1 kg kapií
sůl
sladká mletá paprika Asta 180
Kapie jsem opekla v grilu dočerna, dala na 20 minut zapařit do sáčku. Oloupala, očistila od jadřinců. Někde zůstal kousek slupky nebo zrníčko, ale to neva. Papriky jsem rozmickovala a dala vařit. Přidala jsem 2 dost plné lžičky soli a pro zvýraznění chuti jednu vrchovatou lžičku mleté papriky Asta 180.
[Asta je číslo (kolorimetrický index), které udává množství červených barviv obsažených v paprice, tedy schopnost papriky barvit. Standardní paprika, která je vhodná pro běžnou přípravu jídla, je považována Asta 80. Asi proto, že tato asta je vhodná pro většinu gastronomických kreací, od guláše po paellu. Nižší indexy asta (40, 60) jsou vhodné pro masný průmysl, vyšší (100 až 160 asta) jsou dekorační nebo jsou potřebné pro výrobu některých typických národních uzenin.]
Vařila jsem přes hodinu, aby se odpařila tekutina. Je potřeba často míchat, aby se nepřipálila. Je dost slaná, ale to paprikové pasty jsou. Z kila paprik je asi 300 g pasty.
Recept poslala Jana
Jéjejej! To je nádherná barva! A dobrý to bude taky, teď jen sehnat tu stosmdesàtku..
Tak tohle je pasta z paprik, jak si ji předsavuji, bez octa.
každej si vybere tu svoji..
A bez čehokoliv dalšího – to se nedá srovnávat 🙂
Přidala bych feferonky a byla by Harissa 🙂
barva skvělá, vysvětlení pro začátečnice super..doma jim max.řekli,že je ta paprika nastavovaná,proto málo barví..:-D (pamatujete na ty skazky o tom, že do papriky,protože je nedostatková,se přidává mletej prášek z cihel?? )
Jo… a do moučkovýho cukru sádra 😁😁
… a do majoránky prý zase kopřivy…
Tak to jsem nikdy neslysela, cihly a sadru jo…
A dokonce že rýži číňani nastavují granulkami z umelých hmot, případně, že do ní drtí vrácené Pet láhve. Takových blbin už tu bylo…. Jo a nejlepší – že některá sůl solí málo, že do ní drtí sklo….
Barva je moc hezká, hezký recept.
Pokud chcete mít kečup nebo tuhle paprikovou pastu ještě tmavší, stačí přidat 2 – 3 kapky šťávy z bezinek. V chuti se to vůbec neprojeví a barva jde o stupeń nahoru. Mám recept na kečup snad z roku 1985 (ještě jsme bydleli v Teplicích) od paní Němcové, která tak právě kečup přibarvovala.
Mestsky clovek, bezinek nemaje, pribarvuje cervenou repou … a pred mixovanim ji vynda.
Hlavně nevím kolik kapek, tedy to ano, 2-3 kapky. Ale na jaké množství? To je tedy hraběcí rada.
2 – 3 kapky jsem dávala tak na 1/5 kg kečupu neb pasty.
Vesnický člověk se soustředí hlavně na chuť a trvanlivost😉
Mně osobně se nikdy nelíbily tmavé kečupy – takové do hněda. Ty jsem nekupovala. Přišlo mi to jako připálené – tedy vzhledově. Třeba jsou chuťově dobré, nevím… Prostě k nim nemám důvěru.
Souhlasím. Taky nemám ráda ty tmavé, je to nepřirozené.
Bezinky ani repa to do tmava nezbarvi, spis podtrhnou tu cervenou. Zkusenost … teda s repou.
O řepě to vím. Jak ji mám ráda, při obarvení ji v tom poznám. A to moc nemusím. Vidíš, jak máme rozdílné názory na řepu. Nebo jsem měla nějakou výraznou. A to řepu můžu, sterilizovanou, pečenou, polévku barzc.
Hani, v Blahovcinym kecupu bys ji fakt neodhalila. Ja loni mela cast rajcat zlutych, tak kvuli barve jsem v tom varila 2 velke repy na ctvrtiny, pak vyndala. Barva dobra, prichut zadna. A ver, ze JA bych ji poznala, pac repu nesnasim.
Tedy Helo, to bys zasloužila medaili za statečnost – když nejsi řepomilka a risklas „zkazit“ celou dávku 👍 Ale věřím, že ten chuťově výrazný kečup to neovlivnilo.
V žádném případě to neudělá hnědou barvu, jen zvýrazní tu červenou.
Au au , taky ne
Pěkný jednoduchý recept.Barva je krásná a myslím že netřeba čímkoli připravovat.
Přibarvovat…
Ta barva je vynikající. Nádherná, taky bych nepribarvovala.
Mi to vzalo dech. Jako – málokdy mám pocit , že bych potřebovala lžíci a chtěla hned okusit .
Ovšem stejný pocit jsem měla i včera při receptu od Franci . Chuť mám na obojí a cítím ti krásnou vůni i bez vzůrečku
Za to vysvětlení barvivosti dík – s tím jsem se, jak jsem stará, nesetkala. Před časem jsem, jako dárek z dovolené v jižních krajích, dostala sadu koření. Byla tam paprika tak barvící, že když jsem jí dala do guláše obvyklé množství, vypadal jako pokrm pro Draculu. Nedávno jsem koupila tady a taky je krásně červená – pálivá i sladká, ale žádné Asta uvedené nemá, (poctivě jsem pročetla celý pytlíček) jen že je z paprik maďarských.
Kdysi,když se jelo na dovolenou k Balatonu, tak se v srpnu domů vozily pytle maďarských kapií. A ty se nedají barvou vůbec srovnávat s tím, co se občas objeví u nás, když se to trhá nedozrálé a ještě to leží 14 dní někde v meziskladu.
Ono to jižní sluníčko dělá doslova divy.
Já jsem taky dělala kapiový hokuspokus- bez vážení a měření. Začala jsem jako Jana. Kapie upekla, oloupala, rozmickovala. Jen jsem neměla tu trpělivost na dlouhé odpařování, tak jsem asi půl hodiny pomaličku povařila – pořád to bylo řídké, tak co s tím? Dle chuti jsem osolila, přihodila dvě kuličky nového koření a jeden bobkový list, ještě nechala přejít var a do druhého dne odstát. Pak jsem vylovila koření , přivedla k varu a nalila do sklenice. Už jsem nesterilovala. Vzniklo něco jako kečup s paprikovou příchutí. Jeho použití bude další experiment, ale věřím, že coby dochucovadlo taky obstojí, jako pasty Francizsky i Jany. 😎
Tak mletou papriku znám akorát tak sladkou, maďarskou a pálivou. Že existuje nějaká ASTA jsem vůbec netušila. Jj, jedna se pořád učí něčemu novému.
Ale to je výborný recepísek, část paprik udělám podle Franci a část podle Jany ….. výhru získá ta, která bude rodinou více pochválena. 😋😋😋
Mně Vašek k narozeninám koupil v Maďarské prodejně v Praze krabici maďarské sladké papriky a je opravdu vidět rozdíl od té naší (bez ohledu na výrobce). Do guláše jí stačí dát třetinové množství a je krásně červený a chuťově nesrovnatelný od toho s naší paprikou.
Jůůů, z pečených a tak krásná barva! Řadím se mezi ty nově a užitečně poučené. Do nynějška jsem ovládala akorát SU. 🙂