(3889) Náplň do jablečných buchet

  • Dneska sice není kvákárna, ale žabka vám přesto přináší krásné Matčino jablko. A proč?

21. října slavíme Den původních odrůd jablek.

Jabloně a odrůdy jablek, které byly kdysi běžné v našich zahradách a sadech, dnes postupně mizí. Zanedbané sady zarůstají a jabloně hynou. Ovocné stromy jsou však důležitým historickým prvkem naší krajiny. Staré odrůdy jsou přizpůsobivé a odolné vůči různým podmínkám a jednoznačně představují naše kulturní dědictví. Jablka jsou u nás původní a hlavní ovoce a jabloň (Malus domestica) je naše královna ovocných stromů. Našim předkům skýtala jablka hlavní zdroj ovoce a zdraví po celou zimu. Ovocnáři vyšlechtili odrůdy ideální pro zdejší klima, měli mnohaleté zkušenosti s jejich pěstováním. Vysazovány byly původní vysokokmenné odrůdy, které byly zároveň dlouhověké a odolné. Nyní těmto starým a opuštěným sadům či stromům u cest hrozí zánik. Zavařeniny, marmelády a sirupy dělá už jen pár babiček ze setrvačnosti pro svá vnoučata. Ubývá také těch, kteří se o ovocné stromy dovedou postarat nebo dokonce poznat jejich odrůdy. Většinou nás ani nenapadne, že sedmdesátileté stromy, které nám rostou za vesnicí ve zpustlých a divočinou pohlcených sadech, jsou hodnotná místní odrůda. Tak si upečte jablečné buchty a vzdejte hold našim jabloním.

Náplň si připravte den předem. Vypisovat suroviny je zbytečné, protože budete potřebovat jen půldruhého kila jablek. Oloupejte je a celá jablka nastrouhejte, až zbude jen tenký ohryzek. Jedno z jablek nastrouhejte i se slupkou. Přesypte do kastrolku a bez pokličky strčte do trouby. Nastavte ji na 150°. Asi za hodinu jablky zamíchejte a strčte je zpátky. Za další cca hodinu se ze strouhaných jablek odpaří voda. Hustou jablečnou kaši nechte (ideálně přes noc) vychladnout. Uvolněný pektin ze slupky neoloupaného jablka způsobí, že hmota ztuhne tak, že nepoteče. A to je správně, protože se jablka nebudou ničím dál zahušťovat. Žádná strouhanka, drobky nebo pudink. Nebudou se přislazovat ani dochucovat. Jen kdyby byla extrémně kyselá, dochutí se trochou cukru. Určitě vás napadne ochutit skořicí a nebo přidat rozinky a sekané vlašské ořechy. Nedělejte to. Právě tím se budou jablečné buchty lišit od jiných jablečných moučníků – náplň bude chutnat pouze jablky.

Recept na kynuté těsto máte každá svůj, tak ho použijte a náplní nešetřete – do každé buchty plnou polévkovou lžíci. Upečené buchty poprašte moučkovým cukrem.

Zdroj: Maková panenka

Příspěvek byl publikován v rubrice Babiččiny recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 komentářů: (3889) Náplň do jablečných buchet

  1. lakysa22 napsal:

    Kràsný jablíčko, jen ta žabka kouká , že ho nedá – má recht, taky bych nedala. Jablka jsou pro mne to nejoblíbenější ovoce 🍎🍏

  2. sharka.68 napsal:

    matčino a malináče máme u drahého na zahradě…je jim 56 let.. jsem stará jak ony….a nedám je, jsou to krásný holky jabloňky…

  3. hrabeboto napsal:

    Matčino, Boscoopské, Sudetská reneta mám ještě na zahradě. Stromy sázel můj děda. Jsou už poslední z původní výsadby. Je jim 90 let(vysokokmeny)

  4. bozena.fialova napsal:

    Na zahrádce po maminčiných rodičích ve Slaném byla krásná sbírka těch nejlepších
    odrůd jabloní, jaké existovaly. Od Průsvitných letních přes James Grieve, Matčino, Opata Bruna, Nathusiovo holubí, Kalvil, Landsberskou renetu, Gascoyneho šarlatové, Hranáče Gdánského a Panenské české až po Ontario, které vydrželo až do nových jablek. A to jsem určitě ještě nějakou odrůdu zapomněla. Dnes ovocné školky nabízejí většinou nové „perspektivní“ odrůdy a je zdařenka sehnat stromek starých osvědčených. Takže až pojedu do lesa, pozdravím pár starých zanedbaných stromů v opuštěné zahradě, které navzdory nepřízni osudu každoročně plodí…

  5. IvaC napsal:

    Při strouhání jablka neloupu, rozčtvrtím,vyřežu ohryzek a strouhání,slupka zůstane a tu vyhodim.Je to rychlejší a sem tam kousek slupky nevadí. Na zahradě jsme taky mívali matčino i štrudláky i malinové holovouské,úžasná jablíčka. Ano,staré odrůdy vydržely všechno,zimu i teplo…

  6. Nella napsal:

    Krásné povídání o jablíčkách. Přiznám se že spoustu názvů vidím dnes poprvé a to nejsem nejmladší. Jablka máme u nás moc rádi, dřív mě částečně zásoboval tatínek, ten už ale není, tak kupujeme. Ale ne v supermarketech. Jen od pěstitele. Tak pestrou nabídku samozřejmě nemá, ale vybereme si ty které nám chutnají nejvíc. Idaret, Jonagold frčí nejvíc. A tu náplň do buchet určitě vyzkouším a budu se snažit odolat a nepřidat žádné koření.

