(335) Kuře na paprice

kuře rozebrané na jednotlivé porce nebo kuřecí stehenní řízky
máslo
cibule
sladká paprika
smetana
hl. mouka
sůl

Na másle zesklovatíme cibuli, nakrájenou na kostičky. Zaprášíme sladkou paprikou a neustále mícháme, paprika se ráda připaluje. Vložíme osolené porce masa a z obou stran opečeme. Přiklopíme pokličkou a dusíme doměkka – někdy je potřeba trochu podlít.  Měkké maso vyjmeme z kastrolu a do šťávy přidáme smetanu s rozkvedlanou moukou. Přivedeme k varu. Vložíme zpět maso (pokud jsme použily naporcované kuře, doporučuji předtím vykostit) a společně s omáčkou ještě asi 10 minut provaříme na mírném plameni.
Podáváme s těstovinami, houskovým knedíkem nebo rýží.

Tipy: s úspěchem lze použít i králíka nebo vepřovou kýtu.  Do omáčky můžete  dát i zakysanou smetanu, pak je ale vhodné omáčku NEPATRNĚ přisladit.

Autorka receptu: HaderachKwisatz (moje děti tomu říkaly „kuře s růžovou omáčkou“)

Příspěvek byl publikován v rubrice Masa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 komentářů: (335) Kuře na paprice

  1. bozena.fialova napsal:

    Zmiňuji se o tom u houbových škvarků, do omáčky je výborné přidat i trochu na kousky nakrájených světlých hub (aby omáčka neztmavla). Po vyjmutí masa vložit houby, podusit a pak zahustit podle předpisu.

  2. lida.f napsal:

    Já do omáčky dávám slaninu nakrájenou na malé hranolky.

  3. Devětapadesátka napsal:

    Dělám stejně jako Haderach, jen přidávám bobkový list, nové koření a pár kuliček pepře. Omáčku nakonec cedím, aby byla hladká, a přidám štráfek másla. Máme k ní – a nejen k ní, ale i k jiným omáčkám – rádi noky z odpalovaného těsta. Mají navíc tu výhodu, že když zbydou, opečou se jen tak anebo s kouskem uzeniny nebo nasladko s trochou strouhanky.

  4. kveta.batkova napsal:

    Tak jsem chtěla odpovědět Janě59 a ono se mi to zařadilo někam jinam. Tak snad si to nějak přeberete. Omlouvám se.

  5. BOYE napsal:

    Takhle ji dělá máma. Já si ji trochu vytunila a když jsem ji onehdá udělala po staru, tak Benjamína pravila, že jsem slibovala kuře na paprice. Sice je to dobrý (prý), ale káčko na paprice chutná jinak. Takže: Do kastrolu máslo, na něj cibuli – my poměrně hodně, na jemno nastrouhanou mrkev a celer (nebo pastinák; jen ne petržel – moc voní) v malém množství – cca 4 lžíce celkem. Společně osmahnu, přisypu sladkou papriku a na drobno nakrájené paprikové lusky (3 – 4). Bílé, případně kapie. Někdy kousek chilli papričky, jen tak pro potěšení. Vložim porce masa i s kostimama, osolim, trochu podleju vývarem, nebo vodou a šup do trouby. Přiklopim, dusim, ke konci odklopim, aby se udělala zlatá kůžička, páč tu my rádi. Když masíčko dotroubí, kůžičku zblajznem, maso oberu. Omajdu rozmickuju, přivedu k varu, vliju smetanu a už nevařím. Vrátim maso. Hotovo. Moukou netřeba hustit, zelenina to zařídí. A když je fofr, oželíme kůžičku a celý proces nechám proběhnout v papiňáku. Lepší než kuře je slepice. Tu papiňákuju vždycky. S tou kořenovkou fakt opatrně, a řádně zasmahnout, jinak to dostane „svíčkový“ ocas. Jíst se to dá snadno, ale je to kočkopes.

  6. Katyp50 napsal:

    Tohle jídlo jsem vařila často pro svoji tchyni, která už byla nemohoucí a nejedla skoro nic. Dělávala jsem ho v Thermomixu. Už se těším, že ho zase začnu používat.
    Nasekanou cibulku jsem osmahla na oleji, přidala papriku. Pak kuřecí maso – nejraději stehenní řízky na malé kousky, bez kůže. Chvíli se to spolu popralo a já dolila kuřecí nebo zeleninový vývar. Dokořenila jsem bylinkami, přisolila a povařila do změknutí masa. Pak jsem tam vrcla jednu zakysanou smetanu s trochou hladké mouky a nechala provařit. Bylo to moc dobré, jedlé, jí to moc chutnalo a hlavně jí to dodalo energii, kterou potřebovala, byla na tom tehdy už hodně zle.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..