Na sádle osmahneme 2 cibule, přidáme 2 stroužky česneku,1kg vepř. plecka nebo kýty nakrájené na malinké kousky, osolíme opepříme. Po osmahnutí papriku, malý rajský protlak, vody jen tolik aby, bylo maso zalité.
Zatím co se dělá pekelt osmahneme anglickou (10 dkg), přdáme 1 kg kysaného zelí, popř. vodu a vaříme.
Když už bude zelí i maso měkké, dáme do dalšího hrnce vařit do osolené vody 2 hrnky rýže na 5 minut.
Rýži smícháme se zelím a polovinou velké zakysanky. Polovinu směsi dáme na pekáč vymazaný sádlem, další vrstva je perkelt a zbytek rýže se zelím.
Nahoru nakrájíme dobrou klobásu a zalijeme zbytkem zakysanky. Pečeme tak ¾ hodiny.
Poslala Bláhovka: „Vím, že je to pracné a ta spousta nádobí, ale výsledek je naprosto mňamózní. Ještě lepší je druhý den, když se chutě propojí.“
Dělám podobně, jen z mletého masa a vše smíchám dohromady, nevrstvím. Tak mám pak na vidličce vše najednou a chutě jsou mnohem lépe propojeny…
No, autorce v tom vadi prave to mlete.
Nikdy jsem nejedla ani nevařila . Přišel čas vyzkoušet , při čtení receptu mě vždycky odradilo rýže – zelí . Říkala jsem si : proč tam propána nejsou brambory ??
Nojo . Je to prostě rýže a světoznámé jídlo
Takže díky za vyzkoušený recept 🤗
Kološvárské zelí, kološvárské kotlety – to jsou opravdu slavnostní maďarské pokrmy a jejich chuť je nedostižná. Bláhovečko, díky. 🙂
Panenko skákavá já mám hlad.
Dnes nevařím .Je kuře že včera. A snídaně byla dlouho a dlouhá.
Ten recept ukládám je perfektní.
Taky znám z mletého, takže mám k vyzkoušení tento recept. Mňam! Jenom postrádám vzorek. Bláhovečko, naprav to!
Až po mně, Renatko – na zvzůrečky stojím první v řadě! Kološvárské jsem dělala podle Devětapadesátky a bylo móc dobré, jen příště zakysanku vmíchám dovnitř.
Já nad tím pořád přemýšlím, vždy zase zapomenu. Musím zkusit. Nikdy jsem to nejedla. Taky bych chtěla vzoreček.
Dlouho už jsem nedělala, a zrovna včera jsem si na tuto baštu vzpomněla. Postup trošku jiný, je to z těch jídel, co si můžu připravit večer a druhý den jen šoupnout do trouby. Dělám z mletého masa na cibuli a paprice, takový řídký „guláš“, tekutinu vsákne rýže. Nechce se mi totiž krájet na kousky. Rýže uvařená napůl, zelí kysané syrové. Narovnám do pekáče a na noc do lednice. Vrstvení: 1/3 zelí, 1/2 rýže, 1/2 masa se šťávou, nakrájená klobáska (papriková pikantní), 1/3 zelí, malý kelímek zakysky, rýže, maso, klobáska, zelí. Cca 15- 20 minut před vytažením z trouby další kelímek zakysky.
To vypadá taky skvostně. Teď si budu muset hodit korunou, který recept realizovat jako první.
Tak mám dokonalého brouka v hlavě. Já nad tím už dlouho váhám, vůbec to neznám. To zelí fakt změkne i když není podušené? Jak dlouho se to peče? Nikdy jsem to nejedla a ani neviděla. Jen četla recept a zaujal mne.
Vždy mne zarázela rýze se zelím.
Peče se to tak 40 – 45 minut, všechno v pohodě dojde, chutě se propojí. Mě osobně se líbí to vrstvení, a práce s tím nějak moc není, je to na zvyku. A nejvíc na tom oceňuju tu přípravu předem.
Recept 318
No…ne. Proto se to jmenuje „trochu složitější“. Už jsem to psala Heně, Hanka v tom nerada mleté.
A lepší fotka ! Tak teď to je úplně dokonalé.
Tu mi včera večer poslala Hanka, to je její výtvor podle receptu.
A s tou fotkou neposlala ani kousek? To je tejrání! Není na to nějakej pragaráf?
Chutnalo mi to náramně, jenom pán měl výhrady s tou zakyskou nahoru, tak jsem to vyřešila. Příště nedostane nic..
čtu kološvárswké zelí a říkám si, asi nějaká verze na sladko,když jsou tam ty půlený jahody… a ono ne, to jen já blbě vidím… 😉