Text paní Florentýny ponechávám bez úprav, je to důležité.
Za základ vajíčkového salátu považuju ochucenou majonézu. Přidávám do ní buď bílý vinný ocet, anebo místo něj použiju lák z okurek, pokud má dobrou chuť. Dále pak hořčici a pro zvýraznění chuti i pár kapek rybí omáčky, protože rybí chuť se dobře pojí s chutí vajec. Pokud rybí omáčku nemáte, plus mínus ji nahradí dobrá worchestrová. Anebo jedna rozšťouchaná a nadrobno nasekaná ančovička.
Vařená vajíčka dělím na žloutky a bílky. Stejně by se nakonec od sebe rozpadly, tak proč toho nevyužít rovnou. Žloutky nastrouhám na jemném struhadle a vmíchám do majonézy, zatímco bílky nakrájím na kousky a přidám do salátu s ostatními surovinami: s hráškem, jarní cibulkou a okurkami.
Normálně mraženým potravinám zas tak moc nefandím, zejména u zeleniny se jim spíš vyhýbám, ovšem mražený hrášek je docela jiná liga. 51 týdnů v roce dovede překonat hrášek čerstvý. Ten zbylý týden je výjimka, jen pokud se na zahradě nachází hrášek vlastní, který lze sníst do pěti vteřin od sklizně.
Pro vaření mladého mraženého hrášku platí jednoduchá zásada: čím méně tepla, tím líp. Mladičký hrášek stačí jen prohřát a dost; dalším varem ztrácí nejen barvu jako kterákoli jiná zelenina zelené barvy, ale taky tuhne až dřevnatí.
- 4 vejce vařená natvrdo, případně další 1-2 na ozdobení
- 100 g mraženého hrášku
- 2 jarní cibulky
- 60 g sterilovaných okurek
Na zálivku:
- 150 g majonézy
- 10 ml láku z okurek nebo 5 ml bílého vinného octa (já měla lák z okurek)
- 10 g plnotučné hořčice
- 5 ml rybí omáčky
- špetka cukru
- špetka soli
- Jarní cibulky zbavte kořínků, zavadlých a poškozených částí natě i seschlé horní vrstvy. Očištěné cibulky opláchněte, podélně rozkrojte na čtvrtiny a pak rozkrájejte nadrobno zhruba po půl centimetrech.
- Nasypte do cedníku, přidejte mražený hrášek, cedník položte na misku vhodné velikosti a zalijte vroucí vodou. Nechte 2 minuty stát, potom vyjměte a propláchněte studenou vodou, aby se suroviny přestaly prohřívat.
- Vajíčka oloupejte, přepulte, žloutky vyjměte stranou a bílky pokrájejte na kousky jen o něco větší než zrnka hrachu. Na podobně velké kousky nakrájejte taky okurky.
- V míse smíchejte majonézu, hořčici, ocet nebo lák a rybí omáčku. Na jemném struhadle k těmto surovinám přistrouhněte žloutky a metličkou vše vymíchejte dohladka. Pokud chcete, jemně tuto zálivku oslaďte, ale nepřekročte množství 5 g cukru, salát by už byl sladký příliš.
- K majonéze vmíchejte připravené bílky, hrášek, cibulku a okurky. Nelekněte se, že je to celé jakési nevyvážené a divné. Vajíčkový salát bezpodmínečně vyžaduje, aby se rozležel do druhého dne. Do té doby to je jen směs surovin koupajících se ve výrazně ochucené majonéze. Trpělivě vyčkejte na zítřejší dojmy
- Na druhý den salát promíchejte, ochutnejte, a ještě dosolte. Vzdor včerejším pocitům mu nyní nejspíš trochu slané chuti bude ještě chybět. Podávejte vedle bílého pečiva nebo na bílém pečivu, zdobte vařenými vejci a příhodným zeleným lupením, například pažitkou, petrželkou nebo čerstvými výhonky.
A teď moje poznatky. Předesílám, že recept jsem dodržela naprosto přesně, dokonce jsem ingredience vážila.
- majonéza takto vychucená je mdlá, ale říkala jsem si, že tím zdůrazňovaným rozležením se to zlepší.
- strouhat žloutky je zbytečnost, ale nač to dělat jednoduše, když to jde složitě – stačí je v hlubokém talíři důkladně rozšlapat vidličkou. Ušetříte si zamatlaný ruce i struhadlo (ale ano, nastrouhala jsem je).
- spařený hrášek a cibulku nutně musíte vymačkat do papírové utěrky – na kuličkách zůstává spousta vody, která neokape.
4. pokud to chcete dát na chlebíčky, udělejte to hned. Protože druhý den je z toho hnusná tekutá břečka. Když čekáte jako já hosty a máte poslední půldruhé hodiny na přípravdu chlebíčků, nezbyde vám, než za strašlivého nadávání improvizovat.