  7. jarybarka napsal:

    U nás je v lesích lokalita s rybníky a je zde starý jabloňový sad.Nevím stáří ani odrůdy.Nikdo se o stromy nestará.Občas se stane že z koruny visí částečně odlomená větev po bouřkách.Kmeny těch jabloní jsou zkroucené jako silná lana a v některých jsou dutiny kde hnízdí ptáci.
    Jablíčka jsou většinou trpká a kyselá. Sbírám padančata na štrůdl.Takový jako dělávala babička.
    Myslím,že náplň do buchet by měla pořádný říz.

  8. kvetula.v napsal:

    Jako studentka jsem byla na brigádě v zahradě místního JZD. Bylo to na podzim, trhala se jablka. Byla tam veliká odrůda, co jsem v životě neviděla – prý Matčino jablko. Nejspíš už šlechtěné, roubované, byl to polokmen. Když jsem končila, dal mi pan vedoucí jablíčko pro mámu. Mělo přes půl kila a ochutnala celá šestičlenná rodina – všichni měli dost. Doma jsme měli jen 2 jabloně. Odrůdy nevím, těm s hnědou, jakoby jemně chlupatou slupkou se říkalo „koženáče“ a ty červené s nazelenalým líčkem nikdo nedokázal pojmenovat. Každý verdikt končil „nějaká stará odrůda, asi německá“ -sever Čech, kousek od hranic. Jablíčka byla dobrá i o Vánocích. Prošla jsem dost sadů se starými jabloněmi, ale jablíčka mého dětství nikde neobjevila. Asi byla jabloň hodně stará, najednou jakoby uschla. Pokácel ji ještě tatínek. Spolu jsme pak vysadili 4 jablůňky (letní, zimní a 2x podzimní), já sama pak ještě jednu hrušeň (tu ale hned ten rok „vzala velká voda“). Jestli tam stromky pořád jsou, nevím – prodala jsem před 14ti lety a už tam nikdy na zahradě nebyla. Ale stihli jsme se ještě kochat pěknou úrodou 😋😎

  9. Jiřina napsal:

    Krásné povídání, krásné reakce a tak trošku smutné vzpomínání…

  10. a.rena napsal:

    A ještě Moravská jadernička a panenské – ty jsme vysadili a letos se teda překonávají. Málem nevíme, co s jabkama. Ale mají to tak, že obě jabloně rodí přes rok. Příští rok nebude ani jabko. Máme osvědčené odrůdy – Idared, Zvonkové, Matčino, letní průsvitné… Kousek od nás jsou obrovské staré sady. Bohužel po sametu o ně přestalo družstvo dbát a teď už je z něj jen smutné torzo. Stromy jsou po životnosti, samé náletové dřeviny, takže pomalu se ani nedá projít. Ale semtam ještě jabka jsou. Jonatany, Ontaria, Renety, kožuchy (jak píše Květa koženáče). Ty jsme dávali do zelí. Jednak převzalo zelí chuť a jabka natáhla zelnou sílu. To jsem měla moc ráda. A ještě jeden starý sad máme u slepého ramena Moravy. Tam jsou stromy staré dobře 80 a víc let. Jsou chráněné před bobry, kteří by je zlikvidovali okamžitě. Ale jsou z nich rouby a město z nich (a nejen z nich, i z jiných míst z okolí) založilo nový sad. Ani nevím, co jsou to za odrůdy.
    A samozřejmě mě zaujala i jablečná náplň, takže budu muset co nevidět vyzkoušet.

    • IvaC napsal:

      Máte osvícené „město“,to se musí podporovat,protože ty staré odrůdy jsou pro nás asi nejlepší. A představte si,že Zvonkové dávali do zelí manželovi rodiče,na zahradě je neměli,děti pro ně posílali do remízkú a já ho nikdy neviděla. Jak vypadá,prosím,jestli si to.pamatujete?Helenko,ta jablka jsou tak krásné téma,ty vzpomínky a vyprávění jsem si opravdu užila,děkuji

      • a.rena napsal:

        Zvonkové je velké, zelené, při zralosti mírně nažloutlé. Je protáhlého tvaru, od stopky dolů se zužuje. Vydrží až do nových jablek a co víc, je nakyslé celou dobu. Já je miluju. Stará jabloň už odešla a na nové bylo letos šest kousků. K jídlu budou nejdřív kolem Vánoc.

  11. lakysa22 napsal:

    Teď mi tu přistála taška s třemi kily Šampionů – snědla bych je jen tak, ale zkusím tu náplň – jen z poloviční dávky, ptž návštěva v nedohlednu. 😋

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..