sáček cizrny (ne konzerva!)
velká hrst hladkolisté petržele
hrst celerové natě
hrst mrkvové natě
střední cibule, česnek
lžíce římského kmínu
lžíce mletého koriandru
trochu chilli vloček
lžíce jedlé sody, nebo prášek do pečiva
dvě lžíce sezamu, nebo hrst kešu,
sůl, olej
K podávání: salát, jogurtový dip
Cizrnu namočte přes noc do studené vody, pak propláchněte a nechte v sítu okapat. Nasypte do sekáčku, nebo použijte mlýnek na maso s menšími dírkami (pokud vám dá váš mlýnek na výběr). Nedoporučuji stolní mixér, nemáte-li opravdu velmi zdatný. Lze použít i tyčový mixér a mořit se s luštěninou po malých hrstkách, ale to jen v krajním případě, protože po půl hodině hmoždění vás začnou napadat i ta sprostá slova, která jste v životě neslyšeli. Cizrnu rozemelte, rozsekejte, nebo rozmixujte tak, aby byla drobivá, nikoli pastovitá. Zároveň rozsekejte i natě, cibuli a česnek. Česneku dávám 5-6 pěkných stroužků, ale volte podle chuti a snášenlivosti.
Rozsekané ingredience přendejte do mísy, přidejte koření, sodu/prášek, sůl a sezam (použijete-li kešu, také je rozsekejte s cizrnou) a řádně rukou promíchejte. Hotové těsto dejte alespoň na hodinu do lednice. Lépe na dvě.
V mezičase si připravte salát z drobně pokrájené zeleniny. Neměla by v něm chybět rajčata, papriky, (jarní) cibulka… já dávám i mladou cuketu, barevnou papriku… salát osolte a okořeňte, zakápněte citronem.
Taky umíchejte jogurtovou omáčku: Jogurt osolte, přidejte trochu utřeného česneku, bylinky…
V hlubším kastrolu rozehřejte větší množství oleje. Teplota by měla být max 180°C. Z těsta tvořte kuličky o trošku menší, než je pingpongový míček a smažte do zlatohněda. Trvá to cca 7 minut. Kuličky musí v oleji plavat a neměly by se dotýkat. Po vložení je jemně odloupněte ode dna, pak už se nepřilepí.
Falafel také můžete péct. Dělám to tak, že kuličky namočím v oleji, nakladu na plech s pečícím papírem a peču na cca 180 – 200°C do (překvapivě) zlatohněda. Po chvíli je můžete obrátit (ale i bez toho to jde).
Servíruje se v arabském chlebu, nebo v jiných blízkovýchodních pečivech se salátem, přelité dipem. Já používám místo chleba salátové listy.
Recept poslala BOYE: „Tradičně se toto jídlo podává také s tahini, do těsta se dává koriandrová nať, někdy i kopr, někdo míchá cizrnu i s dalšími luštěninami. Variant je nespočet. Asi jako pravých vánočních bramborových salátů. Já si recept upravuji podle strávníků. Někdo nesnáší koriandr, někdo je alergický na sezam… Nebojte se žádného experimentu. I na internetu co kuchař, to jiný falafel. Jen před jedním vás varuji: Recept i s videem nabízí Roman Paulus. V jeho „falafelu“ figuruje také mouka a vejce. Tak to by vám blízkovýchodní kuchaři i strávníci asi urazili ruce! Výtvor pana Pauluse jsou chutné cizrnové karbanátky (a ty zase jindy).
Tak dobrou blízkovýchodní, veganskou a bezlepkovou chuť!“
Já se přiznám, že já bych z tohodle pozřela pouze ty oříšky kešu, ty můžu v jakékkoliv množství, ale jak jsem četla lžíci koriandru a lžíci římského kmínu, tak jsem dostala zimnici. Já tohle ne.
Já taky nemůžu koriandr a římský kmín, navíc bych se asi nepopasovala s mrkvovou natí, ale zimnice ani nic jiného mnou nad receptem necloumá. Však Boyka píše, že existuje na falafel veliké množství receptů, tak bych přidala ten zmíněný kopr nebo tymián, saturejku a pár jehliček rozmarýnku a určitě bych se některému z receptů nezpronevěřila. A navíc Boy určitě s touto variantou slavila úspěchy, jinak by recept nedala ke zveřejnění.
Mi kdyby to někdo nabídl, neřeknu ne! A když jsem začala číst recepísek, bylo mi hned jasné, od koho je!👍👍👍umíš ho okořenit i slovem, Bojínko🤣
Chicht, ano, je to jídlo, které buď milujete, nebo nesnášíte. Na mnohé z vás jsem myslela v momentě zápisu koriandru, na další při kmínu, atd… 🙂
Mně se u těchto jídel líbí, že na nich je podstatná jen základní surovina a pak to záleží na chuti, zvyklostech, představách a poznatcích kuchaře. Kdo někdy jedl opravdové blízkovýchodní jídlo, už vždycky pozná odkud pochází. Takže, kdo má odvahu, zkuste a určitě ho tvořte zcela po svém. Vzhledem k regionu původu bych tam vynechala akorát škvarky a drcený lišejník.
Taky občas provozujeme to, čemu doma říkáme „hra na falafel“. Těsto dělám z vařené čočky a naklíčené čočky (směs) a třeba do toho nastrouhám mrkev, nebo nasekám listový špenát a kořenín v souladu s bezkoriandrovci a bezřímanovci. Je to hra.
Ja tyhle orientacni nesmysle muzu denne 😂 rekla kdysi moje kolegyne…a hlaška se stala nesmrtelnou..
Tak to si, s dovolením, přidám ke spáleným cvrčkovým housličkám… 😀
Klidně…
Nastuduju … koriandr nedam, ale necim nahradim…
Dnes jsem si uvědomila , že kdysi jsem tak citlivá na ty chutě nebyla . Snesla hodně curry např. Dnes všeho méně. A koriandr určitě ne. To mám fakt intoleranci .
Ale prostě jak píše Lucka , bude tam Petrželka
Určitě chci Falafel zkusit a věřím , že stojí za to .
Všichni moji mladí by to jedině uvítali
Moc se mi líbí jak máš naservírovano.V listech salátu to vypadá moc jedlé
Tak tohle se mi líbí, a až mě opustí ten bacil, který si naše očkované děti přivezly z Řecka, určitě udělám. Už se těším. Římský kmín ani koriandr (pokud nejde o nať) mi nevadí, ba naopak. A Boyce mimo jiné dík za vyčerpávající a kouzelný komentář. Tenhle recept se mi právě hodí, protože toho mýho paní dr. sprdla na dvě doby kvůli vysoké hladině cholesterolu. Lekl se, šel do sebe a teď hledáme, čím nahradit to, čím se živil celý život a sám vyráběl (s mou pomocí, samozřejmě 🙂 ) – tlačenku, prejty, salámy, klobásy, uzené, paštiky… no, je krevní skupina nula a ti jsou masožravci.
Začala jsem číst… Sáček cizrny… a říkám si – nic pro mě, nicméně čtu dál a když vidím, že nebudu muset hodinu vařit, hlídat, ale budu mít možnost použít nevyužité kolečko s maličkýma dírkama , hned jsem přehodnotila. A když čtu o možnosti upéct místo smažení, je mi jasné, že do tohohle jdu! 😋😎
Jednou jedinkrát jsem se pokusila umlet cizrnu a již nikdy více.
Vypadá to nádherně, opravdu 👍👍👍