(423) Květákovo-dýňový krém

…aneb zase ty zbytky

1/2 většího květáku
1/2 dýně Hokaido
1 větší mrkev
1 cibule
máslo
sůl, chilli

Veškerou zeleninu nakrájíme a na másle orestujeme. Zalijeme vývarem (nebo…atd., znáte to).  Vaříme doměkka, rozmickujeme tyčákem, ochutíme solí a chilli. Podáváme s opečenou houstičkou.

Se zeleninou experimentovala: HaderachKwisatz

Příspěvek byl publikován v rubrice Polévky a nápoje. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

57 komentářů: (423) Květákovo-dýňový krém

  1. Katyp50 napsal:

    Tak tohle ne a ne a nebudu vařit. Můj vztah k dýni je silně negativní. Dekorace, ale to je tak asi vše.

  2. Katyp50 napsal:

    Nojo, byt budu mít velký 130 m2…….. ale dýně prosím neeeee!!!

  3. BOYE napsal:

    Chilli můžu ve všem, nicméně u týhle polífky bych zvažovala čerstvý zázvor – ten mi s mrkví a dýní velmi souzní. S tykví a květákem zase muškátový květ. Tyhle zeleninovky jsou nekonečně variabilní poklad podzimních špajzek.
    Trošku odbočka: Letos jsem se rozhodla celou zimu pěstovat lupeníčka. Řeřicha je stálice, ve sklenicích furt něco klíčí, ale lupínky mě uchvátily. Máte s tím nějaké zkušenosti? Zatím mám nasetou červenou řepu a ředkvičky. Přemyšlávám, co dalšího. Asi nějaký salát a něco typu zelí…Škoda, že mám tak málo parapetů, které navíc od konce února obsadí sadbovače – dostala jsem jedenáct druhů prarajčat, tak jsem zvědavá, kolik toho vydoluju.

    • Devětapadesátka napsal:

      Juuu, co jsou to prarajčata? To mě zajímá, musím pro příští rok kromě obvyklých odrůd najít zase něco nového. Letos to byla papriková rajčata, ale nic moc. Tak prozraď, co to je, prosím, prosím…..

      • Haderach Kwisatz napsal:

        Prarajčata jsou podle mě jeden z druhů prazeleniny – zdravé zeleniny, kterou si můžete vypěstovat z nevyšlechtěných semínek. Cituji: „Prazelenina, neboli nešlechtěná zelenina vyrůstá z chemicky neošetřených semen a tím je zaručená ta nejvyšší kvalita úzce spojená s čistou přírodou. Pokud hledáte geneticky neupravenou chuť s příslibem gurmánského pokušení, tak je tento typ zeleniny přesně pro Vás. Na chvíli se zamyslete a představte si tu lahodnou chuť z čerstvě utrženého rajčete.“

      • BOYE napsal:

        Haderach cituje přesně. A musím říct, že ty a Jana M. jste příčinou mého rozhodnutí jít napřesrok do rajčat ve velkém. Hledala jsem něco trochu jiného, než Tornádo F1 a narazila na prazeleninu. A zcela náhodou to slovo padlo při jednom dopisování s kamarádkou. Z ní vypadlo, že už v prarajčatech jede několik let a strašně úspěšně.

        • Haderach Kwisatz napsal:

          Myslíš, že ty prapotvory jsou odolnější? Myslela jsem, že bych napřesrok zkusila rajčata v pytlích – a mulčovat posekanou trávou ….

        • Jana Macůrková napsal:

          No to je sice hezké, ale já právě teď psala na nabídku semen nebo sadby, že děkuji nechci, že se bojím právě té velké náchylnosti k plísním.

