1 celé kuře nebo jednotlivé porce podle počtu strávníků
1 kg soli
Do pekáče nasypeme kilo soli a dáme předehřívat spolu s troubou na 180-190°. MASO DOKONALE OSUŠÍME, to je fakt důležitý! Celé kuře zevnitř posolíme, porce ne. Položíme na předehřátou sůl a vložíme do trouby. Tak v půlce cyklu pečení obrátíme. Celé kuře se peče cca 1,5 h, porce asi 40 minut. Kuře bude po upečení skvěle šťavnaté, ale nikoliv mastné. Vhodné při dietě.
Autorka receptu: HaderachKwisatz
Jojo, to jsem kdysi četla také – celé kuře se zasypalo solí. Vznikla krusta, která se následně vyhodila, ale kuře uvnitř bylo prý krásně šťavnaté a dobré. Nevím, neochutnala jsem to. Jenže já mám pocit, že ta šťávička je prostě lepší. Zatím dietu nepotřebuji, takže si raději dopřeju kuře na klasický způsob. Kdysi byly ke koupi takové pytlíky, do kterých se kuře nebo jiné maso vložilo, sáček se zajistil proti vytečení šťávy a dalo se péct na pekáči do trouby. Bylo takové napůl dušené, napůl pečené. Vyzkoušela jsem, dobré to bylo, ale není nad vypečenou kůžičku.
Mě tyhle vychytávky a chytrátka na jedné straně fascinujou a dá se s tím dělat spousta blbin, na straně druhé mi nevyhovuje to teplení jídla v plastu. Furt mám pocit, že vidim ty molekuly, jak utrženy teplem kolujou ve výpečku… Mě i skladování v plastech irituje, přestože neznám nic vychytanějšího, než různé plastové klik-kliaky (už dělají i skleněné, ale nevim, co na to Ježíšek). Ale třeba sous-vide mě dost zajímá. Budu se muset praštit přes kapsu a jít to zkusit někam, kde to kuchtík opravdu umí a porovnat s tím, když na minimálním ohni s minimem tekutiny něco velmi pomalu upapiňákuju. Sous-vidíte některá? Viděla jsem hošana, jak vyháněl vzduch z pytlíku za pomoci vody a brčka, páč neměl vakuovačku (taky neznám nikoho, kdo ji má) a vypadalo to OK…
No, já vakuovačku mám už asi 20 let. Používala jsem jí a pak jsem neměla pro koho vařit a tak jsem ji odložila, ale je stále funkční. Ale i tam musíš použít nějaké plastové sáčky. Jinak to nejde. Ale bylo to super. Sous-vide je sice pěkná věc, ale tyto „novinky“ mi přijdou předražené a tak trochu zbytečné. Oceňuji pomalý hrnec, oceňuji různé „vychytávky“ pomalého vaření….. bohužel, kachlová kamna už mít nikdy nebudu, ale ten pomalý hrnec je vlastně stejný. Nějak při tom stěhování začínám zjišťovat, že si vlastně vystačím s minimem věcí. Tlakový hrnec nesnáším, protože se ho bojím a hlavně mi připadá, že všechny ty „negativní“ pachy z jídla v něm zůstávají a kazí mi to chuť. Asi je to dobrý pomocník, ale já to prostě nějak nemusím.
No, já právě ujíždím na těch pomalých věcech. A od té doby, co mi zrušili propan-butan a nasadili elektriku, užívám si možností dlouhých nízkých teplot. Mám sice kamna v obýváku, ale kachle to nejsou a pomalost v topné sezoně občas řešim cihlou… V podstatě pomalý hrnec nepotřebuju. Papiňák miluju – nikdy se ke mně nezachoval špatně. A od doby, co mám nerezák, už ani neřešim ty hliníkový výhrůžky a jsem spokojená 🙂
Tohle se nezasypává, peče se navrch a mastnota se vsákne, kůže je krásně opečená. A nešlo o dietu odtučňovací, leč trávicí 🙂
Dotaz: Nezkoušelas někdy péct ho na soli na placato tzn. rozstřižené na hřbetě? Pak bych ho nesolila uvnitř, ale jen na povrchu a neotáčela. U nás totiž v rámci oblíbenosti zlaté křupavé kůže při standardním pečení vždycky placatim. Jestli totiž ta rubová strana na té soli moc nevyschne, by mě zajímalo (ale kolem a kolem, když se pečou porce, tak jsou OK, že?)
Nezkoušela, ale podle mě v tom problém nebude. Klidně placať. Porce ROZHODNĚ nevyschly. Právě jsem ze zbytků udělala zapečené těstoviny a taky mňam.
No, klika, že jsem k večeři utroubila tresku na kmíně a zeleninu (žravci to dali s chlebem), jinak bych si slintala do klábosnice…
Přiobjednám kilo soli a poučím mládež o nových technologiích. Jen nevim, jak se vylžu z toho sosáku…
Musíš k tomu předhodit něco, kde sosáka netřeba. Třebaaaaaaaaaaaaaaaaa – bramborovej salát?
Ty jsi chyyyytrá! To bude na Starým bělidle radosti!
To už se dělávalo, je to dobré, chutná to jako grilované kuře. Sůl ztvrdne, pak se vyhodí.
Ale už jsem to hodně dlouho nedělala a třeba manžel ten sůsek stejně nejí, takže brzy udělám.
My sůsek milujeme, takže na soli ho dělám opravdu veeelmi zřídka, ale chutná. Je škoda tu sůl vyhodit. Je skvělá pod další maso, do duš. zeleniny, do polífky… A protože se sama konzervuje, tak i to kilo se časem spotřebuje. Navíc nese už nějakou chuť a nahradí z části ty průmyslové blafíky. Kilo masoxu za sedm kaček. (to pak jeden neví, co si za ty ušetřený prašule koupit – dovolenou v Thajsku, nebo tři a půl rohlíku – dilema, což?)
Kua, proč mě to nenapadlo??? Tak příště 🙁
Že bych ten slaný tvrdý balvan schovávala? Hm, asi ne…….
Dá se rozbít 🙂
Nebývá vcelku. Vložim mezi dvě prkýnka a praštim. Himálajskou taky kupuju ve větších kusech. Občas se hodí – lepší bušit do šutru, než neovladatelně pokračovat v diskusi s puberťákem – prostě o užitečnosti soli jakkoli kamenné nepochybuju 🙂 !
Kuře na soli už se skutečně dělávalo dříve. Zkoušela jsem to několikrát. Nejprve jsem nevěříla, že kuře bude jedlé. Mělo se celé osolit zvenku i zevnitř. Osolila jsem ho jen trochu a bylo to málo slané. Důležité bylo, aby kuře nebylo poškozené, aby z něj nevytekla šťáva. Jídlo bylo perfektní. Pak mi vždy šťáva vytekla, proto jsem na sůl dala alobal jako mističku. Šťáva zůstala v ní. Sůl je fakt škoda vyhodit, dá se využít, jak píše BOYE. Ten alobal mi přišel dobrý, protože jak jsem upečené kuře vydělávala, zůstalo mi na ní vždy kus kůžičky a šťáva vytekla, to mi vadilo. Výborný nápad, dlouho jsem to nedělala. Jen málo co dietního tak dobře chutná. Díky brzy udělám.
Ještě dotaz, když v půlce pečení paličky obrátíte, neodtrhne se Vám ta opečená kůžička – nepřichytne se na sůl? Na obrázku to vypadá skvěle. Mně se to často stalo.
Neodtrhne. Je opravdu důležité předehřát pekáč i se soli 🙂
Výborně, vyzkouším.