maso na řízky dle obliby
čerstvý strouhaný křen
brambory
česnek
mléko (smetana na vaření)
máslo
sůl
Oloupané, na osminky pokrájené brambory osolíme, přidáme 3 celé stroužky česneku, zalijeme vařící vodou, přiklopíme pokličkou a vaříme doměkka – skoro do rozpadání. (Vodu po uvaření brambor slijeme a použijeme na zeleninovou polévku nebo na chudou česnekačku.)
Ohřejeme mléko s kusem másla (aby se rozpustilo) a osolíme – lze použít i smetanu, ale také ohřátou, aby kaše zůstala nadýchaná a nezešedla.
Vylovíme česnek (a buď ho necháme ve vývaru nebo sníme, někdo vyhodí), brambory rozmělníme ručně nebo hnětacími metlami od ručního ETA mixéru, až v nich nebudou žádné kousky, následně vyměníme metly za šlehací a vléváme mléko nebo smetanu a šleháme a šleháme a šleháme až do úplně do jemné husté kaše bez hrudek. Pozor, mléko přiléváme postupně, abychom neutopily mlynáře 🙂
Řízky obalujeme když má maso pokojovou teplotu a hned je smažíme, žádná lednice a čekání.
V případě vepřových pod klasický trojobal dáme strouhaný čerstvý křen – buď posypeme maso a vklepeme nebo prostě obalíme řízek ve čtyřobalu (křen je potřeba trochu přimáčknout, aby to drželo).
Do řízků kuřecích nebo krůtích uděláme zářez – kapsu – tu vysteleme strouhaným křenem a máslem, sklepneme, aby to při smažení nevyteklo a obalíme v troojobalu.
Přeju dobrou chuť … Sharka
(recept ponechán s minimálními úpravami)
Dneska jsem byla pro větší zásobu masa, takže i řízkové tam mám. Ale u nás už dlouho nebyly bratislavské obrácené. Takže ze 4 druhů masa, proložit anglickou a cibulí…
Vašek jak o nich slyšel, tak myslím, že má oslintaný mobil.
Dík, právě se chystám do postele – a dostala jsem hlad. Jdu to zaspat.
možná i okousaný 😀
U nás se hedvábná kaše dělá jinak. uvařené brambory se rozmačkají s máslem stouchadlem na brambory. Mám nerezový. Potom elektrická metla na šlehání a přilévat teplé mléko. Není nutná ETA ani Sencor. Lze asi jakákoliv, já mám jinou značku. Tyto dvě nepoužívám. Nechci dělat reklamu.
A nevím, zda si to pamatujete. Nebo máte taky tu zkušenost. Asi ano. Matka i babička nás nutily z úsporných důvodů olizovat to stouchadlo. Tehdy to bylo ze strašného materiálu. Pálilo to nebo stipalo na jazyku. Bylo to příšerné. A nevím, zda někdo z vás má tuhle hroznou vzpomínku.
Já teda ne
Vtip jsi nepochopila, že?
A nic jinyho na tom neni, pise se tam RUCNE nebo hnetacem.
A hlinikovy stouchadlo po babicce poslouzi stejne jako nerezovy 😉
Četla jsem pozdě, v rychlosti. No, jo. Já u nás kaši nedělám, tu dělá manžel. Sharko, to je strašný, tycakem. Naštěstí jsem to nikdy neviděla.
mám tam ručně nebo hnětacíma metlama..mi vadí,jak to mydlej holky tyčákem, to není kaše, to je lepidlo…..
O řízcích s křenem jsem už slyšela několikrát, ale ještě nikdy nezkusila. Já to vážně budu muset napravit. 👍
Nic si z toho nedělej – mě by zas nikdy nenapadlo hodit k bramborám na kaši česnek.
a to já k nim dávám i vařit mrkev, aby kaše měla barvu, když jsou moc bledý brambory a pak ji tam rozmačkám a vyšlehám kaši…
Mrkev jo…
Mrkev s bramborama vařím často. I když nedělám kaši, máme rádi na talíři vedle kousků brambor i špalíčky mrkve . S posypem zelené pažitky nebo petrtelky je to oku lahodné😋
Já prasátkové řízky potírám rozetřeným česnkekem, pak trojobal. S křenem to musí být bašta, doufàm, že se to bude hodit i k těm prsátkovým – pro jistotu zkusím jeden…🐷
Prsátkové řízky… a ještě k tomu potřené česnekem = mňam!
Když jsem poprvé aplikovala rozetřený česnek na masíčko, můj česnekomilný (tehdy ještě) novomanžel hleděl jako v Jiříkově vidění. Z mládí zmlsaný vynikajícími kuchařkami maminkou a hlavně babičkou kupodivu neznal.
Křen jsem ještě nezkoušela. Budu muset napravit.
Křenové řízky jsem nejedla, ani o nich neslyšela. Lákadlo je to veliké, jen sehnat opravdu dobý křen je velikááánskej problém. Mít zahrádku, vůbec se za pěstování nestydím, anžto najít ho někde na poli je v dnešní době nemožné 😕😷
Já na křen chodím na louku, a ten teda má říz. Jak víš, tak ho dávám do sklenice k okurkám, v té době je ho na loukách dost. Aspoň tady u nás a u obou mamin.
Pamatujete, holky, na “párkový”? Tak když jsem daaaavno tomu nazad byla těhotná s dcerou, pořád jsem musela mít nožky s křenem !! Od té doby už nikdy ten párkový , ale láska ke křenu mi zůstala a když se k němu dostanu …..
Tohle je ale zase novinka a mám radost , že mám důvod jist milovaný křen
Já párek jedině s hořčicí. Ale …. těhotná s dcerou jsem ujížděla na melounech (9 kg melounu na posezení), záhonech mrkve (celý záhon mrkve jsem zbaštila, tatínek se mohl uchechtat, ale byl rád, že mi chutná) a rybím salátu v majonéze s rohlíkama (tenkrát byl ten salát jen v určité dny, jinak bych ho jedla denně).
Já ujížděla na salátu s octovou zálivkou maximáně se suchým rohlíkem. A u dcery na zákuskách (přesto jsem měla nahoře pouze 7 kg.)
Jasné , ten čerstvě nastrouhaný křen a nezbytná plnotučná hořčice ze Selika. Někdy jsem si to smíchala rovnou dohromady .
já ulítávala v Praze v Melantrichově ulici na jejich pečenejch ostravskejch klobásách s čtvrtkou krajíce chleba a kremžskou hořčičí a křenem..tehdá za 15 kaček , měla jsem ji denně, jako oběd 😀
Nikdy mne nenapadlo dát česnek k bramborám na brkaši. A to dokážu hodně věcí. 🤣🤣🤣 A mám mínus, vodu z brambor vylévám do odpadu …. tak jsem chytřejší, budu jí schovávat.
Jen mám velký problém, nemám ETA mixér, můžu použít jiný? 🤔
Ty řízky a smažení je pravda, pokud jsou vlhké z lednice, tak se jim neudělají ty správné boule na obalu. A vyzkouším, mažu je běžně různými pochutinami, křen bude premiéra.
O mixeru to není, neboj. Já mám všechny spotřebiče Senkor a mám kaši krásně hladkou a nemusím ani dát smetanu.
S tím mickérem jsem si dělala legrandu, už mne znáš. Je tam tak krásně uvedený, nedalo mi to 🤣
použij , co máš..já mám starou ruční Etu z roku 1990…a nevím, zda se ještě hnětací metly dávají k ručnímu mixéru….