Francouzské kuřátko
máslo
šalvěj
malá cibulka
vlasové nudle
bílé víno
Předkládám rychlou a chutnou přílohu k pečenému kuřeti. Já jsem upekla francouzské kuřátko – jen sůl a pár lístečků šalvěje -není třeba pod něj dávat máslo, je šťavnaté samo o sobě. Porce je pro 2 lidičky.
Na pánvi rozpusťte asi 2 cm plátek másla a orestujte do sklovata nasekanou malou cibulku. Na ni vsypte asi 200 g syrových vlasových nudlí, osolte a usilovně míchejte tak 2-3 minutky – tady bacha – rády se připalují. Pak vlijte vařící vodu asi 2 cm nad nudle. Promíchejte a nechte vařit, občas promíchejte. Nepřiklápějte! Kontrolujte a pokud nejsou nudle hotové, přilijte maličko vody – záleží na značce nudlí. Uvařte do měkka (tady al dente fakt nezkoušejte). Na talíř naservírujte nudle, na ně položte kuřátko, přelijte vypečenou šťávou. K tomu dobré bílé vinko et voilà, máte oběd jak z francouzského žurnálu.
Recept poslala: Devětapadesátka
Francouzské kuřátko . . . . a já tady popíjím šípkový čaj a žvýkám kousek listu kalisie, neb mě schvátil moribundus. Následek sbírání šípků a ořechů v tom větrném počasí. Takže obyčejné nachlazení. A protože mi je už lépe, tak mi jde huba šejdrem a já vymýšlím co si dát, abych to aspoň trochu cítila. Teď poznám jen slanou chuť a teplotu jídla. Nicméně děkuji za inspiraci a pod kuřátkem, sice ne francouzským, budou mašle s houbami, posypané sýrem, nahoru usídlím kuřátko a poleji výpekem. Snad tohle ucítím. Je to divná kombinace, ale u nás už by se kuře s bramborem nejedlo.
Proč divná? U nás též frčí kuře s těstovinami.
A ty houby to jen vylepší :-).
No baže u nás je pečené kuře tak univerzální že ho podávám s těstovinami,bramborem,knedlíkem,brknedlíky a zelím, brsalátem,rýží, haluškami,hranolky.
Přiznám se že kuře dělám docela často a pokaždé jinak.
Jednou mi v nemocnici naservírovali rajskou s bramborovým knedlíkem. A taky se to dá sníst. I když je to přinejmenším kombinace neobvyklá.
Tak s brknedlíkem jí dělala moje babička. A protože nebylo peněz nazbyt, tak bez masa, někdy do ní nakrájela špekáček.
Hm. Já jako dítě MILOVALA rajskou s bramborama a vajíčkem natvrdo. A ne že mi tu někdo napíše, že jsem divná! 🙂 🙂 🙂
Nééé, vůbec nejsi divná… A to vás pouštěj ven normálně? I za světla?
Tak takto jsme to doma taky jídavali a když byly děti malé a maso moc nemusely, tak jsem jim to taky tak dělávala a úplně se mi to vykouřilo z hlavy, dík za připomenutí.
Hihihi….u nás to jíme normálně….
Já jsem zase v nemocnici dostala po přísné dietě
vepřové dušené na kmíně s bramborovou kaší,politou tím sůskem,pro mne nebeská mana a od té doby mám ráda kaši s omáčkou.
Tak s tou rajskou jste mě dostaly všechny! To jsem nikdy nejen nejedla, ale ani neslyšela! U nás a v širém okolí vždycky jen knedlíky, noky, těstoviny, rýže. Ne, že bych rajdu s bramborama a vejcem považovala za nejedlou, ale je to stejný pocit jako vepřo rejžo zelo. No fakt je, že jsem „U sviní“ na vlastní oči viděla FRANCOUZE! pojídat knedlíky pstruha a svíčkovou. (a servírku, která to neustála)
V manželově rodině se zase nejedlo jinak než s houskovým knedlíkem. Taky mi to přišlo divný, ale není to špatný. My máme rádi tyhle nudličky, protože je to rychlý a dobrý. No a houby se můžou mrsknout i pod to kuřátko, ne?
Správně, houby můžu mít i na krupicové kaši ;-). Miluji je.
S kakaem nebo se skořicí? 🙂 🙂 🙂
S čímkoliv. Houby všude, do všeho a nikdy jinak ;-).
To mně fakt pobavilo…….
