okurka
cherry rajčátka
(ledový salát)
sůl
pepř
bílý vinný ocet
olej
žabí stehýnka
máslo
tymián
sladká mletá paprika
bílé víno
česnek
Salát se skládá jen z okurek a rajčátek, někdy přibude i půlka ledového salátu. Sůl, pepř, zastříknout bílým vinným octem a pokapat nějakým dobrým olejem (autorka používá Franz Josef Kaiser rýžový olej).
Žabí stehýnka očistíme, na pánvi si rozpustíme máslo s olejem a stehýnka opečeme s tymiánem, solí, trochou bílého vína, malinko česneku a mleté papriky.
Poslala Věra M.: Žabí stehýnka zbyla v mrazáku od minulé návštěvy, tak jsem se jich chopila pro sebe. Bylo to moc dobré. Úplně jako kuřecí, ale opravdu ok.
Věruš, ty jsi labužník a skvělá experimentátorka. V jednoduchosti je krása a určitě ti to muselo chutnat. Já jsem si recept přečetla a tím jsem i skončila, protože jsem stehýnka jednou ochutnala a mám vystaráno do konce života. Stejně jako to mám se šneky a ústřicemi. S kuřetem bych si salátek dala.
Koupila jsem v 🌎, nebyly drahé a každá dvojice jednotlivě zavakuovaná – mražená. Balení 1 kg a bylo jich tam mnoooho . Chuť – kuře
Máš to moc krásný.
Já si dám to kuře na zeleninovém salátu.
Ale ty jsi šikula a umíš se sama pohostit.
Věrko, to je parádní recept. Hned bych si dala. Žabí stehýnka. Už jsem je dlouho neměla. Kdysi jsme na ně chodili do restaurace. Jenže se změnil majitel i kuchyně. Díky za inspiraci.
Globus máme hodně z ruky, žáby nelovíme, ale určitě bych kuřecím nic nezkazila. Ten salátek bude luxusní😋😎
Hada, všechny možný slimejše a vilejše už jsem jedla, ale žábu ne. A ani se nechystám. Ne proto, že je to žába, ale proto, že mi vadí zabít zvíře jen kvůli hnátám a zbytek zahodit. Prostě mi připadá, že hynou zbytečně. Něco jinýho by bylo, kdyby nic jinýho nebylo…
Tak tady bych se též přidala, zvíře sežrat, ale pěkně celé.
asijci to použijou na žabí polívku, nic víc z toho se nedá..svaly jsou jen na nožičkách, jinak to j ešlachovité a „nepoživatelné“ – prostě na vývar…ale jinde se to prostě vyhazuje…ani do konzerv pro zviřátka se to nepoužívá,dokonce ani jako hnojivo…a pro představu: Spotřeba žab je ve Francii neuvěřitelných 3000 až 4000 tun, což je asi 80 milionů těchto obojživelníků ročně! Největším současným exportérem žab je Indonésie. Ta vyváží více než 5000 tun žab ročně, odhaduje se ale, že konzumuje dvakrát až sedmkrát více žab, než kolik jich vysílá do zahraničí. Hromadný úbytek žab se i zde stal palčivým problémem. Převážná většina žab, která končí na talíři, se sklízí z volné přírody, a protože jde o přirozené nepřátele např. komárů, bez jejich pomoci se stal boj s tímto obtížným hmyzem velmi komplikovaný a také nákladný. Z tohoto důvodu místní vlády usilují o obnovu žabí populace.
To je na tom vidět ta lidská blbost …..
Ale to bys potom mohla byt vegetariankou . Já jsem je jedla poprvé v životě a dále je kupovat nemíním . Ale tak je to úplně s každým zvířetem bohužel …. To musí vědět každý z nás , kdo jí maso
Věrko, olalá, tenhle recept beru! Na žabáky jsme chodili svého času k Pinkasům. Dělali je jen na másle a s bagetou to bylo žraso!
Mě inspiroval pořad s Pohlreichem
, který oživoval pražskou restauraci Kačabka – nebo tak nějak . Nedokázala jsem si také představit ta žabí stehýnka připravovat , ani jsem na ně v obchodě nenatrefila . Ale stalo se – konkrétně po tom pořadu v TV