hlíva asi tak 1 a 1/2 kg
slanina 5 až 10 dkg
cibule červená 1 ks
cibule bílá 1 větší
sůl
pepř
kmín drcený
česneková pasta 10% (jen prosím na vysvětlení – 1kg česneku spolu s 10 dkg soli – jen proto že už se mně někdo zeptal, co to znamená)
sádlo jedna polévková lžíce
(a u nás ještě tak 1/4 kávové lžičky chilli a strouhaný sýr)
Hlívu pečlivě nechám očistit manželku, potom nakrájíme na trochu větší kousky, protože chceme vidět, co v té rýži máme, pečlivě propláchneme a dáme okapat.
Nakrájíme si cibule a slaninu, dáme na sádle nejdříve rozškvrčet slaninku, přidáme cibuli, uděláme do sklovata a přidáme hlívu. Okořeníme podle chuti (každý solí jinak) a nejdříve necháme vydusit a pak restujeme do měkka. Přidáme rýži, promícháme, dochutíme , no a hotovo. Rýži dělám na pánvi a vždycky vyjde – hrnek rýže, dobře propláchnout, na pánev dva hrnky vody, lžíci oleje, sůl. Pod pokličkou přivést k varu, povařit 5 minut, vypnout a nechat dojít.
Recept s krásným povídáním poslal pan Josef: „Tak jsem konečně zpracoval tu hromadu hlívy a začal jsem vytvářet rizoto. Ono tady někde určitě je, ale já jsem se pustil do vlastní tvorby a asi to nebude nic úplně nového, ale jak říkával mistr kuchař Vilém Vrabec, u kterého jsem měl tu čest dva roky pracovat tenkrát v Domě potravin v restauraci: „Nic nevymejšlej, všechno už bylo vymyšlený.“ a hned nato šel a zkoušel co mu kdo z nás řekl. No, a tak jsem teda také trochu tvořil podle sebe a mám to schválené nejlépe od manželky a hned nato od sousedů. Suroviny uvádím jen jaké a orientačně množství, protože nevím co je váha, ale mám ruku a tam to vidím a cítím kolik (teda váhu samozřejmě máme, ale tam dělám jen tehdy, když třeba na stará kolena začínám péct)
Rizoto mě nenapadlo, zatím jen guláš, takže díky, rizoto máme rádi. Rýži také dêlám jen 4-5 minut, fakt pod pokličkou dojde, nemusím hlídat a ještě ušetřím za plyn. Dáváte chilli – já docela dost maďarskou sladkou papriku.
A nemluvte o „starých kolenách“ muži jsou pořád kluci…
Ještě jednou děkuji za recepísek a snad na tu hlívu brzy narazím .
Asi tu hlívu koupim….
skvělá volba a hodně dobrej popis..děkuju pane Josefe…
Já to samé, co Sascha – zrovna včera gulášek byl , mňam – už není . Díky za tuto inspiraci , moc hezké počteníčko a chutě jste nadělal. Díky moc
Tak přejeme krásný den, já mám naordinovaný den odpočinku a tak se jen tak motám po kuchyni a tak jsem zase něco dodělával.
Včera jsem řádil s hlívou a kromě rizota jsem udělal samozřejmě kotel dršťkové pro nás a pro sousedy. Jim nezbyla a nám trochu ano a to rizoto také trochu zůstalo. Tak že si ho dáme k obědu a šel jsem ho ohřát a jak tak na sebe na pánvi koukáme tak jsem si řekl že ho zkusím trochu vylepšit a dodělal jsem ho jako když dělám rizoto jako Vietnamci a šoupl jsem tam dvě vajíčka a trochu pálivé uzené papriky. Ta vajíčka samozřejmě syrová.
Promíchal, dochutil špetkou soli a bylo o třídu lepší. Nebojte a zkuste to stojí to za to.
No a k té polévce večer udělám chleba ve vajíčku. Chleba máčím ve vajíčku jen z jedné strany a druhou jen jako topinku, dostanu krásně křupavou topinku ochucenou tím vajíčkem. Křupavou a přitom vláčnou. Doufám, že to nejsou recepty jen malá vylepšení nerad bych porušil pravidla.
Včera jsem psal o alobalu a dnes ještě přidám „Ameriku“ nebo také zátřepku. Každý kdo tvrdí že to nedělá se třeba jen nechce shodit. Já to klidně udělám, používám. Ale trochu jinak a nemusím jí lít přes cedník a nebojí se hrudek. Menší sklenice s patentním víčkem, do ní mouku a studenou vodu a pořádně protřepat a na sklenici vidíte jestli se vše rozpustilo, mouka není nalepená na sklenici a můžete jí klidně podle potřeby přilévat . Používám většinou na polévky a třeba méně náročné omáčky když je potřebuji trochu dohustit.
Krásný den přejeme.
Zátřepka/záklechtka je jasná věc. Dělám taky. Do hrnku dám vodu, do ní mouku a malou metličkou rozšvrlám.
Přiznám se, že mě dnes svrběla ruka na to rizoto, ale byla jsem ráno na nákupech a od včerejška zbylo trochu králíka na paprice. No nic, tak příště.
A ještě, nechci být hnidopich, ale četla jsem, jak se vyrábí alobal. A ten člověk, co to vysvětloval, právě na základě rozšířené myšlenky o vaření s lesklou a matnou stranou alobalu tvrdil, že to tak není. Že je to jen výsledek výrobního postupu a tím pádem je jedno, jak ho použijeme. Totéž mi tvrdí i zeť, který je zase machr přes fyziku a elektriku. Tak nevím. Každopádně to nezatracuji. A co opravdu s alobalem funguje, je, že zmačkanou kuličku dám do koše s příbory a ty pak nemají fleky nebo rez.
A já zase,než alobal vyhodim,tak ho rozstŕíhám nůžkami a ony se tím nabrousí a vám děkuji za dobrý nápad…
Jejku, ten nápad- protřepat mouku v uzavřené skleničce – vypadá dobře. Já to šmrdlám v hrnku vidličkou a když si nevzpomenu namočit dostatečně s předstihem, nezřídka mi zůstane něco usazené na dně. Vyzkouším s vodou i mlékem (v něm ji dělám do smetanových omáček ). Díky za tip 👍😎
Chleba ve vajíčku je skvělý. Když se mi chce ho vylepšit, udělám topinku, rozšlehám vajíčko, naleju na pánvičku, pokladu hermelínem, na to topinku a už jen počkám, až vajíčko zezlátne. K tomu nějaká zelenina a hlavně děcka se olizují až za ušima.
Jelikož vařím pravé české rizoto 100x jinak (do rýže přimíchám co mne napadne a je právě k mání – někdy i houby z mrazáku), zkusila jsem letos na zesklovatělou cibulku přidat nadrobno nakrájené nožky hřibů v dosti velkém množství, pak přidala na menší kousky vepřovou plec a cca 30 min nechala podusit. Pak jsem přimíchala opranou rýži a spolu vše dodělala (dělala jsem v remosce, mám nerez, nechá se v ní udělat cibulka na kamnech a pak teprve přiklopit pečící víko).
Hlíva do rizota by mne nenapadla, ale určitě to bude výborné. Mám v plánu z jara zase po letech koupit kostku „Hlívová zahrádka“ a vypěstovat si. Tak budu mít o recept víc, když by byla tak velká úroda, jako posledně 😋😎