U nás frčí kuře s rýží. Do nudlí dávám pečené taky, ale jen kousky, které ohřívám ve výpeku a s nudlema promíchávám. Kuře je prostě čtyřporcový pták a my potřebujeme tři. Aby nedocházelo ke rvačkám, tak poslední porce je vždycky rozcupována a slouží vlastně jako dochucovadlo. Kdybych měla vybírat kuře (pečené) s knedlíkem, tak bramborovým. Houskáče mě v tomhle případě neoslovily (pojím, ale nebudu to vařit). I když v případě pipinky na houbách by to mělo své klady…
Vzhledem k dnešním receptům musím s lítostí konstatovat, že moje šalvěj nepřežila letošní časté setkávání s novou sekačkou pána domu, tudíž ji musím poníženě kupovat. Ale už mám podepsané adopční listy na nový drn, tak napřesrok zase z domácí 🙂 .
U nás se dělá kuře plněné houbami a podlévané pivem….100 lidí,100 chutí :o)
a čistě pečené kuře mám nejraději s čerstvým chlebem, který si máčím ve výpeku :o)
Kdyby bylo jen po mým, tak bez chleba a v tom výpeku máčím prsíčka, protože jsou nasákavá (víc IN by bylo říct, že bezlepková, na rozdíl od chleba 🙂 )
A houby + pivo + pták = lábuž!
Já mám šalvěje velkou spotřebu, měla jsem tři velké keře, ale v zájmu znovuvytvoření pěkné zahrady byly odstraněny, nove dvě sazenice se bůhvíproč nechytily, až další tři jo, ale zase nestačily vyrůst tak, aby pokryly mou spotřebu.
Ja ji mám ráda do jídla a rvu ji všude , kam to jde, ale používám ji jako lék na žaludek, na kašel, proti nočnímu pocení, na bolení v krku, zubů…. Šalvěj je zkrátka můj favorit.
Mě šalvěj čerstvá smrdí jako kočičí čůrání, když jí trhám, mám žaludek mezi mandlemi. Ale sušená, to je něco jiného. Teď od pátku kloktám na ten svůj moribundus. S pitím šalvěje se musí opatrně. Můj favorit je kalisie, ta se ale nedá dát pod maso, nemá totiž žádnou chuť ani vůni, ale léčivka je to úžasná.
Kalisii neznám, musela jsem si vyguglit, asi bude bezvadna… Dá se to koupit?
Kalisii mám, není problém ji namnožit, dostala jsem ji, rychle roste, nepotřebuje žádnou extra zeminu.
Já používám často „rýmovník“. Mám ho několik květináčů v kuchyni na parapetu. V létě ho dám ven. Dá se použít všude tam, co šalvěj. V létě si ho dávám do vody, v zimě na čaj a lístečky jsou dobré jen tak rozkousat. Kdo nemá rád mentolovou chuť, tak mu asi nebude chutnat. Množí se rychle, ve vodě zakoření do 3-4 dnů. Pro mne je to favorit.
Jooo, rýmovníků mám několik, ale ještě jsem ho nepoužila na vaření nebo čaj, většinou jen nalámu lístečky a inhaluju.
Já to mám takhle s majoránkou a kmínem .taky musí být fšude.Letos jsem sela majoránku do truhlíků za okno asi 4x a ta potfora ne a ne.jediný keříček mi narostl!Málem jsem si jí vzala sebou na dovolenou abych jí mohla opatrovat.
Majoránku jsem na jaře vysela, vždycky ji ostříhám a znovu doroste – je to nezmar. Taky ji máme rádi, libeček jakbysmet, bez něj poblífka není úplná. Přidávám ho i do vařených brambor. A na zimu mám zásoby pesta s česnekem i bez.
My máme rádi kuře na česneku se špagetami.
Zamilované jídlo mého mládí. Ale nudle široké, domácí a pěkně vaječné ,klasicky uvařené ve vodě. Kuřátko nebo stehna pečená na másle(nešetřit) mírně osolená. Podlévat aby bylo dost výpeku na polití nudlí. Mňam. Ani nemuselo být masíčko.
Byly hřiby? Byl guláš? 🙂
Byl jsem na houbách. Plný košík , to je teď pravidlo. Ale většinou babky, klouzci a jen několik hodně přerostlých suchohřibů. Takže guláš byl vepřový ale smaženice s topinkami byla excelentní. A jak se zdá houbařské žně pomalu končí. Zítra udělám další pokus a uvidíme.
Já včera dostala mísu václavek. Něco z nich sem vyčaruju 🙂
Bramborovým gulášem nic nezkazíš, to tak prodávala babka na sídlišti václavky a řekla mi, mladému blbcovi: udělejte si guláš. No a já uměla v té době jen buřt guláš s bramborami. Tak jsem to čenžla za václavky a bylo..