          • BOYE napsal:

            Ona určitě nestříká nic. A jak jsem zběžně četla raporty k jednotlivým odzrůdám, tak jen jedna je označovaná za „rozmazlenou princeznu“, která chce pobyt pod římsou, aby na ni přímo nepršelo…
            Ještě to s ní proberu, ale fotky z jejích sklizní mě uklidňujou 🙂

          • Devětapadesátka napsal:

            Tak pěstitelky, prozradím Vám fígl, jak pěstovat rajčata bez postřiku a bez plísní. Můj muž, když vysadí rajčata ven, a už mají aspoň trochu kmínek (počítám tak 1-1,5 cm), píchne do každého u země kousek měděného drátu. Dostal tuhle radu od starého pána, který se zabývá pěstováním rajčat. A už hodně let jsme plíseň na rajčatech neměli. Chemicky to vyloží Janina Mac…

          • Jana Macůrková napsal:

            Děvče, nevyložím, tuto zkušenost nemám, i když měděnými hoblinami jsme likvidovali řasy v akváriích, takové ty hodně tmavě zelené a ošklivé.

          • Haderach Kwisatz napsal:

            Vysvětlím: rajčata napadá hlavně plíseň bramborová, které dobře reaguje na postřiky na bázi mědi (například Kuprikol – tam tu měď identifikuješ už v názvu). Takže z toho drátku se měď uvolňuje postupně a funguje stejně. Ale bacha, měď patří mezi těžké kovy a při dlouhodobém používání se usazuje v půdě. Takže by minimálně bylo dobrý mít rajčata pokaždý někde jinde.

          • Jana Macůrková napsal:

            Já nestříkám, to, co je ze zahrádky je opravdu BiO, takže ani nevím, jak se sajrajty jmenují. Sice bych řekla, že jsem Kuprikol už slyšela, stejně tak Roundop a další, ale nemám zahradu tak velkou, abych to nezvládala bez chemie. Stejně je jí v jídle až dost.

  4. kveta.batkova napsal:

    Tak si teď ráno ještě v posteli pročítám komentáře a také nevím, co to jsou prarajčata. Ptám se tedy manžela a on na to, že to jsou prarodiče rajčat. Tak ti nevím.

  5. Katyp50 napsal:

    Já teda netuším, zda kamarád Honza má na zahradě prarajčata, ale když si jedno utrhnu, nejprve přičichnu a pak vložím do „huby“…………. to je mana nebeská! Voní a skvěle chutnají. To se s rajčaty z hyper-super nedá srovnávat. Už se těším na příští rok až tam budu prakticky 12 km od jeho zahrady. Pomůžu mu na zahradě a za odměnu budu mít vše, co si zasadím. A bylinky na lodžii, čerstvé……. A šťastné kočky, které se tam budou prohánět na 130 m2. Tady mají šudínci moji jen necelých 40. Lodžie bude kočičí ráj. Bude tam strom, šplhadla, větve…… budou koukat přes zasklení ven. Jojo, jen to ještě chvíli potrvá.

  6. Katyp50 napsal:

    Pokoj pro hosty bude vždy připraven pro všechny dobré lidičky. A na ploše 130 m2 se jich vejde i na matraci nebo do spacáku! Koberce budou všude.
    A uvaříme si něco mooooooc mňamózního! Vždyť je to od Prahy pouhých 80 km

  7. Vera M. napsal:

    Děcka, hlásí se jedna Průůůůda.. Od začátku června “jedu”v Metabolic balance. Je to zdravý způsob stravování, malé porce co 5 hodin. Žádné koktejly a chemikálie! Jede v tom Napr. Eva Holubova, Chýlková, Kraus, Bila, Krajčo s tou jeho Atd. Kamarádka mě přesvědčila a zhubla 9 kg, já 6. Ale co chci říci : rajčata jsou údajně jedovatá a zakázaná! No comment, já je i nadále trošku jím, protože jsem obrovský závislák na rajčatech, jedla bych je klidně denně. Tož tak…a mrzi mě, co jsem se dozvěděla, protože člověk fakt dnes nevi, či je!!

    • Jana Macůrková napsal:

      Nesmíš to tak šlukovat, děvče, to že v tom jedou nějací top, nemusí být vždy pravda, kdyby ses jich zeptala. asi by ses dozvěděla něco úplně jiného, ale podívej se na můj nečíslovaný příspěvek „Redukční dieta“. Nepřipomíná ti to něco?

