4 housky
1/4 l mléka
1/4 kg jedlých kaštanů
2 vejce (žloutky + sníh)
sůl a čerstvě mletý pepř
muškátový oříšek, petrtelka
5 deka másla
Kaštany dejte do hrnce s vodou a asi 5 minut povařte. Prudce zchlaďte studenou vodou a oloupejte. Nasekejte na větší kousky a dejte stranou.
Housky nakrájejte na kostky, osolte, opepřete a zalijte mlékem. Nechte chvíli stát, aby se mlého vsáklo, přebytečné pak slijte.
Žloutky utřete s máslem, přidejte namočené housky, nasekané kaštany, petrtelku, strouhaný muškátový oříšek dle chuti a sníh z bílků. Osolte. Nacpěte do ptáka a upečte – na 180° asi hodinu, je třeba počítat s tím, že pták s plným bříškem se peče pomalu.
Nebo ji nestrkejte dovnitř a upečte ji v zapékací misce vedle ptáka a nebo si jí prostě udělejte samostatně – pak množství násobte dle velikosti pekáče. Kvůli šťavnatosti do ní můžete přidat nakrájenou anglickou slaninu.
Autorka receptu: HaderachKwisatz
Já jsem asi fakt nevyspalá (špatná noc), nebo mi asi už hrabe….ale při formulaci „upečte ji v zapékací misce vedle ptáka“ jsem si představila asi něco úplně jiného než ostatní (napovím….předcházela tomu žárlivá manželka s nožem a nevěrný nachytaný manžel) :o)
🙂 to byl účel! Ne?
Není to do patnáctikilovýho krocana trochu málo?
Ty bez nekam ..trast kastanem! 🙂
A není 15kilový krocan trochu málo? Já měla největšího 29,70, ale to už nebyl krocan ale hovado…
Jste lepší, my měli kdysi jen 27kilového. A porcovat ho bylo jako bourat malé prase.
Já mám troubu, ne vytápěnou garáž…
Celá ta věta je… 🙂
Nádivka může být dobrá, ale kde vzít jedlé kaštany? Snad před vánocema někde na rynku. Tady nikde nemám šanci. Už tolikrát jsem je chtěla ochutnat, jen tak, ani nevím jakou mají chuť. Tak snad letos se mi to povede.
Jiřinko, snad mi nikdo nebude oponovat. Chutnají jako povařené fazole.
Ale trochu přislazené a suché moučné.
Dámy, vy jste asi nikdy neochutnaly kaštan jinak, než tu pečenou hrůzu. Není ani suchý a moučnatý, ani sladký
Jeden čas bylo k dostání mražené kaštanové pyré. Velikost tak jako ruská zmrzlina. Ale mnoga let tamu nazad. Bohužel.
Výrobek pokud si pamatuji to byl maďarský.
Jo. Ale to byl kyt, do nádivky naprd. Jde o ty kousky.
Já to nemyslela do té nádivky, jen, že že se kdysi tohle dalo koupit. I když si myslím, jestli by se ty kousky nedaly „parodovat“ drcenými mandličkami nebo oříšky, co ty na to?
To pyré bylo sladký, do krému. Mandlová a ořechová nádivka taky dobrý, dělám dost často. Ale s kaštany chutná jinak, no 🙂 Je prostě specifická, podzimní. Ty ostatní si můžeš udělat kdykoliv 🙂
Taky se prodávávalo Gesztenyepuré (je tam umlaut) ve sklenici jako nutela. Nemělo to dlouhý trvání – nějak se to u nás nechytilo – v Čechách. Ale pár lidí se toho chytlo a tehdy právě někdo přišel na to, že se dá nahradit těma vařenejma fazolema 🙂 To v těch dřevních dobách nástupu obliby jiných kuchyní a tím pádem skvělých rad „nahraďte“: sojovku směsí worčestru a magi, worčestr směsí sojovky a magi, parmazán eidamem a nivou, bambus kedlubnou a celerem, humra mrkví s filé, filé kaprem… Vznikla spousta – mnohdy skvělých, jindy jen vytrvalých – nových jídel, mimibazarové bydlenky z toho žijou dodnes a hodně z nás teď pracně a někdy i marně pátrá po tom, jak to všechno má vlastně chutnat…
JIŘINO, plně vás chápu 🙂 Já třeba dlouho nekupovala kumkwat – moc kůry, málo dužiny. Než mi řekli, že se to jí sakumprásk celý…
Děkuji všem za popis chuti kaštanů, určitě vyzkouším:)
Tak od listopadu budou k mání v Globusu a sem tam se objeví v Albertu a Tescu. Mívají je i Číňani, ale bacha na kulatý dírky ve slupkách, mivají je červavé.
Právě jsem to chtěla naspsat, že kaštany jsou k dostání ve velkých supermarketech, u nás je mají i v Lídlu již teď, no z tý ceny je mi málem mdlo
Lapam je v akci!
Až pojedu do Německa na nákup, tak se podívám, jestli nebudou levnejší… Tady v CH jsou i v akci hodně drahé… bez akce nejsem ochotná se ně ani podívat, tolik jsem ješte nezosnobovatěla
Jestli je CH Chomutov, pak je možné jich pár nasbírat v Kaštance v Lesoparku. Ale tak do 10 kousků a jsou drobné.
Já zkusím nějaké nasbírat zítra kolem Hvězdárny, jsou tu 4 stromy a dva keře, loni jich bylo hafo, ale já je nedělala, byly fakt malé.
Jsem teď byla na nějaký stránce o jídle a vykoukla polífka s ženšenem. Koukla jsem na cenu ženšenu a ujišťuju vás, že kaštany jsou jídlo za lidovou cenu. A ve srovnání s tím kořenem pomalu i šafrán bledne: čtyři a půl tisíce za kilo. Tak dobrblat a šup pro kaštánky!
Myslim, že nejlevnější budou v Maďarsku. Jenže je to daleko. Kdysi to bylo hned vedle, ale teď nám stojí v cestě ještě jedna země a to už se nevyplatí…
Taky mi nedala zvědavost a ochutnal jsem pečené kaštany na Václaváku o vánocích. První chuťový dojem- vzpomínka na brambory pečené v popelu za mého raného mládí.
My je rádi syrové…a v nádivce.
To patří hrabeboto: svatá slova,nic moc……..
V lidovém léčitelství se o kaštanu říká :“Jeho plod je užitečný proti každé slabosti, která je v člověku. Jez ho často, denně, před a po jídle, a tvůj mozek poroste a bude se naplňovat, tvé nervy zesílí a slabost bude ustupovat.“
Pro Janu: Na Kokořínsku je jich kus lesa kousek od Pokliček. Ale…kdyz rostou hustě, jsou plody malé. Ve Stromovce bylo 5 velkých stromů, soliterů. Plodily skvěle. Po povodních zašly.
Tady u Hvězdárny jsou 2 keře a 2×1 strom, všechno solitéry, ale plody malé, spíš si myslím, že to bude odrůdou a možná množstvím plodů.
Pro Janu M., viz nahoře: CH není Chomutov, ale Švýcarsko :)))) Takže tomu zodpovídají i ceny
Tak to mne nenapadlo, asi to bude tím, že jsem bydlela 20 roků v Mostě a přeci jen je ten (CH)omutov trochu blíž???
Však z toho se nestřílí 🙂