Hlavně je dost dlouho vař, jsou mírně jedovaté, jed se rušínejméně 20 minutovým varem podobně jako u čirůvek dvoubarvých a fialových.
Vím a znám 🙂 Nedělám je poprvé 🙂
To není možné, jak se někdo má ?. A ještě řeknete, ze jste měli bedly – klobouky, mňam. A – neměla jsem…
Měla jsem jich tolik, že jsem jich nesla krabico Boyce, před 14.dny. Promin, Věruško 🙂
Boyka potvrzuje! Jedli jsme dva dny řízky! Tři dny na to jsem dostala bedly ze Šumavy (opět řízky, plus nějaký další jídlo)
Včera děti přivezly z výletu do Brněnska bednu václavek, trochu hříbků a pár nějakých dalších a BEDLY. Povidám, chcete řízky? Už néééé! Jala jsem se je čistit s tím, že budou plněné – byly pěkně zavinuté, zakrojila jsem a zrudly. Tak šly na kompost. Červenajících bojim. Z lesa jsou prý jedlý, zahradní ne. A robátka je sbírala v parku u lesa. Tak co si mám vybrat? Jistota je kulomet…
Václavky povařeny, čekám na nápad, z ostatních bude omajda s knedlem – tu jsme letos ještě neměli.
Hrabošku – zkus to u Kamenné lhoty – my ani nedojeli až tam zastavili jsme v sobotu v poledne kousek od Čestína a za 2 hodiny jsme měli koš borováků (suchohřibů),2 kozáky a 3 smrkové hříbky. A to bylo po náletu pražáků, tak si myslím, že ještě chvíli porostou.
Jednou jsem koupila ty klobouky v Polsku na trhu od nějaké babky a radostně je dovezla domů a bzly úplně zapařené a musela jsem je výhodit. V podstatě jsem bedly jedla dvakrát v životě. Beeeeeeee, taková dobrota. Prý se tam zastrkaji plátečky česneku do těch řapíků a je to ještě lepší … no teoreticky to teda znám a umím, haha
Když byly děti malé, tak jsme do lesa jezdili s kárkou, říkali jsme tomu „chalupářský stegner“. A jednou jsme domů jeli tak, že děti (ty dvě starší) seděly proti sobě a mezi nimi byl koš s 33 hlavami bedel. Viděl nás známý hospodský, tak jsme mu jich asi 25 dali a všichni hoteloví hosté (němci) měli večer smažené bedly a br.kaši. Když jsme tam přišli druhý den na limču, tak se němci složili, vykoupili v hospodě všechny gumové medvídky (tehdy to byla úplná novinka) a naše děti měly asi 3 měsíce co mlsat….
Počkej, můj syn si kupuje dům na hypotéku v Posázaví a já tam budu příštím rokem šmejdit?
Supeeeeeer
Teď bych měla asi odpovědět, že naštěstí je Sázava dost dlouhá (252 km)??, ale naopak, budu ráda, když zavítáš, i ty houby můžem sbírat spolu. Já sice mám místečka, ale chodím i jinam, dovedu odhadnout, co najdu v lese, kde jsem nikdy nebyla a naštěstí mám i orientační smysl, takže nezabloudím.
Dělám klasika obalený nebo na kmíně a na másle nebo škvarky. A mladé nerozvinuté plněné v trojbalu. S česnekem nekamarádím.
Helemese, já je jen zapékám na stojáka. Proč mě nikdy nenapadlo to obalit? Když je peču „hlavou dolů“, říkají tomu sekaná ve skafandru. Když jako „klobouky“, tak je to odliv mozků (no, jednou to fakt vyteklo, noo…)
Protože jsi čekala, až přijde Haderka a poradí ti? 🙂
Tak jsem si teď představila pekáč, ve kterém stojí několik bedel (samozřejmě včetně noh) a přemýšlela jsem, jak vysokou máš troubu a jak tam ten pekáč dostaneš…..
Tak kuře s nudlemi jsem ještě nedělala, pro mne je to trochu neobvyklá kombinace, ale za pokus určitě stojí.
Kamarád miluje rýži a konzumuje jí ke všemu. Takže když si tuhle dával smažený vepřový řízek a k němu rýži, chodila se na něj koukat celá hospoda.
Jinak ty houby všem upřímně přávidím. Já na ně letos opravdu čas nemám. A příští rok určitě neporoste ani prašivka, to už budu mít času dost! Nojo, tak co naděláme. Ještě mám pár sušených ve sklenici a dost naložených v octě, tak si s tím budu muset vystačit.