… aneb kdo nechce dalamánky, uvaří si polévku.
kostičky tvrdého chleba
vývar nebo voda + kostka
sušené houby
vejce
drcený kmín
sůl dle potřeby
česnek (dle obliby)
Starší chléb, pro který nemám momentálně využití, nakrájím na kostičky, nechám dobře usušit a ukládám v papírovém sáčku v suchu. Když mám dostatečné množství a chuť, uvařím polévku.
Večer namočím hrstičku hub do trochy vody a nechám do druhého dne. Pak vsypu kostičky chleba, přidám kmín, zaliju horkým vývarem a dám vařit. Lepší je přidávat tekutinu postupně do požadované hustoty – každý má rád jinak hustou. Než houby změknou, chléb se rozvaří. Může se jen dochutit a nechat tak, nebo přidat rozkvedlaná vejce a ještě povařit. Někdy tam vejce klepnu celá a nechám je jako ztracená (míchám opatrně).
Poslala Květoslava: „Někdo nerad kousky kůrky, tak dělá jen ze střídky, někdo po rozvaření ještě mixuje. Nejsou li houby, dělám jen s vajíčkem, s česnekem, bez…. Variací je nesčetně.“
Díky za piřpomenutí! Ja to tedy s houbama nezkoušela, ale mám, tak není pro.blém.😋
Chlebovou a mlékovou já ne.Kdysy jsem jí ochutnala a nešlo to.
Misto ní nám babička dělala zapraženou kmínovou s chlebovými krutonky.
Věřím ale že by mi od Květule ta s houbami chutnala.
Já ani tu kmínovou. 😉
A to já můžu i mléčnou i chlebovou ….. mám na ně chuť 👍👍
To já taky. Moooc dobré!
Já nevím,nikdy jsem to nedělala,ale mám ráda polévky a s rozkvedlaným vejcem to bude chutnat jako ta s ovesnými vločkami,zkusím to a děkuji…
Květko, chválím a děkuju a tluču se do palice, že mě to nenapadlo, když cpu houby pomalu i do buchet … 🙂
Dala jsem hrstičku sušených žampionů, česnek ne, ale zato dávám cibulku do sklovita s tak půl lžičkou chili. Jinak podobně. Moc dobré.