Slovo polaz vzniklo ze starého výrazu „polazit“, jež znamená „chodit po koledě“.
Polaz se věšel ve světnici v době slunovratu. Jeho střed tvoří menší koule, do níž je ze všech stran hustě napícháno množství špejlí zdobených různými drobnostmi, většinou přírodními.
Na kouli je nejlepší použít čerstvý mech, obalený zeleným králičím pletivem. Koule z polystyrénu nebo aranžovací hmoty oasis se po opětovném zabodávání špejlí drobí a špejle v nich nedrží (podle mé zkušnosti pomůže zabalit ji do punčochy, ale pak musíte mít fakt dobře seříznuté bambusové špejle, klasická česká špejle to nedá). Dříve se dělaly koule z jílu nebo těsta.
Polaz z celých špejlí by byl veliký a velmi náročný na materiál i čas, použijeme proto půlky špejlí. Jeden jejich konec naostříme. Hodí se například otevřené bukvice (můžete do nich vlepit barevný korálek), sušené rostliny, malinké makovičky, z kuchyňských surovin barevné fazole, hrách, dýňová semena (aspoň den předem je máčíme ve vodě), kousky skořice a badyán (voní), burské i vlašské ořechy, sušené ovoce, ozdobné tvary vykrájené z pomerančové kůry, kousky barevných látek (kanafas), mašličky z barevného lýka či stužek. Při upevňování je dobré pomoci si tavnou pistolí. Chceme-li mít polaz plnější a živější, zapícháme do něj i zelené větvičky buxusu.
Poslala Sharka, zdroj textu web „chatař-chalupář“.
To je krásnej „lustr“! Asi moc dlouho nevydří, když je tam tolik dobrtůtek..
Moc pěkné.
Moc hezká dekorace. Jedna až zírá, kolik zvyků už upadlo v zapomnění. No ani se nedivím, když vidím, jak pomalu mizí ty z mého dětství…
Dělala jsem před pár lety,je to pěkná fuška,ale bavilo mně to.Stříhala sem kolečka z červeného a zlatého papíru,dávala jsen hodně sušeného ovoce-rozinky,švestky,dýně,buxus jsem dávala mezi špejle (než mi ho zničil motýlek),dokonce jsem vystřihovala ze sušené pomerančové kůry,myslím,,že taky kolečka,to už nevím,ale celkově to bylo moc hezké a pověsila jsem to na lustr.
Pěkné, takové zvyky už moc lidí nezná.