Zavařit se dá kdeco, a.rena zavařuje i vývar. Šetří to místo v mrazáku.
Nejlépe ještě horký vývar nalijte do sklenic, viz foto, a zavařujte 30 minut na 90 stupňů. Hotovo. Je pravda, že se zavařený vývar musí hlídat, hlavně v létě může povolit víčko a může se začít kazit. Pokud máte obavy, že vývar nevydrží, sklenice naplňte tak na 60 % a teplotu nastavte na 100 stupňů, 30 minut zavařování stačí.
Po nedobrých zkušenostech (kdysi dávno již tomu) se zavařováním masa bych zavařovala déle (1 hodinu), případně druhý den ještě jednou zopakovala.
Ono záleží na tom, kolik toho vývaru je. Pro běžnou potřebu stačí jen horké dát do sklenic a hned zavíčkovat, víčko se samo zatáhne. Vývar (i s masem, ale bez nudlí) mi takto vydrží v lednici 14 dnů, polívka jakákoliv – s nudlemi, zeleninová… , hotové jídlo, pokud třeba zbyde, nebo dělám ještě pro mámu a hned tam nejdu, tak asi týden. Dělám tak i sádlo a škvarky. No a protože jsem si pořídila odsávací zvon, tak ho použiju taky.
Sádlo a škvarky samozřejmě ano, pamatuji si babičku, kde se prasátko vykrmovalo až na nějakých 330 kg právě kvůli sádlu. Vyškvařit a dát do kýblů, to se nezavařovalo vůbec a v chladném sklepě nebo špajzce vydrželo bez akýchkoliv problémů. S masem a vývarem bych byla opatrnější.
Troufnu si tvrdit, že Renata ví, co píše a má to vyzkoušené.
Bohužel, tay mám zkušenosti opačné – 30 minut opravdu nestačí.
Nevím, co tomu víc času přidá? Vývar je dostatečně převařený a když se pořádně prohřeje sklenice tak, aby se víčko zatáhlo, tak to snad stačí?
Ano, mám vyzkoušené. Ono toho vývaru není nikdy tolik, abych ho skladovala třeba půl roku. Obvykle do dvou měsíců zmizí.
Máš to vychytane. Díky za recept.
Je to už pár desítek let, kdy jsem byla 30ti letá, absolutně bez zkušeností, neměla na dosah nikoho problematiky znalého. Vykrmili jsme si první prase. Mrazák jsme neměli, vše muselo do sklenic. Ať pečené, nebo dušené jsem pořádně upěchovala, nalila výpek , zavíčkovala (dodnes používám sklenice omnia a na víčka spony) a v troubě – tenkrát plyn na st. 3 – půl hodky zavářela. NIKDY se mi nic nezkazilo. Sklenice i víčka jsem dobře otírala benzinem z lékárny. O tom, že se zavařování druhý den opakuje, jsem se dočetla až na netu, čili desítky let později. Dodnes zavařování neopakuju. Hodně věcí jen dávám vařicí do sklenic a nechám samo zatáhnout. I bez konzervačních prostředků se mi něco zkazí jen ojediněle. Hůře teď dopadají moje pokusy se šroubovacími uzávěry 😕
Když zavařuješ už pečené nebo dušené, stačí sterilizace 1x, dvakrát se to dělá, když děláš ze syrového (recept 611). A protože vývar už vařenej je…
Jinak já používám výhradně šroubovací a za posledních 20 let mi nechytly jedny okurky a jedno lečo.
Když ono to vypadalo, že chytlo a pak to začalo kvasit. To je příklad mé letošní cuketové směsi na topinky. Měla jsem jen 3 skleničky omnia (dávám do třetinek) , tak jsem polovinu dala do nich a druhou polovinu do twistů . Stejná velikost, stejný postup.
Omnia jsou ve sklepě, twistky v popelnici.
Asi budu muset někam na školení🤔
To je fakt divný 🙁
Občas se to stává, pkud dáváš olej. Na to si raději kupuji víčkac tzv. červenou gumičkou, neboli masovky.
Loni jsem měla úplně stejný problém – cuketová směs na topinky a lečo, všechno mi zkvasilo 🙁 – tak jsem sedla k PC a hledala, co dělám špatně: šroubovací sklenice se nesmí plně utáhnout, a omnia zamáčknout jen jednou (utahovala jsem co to šlo a ty víčka zamačkávala i 3x), jinak ten vzduch nemá kudy odejít a potom to zkysne. A nakoupila jsem si krytky se sponami + odsávací zvon a v poho 🙂
A ty sklenice jenom zavřené za horka mi vždycky těch 14 dnů min. vždycky vydrží, kdežto zavařené se zkazily spíš
Já utahuji, Omnia víčka nepoužívám. To jsi dala do sklenic a potom jak sterilizovala?
pro Francizsku: ano, tohle bylo zavařené (sklenice šroubovací i Omnia) a nebylo to poprve. Ve své pečlivosti jsem myslela, že dobře činím a bylo to špatně 🙁
Já teda chladný vývar naliju do sáčků z Ikey a zamrazím, mám už velikost na jednu omáčku či poblivku. Ale chápu a.renu, že má mrazák plný jinými pochutinami, které já nemám a mohu ho zásobovat tímto. Pro spoustu kuchatek to je skvělá vychytávka.
Zase na druhou stranu, kolik toho vývaru máte? Běžně doma nikdo nemá brutary na vaření vývaru, že?
Mě to zajímá. Občas mám problém s místem. Vývar dávám do krabiček a mrazim. Když už se s tím dělám, tak ve větším množství. Ale hodně odpařují. Za mne super. Taky dobré na převoz na chatu, chalupu. A je to hned po ruce.
Jasně, každá to máme jinak ….. já dělám max. 3 litry čistého vývaru. Víc jsem snad ještě neměla.
Ale chápu, že ze zabíjačky je víc ……