A tohle jsem vylila do záchodu, nedalo se to ani jíst.
Jo, a se srovnáním mražený x čerstvý hrášek absolutně nesouhlasím.
Florentýna ale správně píše,že čerstvý hrášek je jen chvíli,a když není vlastní,tak někdy nestojí za nic,kdežto mražený je pár hodin po sklizni už v mrazáku.Mám ho ráda a nesnáším zavařený,brrr….
Omlouvám se, ale tvrzení, že „Ten zbylý týden je výjimka, jen pokud se na zahradě nachází hrášek vlastní, který lze sníst do pěti vteřin od sklizně.“ je naprostej totální blábol. Za prvé hrášek nezraje pouhý týden, za druhé opravdu není nutné ho sníst okamžitě, jak ho utrhnu, a za třetí – čerstvý hrášek, podušený na másle, žádnej mraženej hrách nenahradí.
No nazdar! Už několikrát se mi stalo, ze jsem zkoušela recept podle nějakého vyhlášeného kuchaře a stálo to za pendrek. A ty nervy ti tedy nezávidím.
Rozhodně bys mě nechtěla slyšet.
Znám to. Pamatuješ na fotku míša dortu po ráně pěstí? Jj, taky to umim 😉
Myslím, že máme každá svůj vyzkoušený recpectík, já nedávám rybí omčáčku, dávám lák z okurek a majonézou opr avdu šeřím..
Čekání na hosty mi ani nepřipomínej, bylo to už potřetí, kdy miísto ve dvanáct se uráčili o půl páté….maso vysušené, brambory jsem vařila dvakrát, ještě že kapÁní jsem nenechaia v polévce. Dětičky nepapaly a moc se jim nelíbilo, že mají počkat, až se sklidí se stolu. Nenutila jsem ne do jídla, beztak jedly doma a od nás šly na pizzu.
Naposled!!!! Naposled jsem se snažila.
😢
Sašo rozumím ti🥺
Potřetí a naposledy, co? Máš recht.
Lakyssko, Ty musíš mit svatozář jako hrom. Ja bych jim nedala nic a jak se znám, dala bych ji to chování dost sežrat. A příště bych se vůbec neobtěžovala připravit byť chleba s máslem. Tohle je totální neúcta.
A máš alespoň ponětí proč se to tak rozjelo?
No to je děs.
Nedávno jsem dělala podle Br celerovovajíčkovou pomazánku a byla i druhý den výborná a to jsem to důkladné okapáni celeru odflákla…
Netuším. Ale fakt děs.
🤢 taky bych to vyhodila
Mnooo… Co na to říct? U nás by se měly dobře aspoň slepice. Teda pokud bych tu mísu dřív neprohodila oknem.
Já bych tomu možná ve své chamtivosti dala ještě šanci a vmíchala tam hodně hustou
vychladlou rozpuštěnou želatinu a nechala to řádně ztuhnout. Samozřejmě, že by to do návštěvy nebylo hotové. 🙁 Ale za úspěch bych neručila, třeba bych to později vyhodila i s tou želatinou…
Taky se pokouším zachraňovat, tedy pokud to není chuťově taky katastrofa…
Můj pan manžel mívá docela dobré nápady, jak jídlo zachránit, resp. opravit 👍
A že byste se třeba podělili? 🙂
Někdy každá rada dobrá…
Tak např. překyselené octem neutralizuje sodou bikarbonou (přidávat raději opatrně), řídké bramborákové těsto místo mouky zahustil psylliem a pod.
tam přidávám ovesné floky 😉
Dík, to s tou sodou neznám. Do těsta na bramboráky když se přidá strouhanka (cca 3 – 4 lžíce na 1 kg brambor), tak křupou a nejsou tak mastné. Přesolenou třeba omáčku napraví syrová brambora – nechat povařit a odstranit.
Jenže když se ti to jednou pořádně zprotiví, tak už není žádná cesta
ale jo,byla by vajíčková tláča a ta j esuper..nalitý do formiček na bonbony – prostě malý tvořítka-silikon a nechaný ztuhnout, to pak je labužo…jako jednohubky a zobou všichni…a napřed si všichni chviličku myslej,že to jsou vážně bonbony…
Ne, NEBYLA. Byla to hnusná žlutá voda, ve který se totálně rozpustily ty nastrouhaný žloutky. Navíc na nějaké experimenty nebyl čas a nechat to do drhuhýho dne už bych si opravdu netroufla, byl to fakt kekel. I chuťově.
tak to je škoda, suroviny tak nevypadaly,že by z toho bylo něco nepoživatelného….
Jak myslis, ze chutna vajecny bilek, ktery se 24 hodin macha ve vode?
Tak to je dobrá břečka ….. být z toho dlažba na terasu, tak kromě té žluté vypadá celkem dobře 🤣🤣 Promiň, vím … spousta peněz, spousta času a k ničemu ☹️