooo… Teď už po celém světě vědí, že jsem jako ustřelený kecky 😢😢😁😁😘
😂💝
Květko, já mám metr padesát. Taky si z toho květy můžu utrhnout až po pokácení… 🙂
Kvěťko kvítky jsem nejedla.A ty hlízy poprvé a dnes jsem byla narubat další.fakt chutnají oříškově. A kdysi jsem je taky viděla v marketu a taky mě odradila ta cena.a nakonec když víš že to roste bez péče…
No jo…. škoda, žes je neobjevila dřív 😢