    • Haderach Kwisatz napsal:

      Věro, promiň, ale – rajče má jedovaté listy a stonky. Obsahují jedovaté látky – glykoalkaloidy. Stejnou látku však obsahují i zelené, nedozrálé plody rajčat, takže syrová zelená nekonzumovat, při nakládání ale nežádoucí látka zmizí. Jinak podobnou blbost – totiž že rajčata jsou kancerogenní – jsem slyšela naposled za komunistů, kdy rajčata nebyla k dostání. Autoři různých diet jsou vždycky schopni si vymyslet nějakýho bubáka.

    • Haderach Kwisatz napsal:

      Rajčata se do Evropy dostala začátkem šestnáctého století, ale pouze jako okrasné plody. Nejprve se totiž dokonce myslelo, že jsou jedovatá! Dnes již víme, že tomu tak není a rajčata jsou v našich teplých i studených pokrmech velmi oblíbená. A to je dobře, protože jsou nejen chutná, ale i velmi zdravá.
      Prevence rakoviny
      Rajčata mají prospěšné karotenoidy, zejména lykopen, barvivo, které dává rajčatům jejich zarudnutí. Rajčata mohou hrát významnou roli v prevenci různých typů rakoviny. Navíc jsou zdravou dietní volbou.
      Jedno velké, zralé rajče
      Jedno velké, zralé, červené rajče má asi 5 cm v průměru, obsahuje 1,60 g bílkovin, 0,36 g tuku, 7,08 g sacharidů, 2,2 g vlákniny a 4,79 g přírodních cukrů ve formě glukózy a fruktózy . Velké rajče má nízký obsah soli, vysoký obsah vlákniny a je bez cholesterolu. Se zanedbatelnými 33 kaloriemi, je jedno velké rajče dobrá svačina pro ty, kteří se snaží udržet si zdravou váhu. Jeho velkorysé porce rozpustné a nerozpustné vlákniny mohou vytvořit pocit plnosti, což podporuje rychlé odstranění hladu a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.
      Vitamíny a minerály
      Jedno velké rajče obsahuje 24,9 mg (téměř třetinu doporučeného denního množství) antioxidačních vitaminů jako je vitamin C, který je nezbytný pro imunitní systém. Poskytuje také 1,081 mg naicinu na snížení cholesterolu. Zásadní prvek pro výrobu energie a zdravého trávicího systému. Stejně jako 0,146 miligramu pyridoxinu, vitaminu B6, který pomáhá regulovat hladinu homocysteinu, aminokyseliny spojené s onemocněním srdce. S 1516 mezinárodními jednotkami vitaminu A, velké rajče poskytuje podstatnou pomoc pro náš zrak i imunitu. Stejně obsahuje 0,49 miligramů železa, nezbytného pro transport kyslíku a 431 miligramů draslíku, životně důležitého při regulaci stabilní srdeční frekvence a krevního tlaku.
      Lykopen
      Jedno velké rajče obsahuje 4683 mikrogramů lykopenu, který uklízí destruktivní volné radikály v těle. Chrání pokožku před UV zářením a napomáhá prevenci rakoviny prostaty. Lykopen má ověřené antioxidační a antikarcinogenní účinky

  8. Vera M. napsal:

    Koukla jsem a máš tam oproti Metabolic hodně jídla a co 3 hodiny! Já mám jíst jen 3x denně a porce jsou Mini, po týdnu už jsem si zvykla a i když jsem musela jist měsíc po vlacích, bufetech v tom Motole, kolikrát úplné “prasárny” jako smaženky, větrníky, řízky samozřejmě, tak Jojo mi nenaskočilo. Nejsem striktní a lajdám to, žiju normálně, neboj

  9. Vera M. napsal:

    Ta naše doktorka Samohýlová (z Opavy) nám tvrdí, že jsou jedovatá a konzumaci nám zakázala. .. samozřejmě každý si může dělat, co chce. A na naše četné protesty a mejly, které jí moje známá naposílala – o prospěšnosti rajčat – vždy odpověděla to stejné. Rajčata jsou jedovatá, je to medicínský ověřeno (v Německu ). Chjo, mě nebaví číst odborné stati, ale po návratu domu se do toho pustím a ponesu vlajku rajčat hrdě svým životem dále !! ???

