vepřové plíce se srdcem (pajšl)
2 mrkve
1/4 celeru
kousek petržele
1 středně velká cibule
celý pepř
nové koření
bobkový list
jalovec
malá snítka tymiánu
sůl
lžička cukru
máslo + olej nebo sádlo
smetana 33%
zakysaná smetana
asi 2 lžíce hladké mouky
citronová šťáva nebo ocet
Plíce a srdíčko řádně několikrát opereme ve studené vodě, srdíčko oddělíme, vypláchneme z něj případné zbytky sražené krve a dáme vařit s polovinou na větší kusy nakrájenou zeleninou a kořením. Plíce ještě necháme ve studené vodě, kterou několikrát vyměníme. Po hodině (i déle), když je srdíčko zaměklé k němu přidáme plíce a uvaříme oboje doměkka. Plíce při vaření několikrát obrátíme, plavou na hladině. Pokud je pajšl i s jícnem a průdušnicí, dáme je vařit i s plícemi, vývaru to jen prospěje. Měkké maso vyndáme a necháme zchladnout, vývar přecedíme, necháme vychladnout a s povrchu sebereme tuk. Mezitím si na másle nebo sádle zpěníme do sklovita drobně nakrájenou cibuli, přidáme na drobné kostičky nakrájenou druhou polovinu kořenové zeleniny, lžičku cukru a sůl a zvolna smažíme do zrůžovění. Pak vše zalijeme vývarem (neutopit, počítat s tím, že omáčka nabyde šlehačkou a zakysankou) a chvíli povaříme. Šlehačku si prošleháme metličkou s hladkou moukou, vlijeme do omáčky a zvolna za častého míchání necháme dobře provařit, pak stáhneme s ohně, vmícháme zakysanou smetanu a už nevaříme, jen případně dochutíme citronovou šťávou, solí a třeba i špetkou cukru. Z uvařených plic odstraníme chrupavčitou průdušnici, jícen, ze srdíčka zbytek aorty a povrchový tuk a takto očištěné je nakrájíme na drobnější kousky. (Pro průdušnici, jícen, ostatní odkrojky a uvařenou zeleninu již není uplatnění – ovšem pokud máte pejska, odstranit ze všeho tučné, i se zeleninou nakrájet, případně zalít zbytkem vývaru a on vám bude líbat ruce. 🙂 ) Nakrájené vnitřnosti vložíme do omáčky, promícháme a necháme v ledničce rozležet do druhého dne. Chuť omáčky přejde do masa a pokrm je mnohem lepší, než čerstvě uvařený. Podáváme s houskovým nebo karlovarským knedlíkem. Kdo by chtěl omáčku krémově hladkou, může vývar se zeleninou ještě před zahuštěním rozmixovat tyčovým mixérem.
Poslala Fialka.
To mám mocmoc ráda a děkuji za recept se zeleninou . Máti dělala bez a tak vařím podle ní. Tohle vyzkouším , už jsem je v takové úpravě někde jedla a moc chutnalo
To je tak dávno, co jsem to dělala. A vždy se zeleninou. Syn to měl moc rád. Musím někdy udělat.
Mám moc ráda příčky na smetaně.
Se zeleninou to bude ještě lepší.Díky
Ze žebříku?
Miluju plíčka i pajšl🤗😻
Máti dělávala pajšl bez zeleniny, já jsem se naučila se zeleninou – prakticky stejný postup jako Boženka, jen ze srdíčka a slezinky, anžto mužskej plíce nee (prý je to jako polystyren🤦♀️). Já je ráda, on o to moc nestojí.. No třeba ho usmíří houskový knedlík, který až tak často nevařím?…. Díky za připomenutí. Posháním inkredence a to by bylo, aby nebylo…😋😎
Jak já mu rozumím. Plíčky prostě nemůžu…
Heleď se, nejsi ty náhodou mojí mámy dcera? Já kvůli jejímu odporu k plíčkám tu laskominu jedla jen jednou v životě, když jsem se na Šumavě nachomejtla k porcování a kuchyňskýmu upravování srny. Moje matka zbaběle utekla od stolu, já to po ní hravě dojedla… Ale doma jsme to NIKDY neměli a název toho jídla se nesměl ani vyslovovat. No jo, zlatej Voldemort.
Mne je zhnusila macecha. Vzdycky mi vadila jejich konzistence a asi dva roky jsem to jedla a dva tydny…brrrr.
Tak já bych si dala hned,ale nee vařit-Plíce nabývají,co si pamatuji,nevoní to zrovna
epes ňuněs,ale výsledek je mňamózní.Samozřejmě s tou zeleninou,ale kde jste ten pajšl vlastně sehnaly,já to neviděla léta..?.