380 g pšeničná chlebová mouka
120 g žitná chlebová mouka
60 g hladká mouka (jinak dle vlastního výběru)
380 ml voda
60 ml podmáslí/mléko
2 lžičky soli
1 lžička cukru
2 lžičky drceného kmínu
2 lžíce oleje
2 lžičky sušeného droždí
Zpracovat těsto, nechat kynout cca 45 minut až 1 hodinu. Po vykynutí těsto lehce propracovat a dát znovu ještě cca 30 minut kynout do ošatky na chleba, po vykynutí překlopit na plech s pečícím papírem (nebo dát kynout přímo na plech s pečícím papírem). Po vykynutí bochánek na povrchu nožem 3x naříznout a potřít vodou, dle chuti posypat kmínem. Péct 15 min. ve spodní části trouby rozehřáté na 225 ˚C, potom na 200 ˚C dopéct cca 35 minut.
Poslala Veverka a píše nám k tomu: “ Různých druhů chleba je v obchodě plno, ale ne každý naplnil naše chutě, tedy moji a manžela. Pekárna, kde chleba kupuji, byla delší dobu v rekonstrukci. Nemohli jsme jaksi najít ten chuťově správný v jiných obchodech, tak padlo rozhodnutí. Chleba zkusím upéct sama, robot s hnětací metlou mám, ošatku na kynutí koupím (chleba krásně kyne na plechu i bez ošatky, jen je ho třeba upravit do bochníku), pekárnu na chleba není třeba, chleba budu péct na plechu. Tak jsem šla do toho. V dnešní době je na internetu plno receptů a rad. Vybrala jsem několik receptů a mírně upravila podle sebe do jednoho receptu. Chleba se na poprvé hned povedl, a ta vůně při pečení se nedá popsat! A chuť chleba? Byla výborná, nedá se srovnat s kupovaným, shodli jsem se oba s manželem.
Vyzkoušela jsem chleba dělat s čerstvým droždím nebo se sušeným kváskem s přídavkem sušeného droždí (oba sáčky Dr. Otker), chleba má mírně nakyslou chuť. V receptu uvádím 2 lžičky sušeného droždí, vyzkoušela jsem dát celý sáček, který je dle návodu na půl kila mouky. Obojí bylo dobré, chleba bez problémů krásně vykynul. Nakonec u mne zvítězilo sušené droždí. Takže od prosince minulého roku peču chleba sama, chleba vydrží několik dnů zabalený v utěrce v bochníku, kupovaný jsme měli už jen 2x.“
Tak ten teda je! U nás peče už několik let dcera z kvasu. A přidává na jemno nastrouhaný vařený brambor. Chleba pak vydrží dlouho vláčný (když náhodou zbude 😀). Tak to zkuste taky.
Taky peču už dlouho kváskový, a když náhodou zbyde, je chlebová polívka
Jakou děláš? Já teď s chlebovýma polífkama začala experimentovat, protože mám občasný přísun natvrdlého kváskového chleba. A topinky už mí často lezou krkem…
Úplně jednoduchou, chutná nám a dělám ji dost často: množství neuvádím, to zvládneš: krajíčky chleba namočím jak si vzpomenu. Dám vařit s kmínem a nějakým vývarem, případně kostkou. Na pánvi chvilku zesklovatět na sádle cibulku, přidat pálivou papriku dle chuti, přidat do hrnce. Povařit (chleba se buď rozpadne sám, menší kousky nevadí, nebo mu pomůžu buď rukou, či šťouchadlem na brambory). Na závěr vlít rozkvedlané vejce, dochutit, hotovo.
Tak já zatím dělala ten můj, 2043, ale tento vypadá opravdu luxusně. Díky 👍👍👍
Není to moc tekutiny na dohromady jenom 560 g mouky? 380 ml voda + 60 ml podmáslí mi přijde hodně… Neumím si představit, že to drží tvar na plechu🤔
Drží, mám odzkoušené. Když jsem dala jen vodu bez podmáslí nebo mléka, bylo těsto samozřejmě tužší, a hlavně to bylo poznat na pórovitosti střídky. Ale každý má vlastní zkušenosti a určitě pozná, jestli těsto potřebuje přidat trošičku mouky/vody, když se hněte.
Tak ten je luxusní. Láká mne to. Vlastní chleba jsem ještě nepekla.
Ooooo, to koukám . Musím se polepšit a upéct taky .
Určitě to banda ocení a na tu vůni se těším . Akorát robot mám takový málo výkonný , snad to utáhne 🤔
Chlebík je nádherný 👍 Já také poslední dobou peču čím dál častěji pletýnky, dalamánky a různé chleby, anžto máme pocit, že kupovaný chléb, byť ze stejné pekárny, je čím dražší, tím horší. Peču většinou ze směsi špaldové a žitné mouky, na chlebovou už jsem dávno nenatrefila. Teď jsem dostala 8 kg potravinářské pšenice (poptávala jsem 0,5 kg do nahřívacího pytlíku), tak snad seženu vhodné kameny a na chleba si ji natluču 😁
Dalamánek bych si dala. Ty miluji, manžel bohužel moc ne.
Koukala jsem, možná špatně, ale recept tady není. Dáš recept?
Chleba vypadá krásně. Také už přesně rok peču doma kváskový, dva bochníčky nám stačí na týden a je výborný. Naučil mě syn, který začal jako první. Ale tchán byl celý život pekař a na jeho chleba a dalamánky vzpomínají lidi z okolí dodnes. I rohlíky a veku jsem již začala péct. Je to opravdu chuťově lepší a u rohlíků zabavím i vnoučka i když je pak každý rohlík jiný, ale jsou výborné. Nejsem si jistá jestli jsem Janě návod na kváskový chleba neposlala (kdysi tady o něj měl někdo zájem). Krmení kvásku a překládání těsta chce trochu času, ale vždy je to jen chvilka, ovšem u mě rozložená do 3 dnů. Ale výsledek stojí za to. Kdyby měl někdo zájem, mohu recept i postup poskytnout.
Máš pravdu, za tu námahu to stojí. Kvasový je kvasový.
Věruš, děkujeme za podrobný vyzkoušený recept . To se cení nejvíc 😎👍
vypadá dobře..jenže s naší spotřebou, leda až vyrazíme někam na akci,to upeču sebou dva…podmáslovej já ráda…
jo a kdo to máte kousek do Oudoleně , stavte se po domluvě ve mlejně pro mouku,nebudete litovat..je skvělá!!!
stačí zadat/ mlyn oudolen tečka cz / a to všechno bez mezer..