  10. BOYE napsal:

    Moje těleso jede v Metabolic disbalance až error už spoustu let. Nikdy nevim dne ani hodiny, kdy to prostě přestane fungovat. A nikdy nevim, kdy se to zas nastartuje. Tak holt někdy někde uvíznu, no. Když se člověk soustředí na jídlo a jeho kvalitu, většinou začne zdravě hubnout, není-li chor, případně blb… Jedna rada mi připadá chytrá obecně: Ke každému jídlu lupen. Není třeba rovnou chystat salát, opravdu stačí lupen, dva – třeba leďáku, nebo čínskýho zelí. Překvapivě to snižuje krmné dávky, byť třeba jen o dvě lžíce… Nedělá to zázraky, ale (Jáchyme, hoď ho do stroje) nemusí pršet, stačí, když kape. 🙂

    • Vera M. napsal:

      Já to podepisují!! Hned je chlebík ranní lepší s rajčátkem nebo ředkvičkou, ze záhonu ukradenou okurečkou (Já ty nakládačky celé léto kupuji na trhu a na chleba, saláty, užívám si, že jsou). A když se zadaří salát k večeři, jak ho tady cpu děckám denně, tak někdo k tomu řízek, někdo nic, někdo vajíčko, šunku a spokojenost. Lupení je NEJ.

  11. Devětapadesátka napsal:

    Upřímně, holky, kdo si zažil nějaké větší potíže s trávicí soustavou, je rád, že se může normálně přiměřeně najíst a nějaké módní záležitosti ho nechávají chladným. Já jsem vždycky při výšce 173 cm vážila kolem 50 kil, po padesátce, i kdybych se rozkrájela, šla kila nahoru. Vadí mi to, ale když si vzpomenu, že jsem dva roky nemohla jíst nic jiného, než vlahé téměř mickované jídlo – játra (do dneška je ani neuvařím, natož abych je pozřela), hovězí, brambory, šunku – vše vařené bez kousku tuku), starou veku a puding. Žádné ovoce, zelenina, nic. Všechny živiny v infuzich. Dneska si vážím každého dobrého jídla. Tak neblbněte s dietama ?

  12. BOYE napsal:

    Došla vlákna, tak sem: Taky nestříkám nic a ničím. V sousedství se kuprikol používá, tudíž doufám, že tu plíseň odradí a nevstoupí do uzavřeného kruhu 🙂 (samozřejmě už mě párkrát potkala a např. jsem přestala pěstovat okurky…)
    S tím měděným drátkem se mi to zamlouvá a trochu bych polemizovala s Haderach: Myslim, že množství vyloučené mědi z drátu bude mnohem menší než to, co se k jídlu samému dostane s těmi kuprikdeco sajrajty. A zcela z kuchyňských zdrojů: měděné nádobí. Furt se vyrábí a je dražší a dražší. Cínové a olověné bylo taky krása sama, ale víme, co to s lidma dělalo. U mědi její nezávadnost zatím nikdo nenapadá (než jsem začala psát, sjela jsem několik písemností ). Jestli ten drát funguje, byl by to pro mě už druhý geniální objev tohoto týdne. První byl rozpoznávací fígl na jikrnačky…

  13. Devětapadesátka napsal:

    No nevím, do toho stvolu přijde cca 1 cm tenoučkého drátku, rostlina

  14. IvaC napsal:

    Musím potvrdit účinnost drátku.Letos jsme se to dozvěděli a zkusili.Ač jsme pěstovali
    rajčata hned vedle brambor,protože máme malou tu zahrádku,skutečně žádná plíseň nepřišla.Dokonce jsme zapomněli jeden keřík takhle v koutě na záhoně a ještě je pěkný.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..