(476) Dýňové karbanátky s dýňovobrkaší – dvojrecept

1/2 kg mletého
1/4 nastrouhané dýně (tady je nejlepší Hokaido)
sůl, pepř
vejce
hrst petrtelky
česnek (lze i sušený), nemusí ho být moc, může se i  vynechat a dát víc petrtelky

Veškeré ingredience smíchat  a nechat chvilku odpočinout.
Mezitím si oškrábeme brambory, osolíme a dáme vařit. Tak v půli přidáme kus pokrájené dýně.
Karbanátky obalíme v hladké mouce a smažíme na menším plameni.
Ohřejeme mléko, v něm svaříme pokrájenou cibuli, scedíme, vyšleháme kaši a servírujeme.

Recept ze svých dýňových latifundií nám poslala Bláhovka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bezmasá jídla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

32 komentářů: (476) Dýňové karbanátky s dýňovobrkaší – dvojrecept

  1. Haderach Kwisatz napsal:

    Hele, Katyp, promiň 🙂 Ale některé my ostatní dýni rády 🙂

  2. Haderach Kwisatz napsal:

    A ještě jeden koment – ten trik s cibulí uvařenou v mléce jsem neznala a přijde mi to dobrý – syn cibulku na kaši nerad a mě zas přijde, že bez ní ti není ono. Řešila jsem to tak, že rozdušenou cibuli zašlehávám do kaše – ale tohle tedy zkusím.

    • blahovka.h napsal:

      Tohle mě naučila jedna stará paní z příbuzenstva. Do kaše cibule patří, ale ty kousky vadí. Taky znám pár „kuchařinek“, které dělají kaši bez cibule a zalévají studeným mlékem. Pak se diví, že s jejich kaší se dají tak lepit kachličky.

      • Devětapadesátka napsal:

        Já dělám taky kaši bez cibule. Když mám vařené erteple, naliju k nim mléko a dám ještě chvilku na plotnu, aby se ohřálo. Pak rozžďuchám šťouchadlem na brambory a teprve pak beru mickér a začnu šlehat s přidáváním másla. Kaše je herbábná ?. Navrch mastím rozpuštěným máslem a podle toho, k čemu ji podávám, přidám smaženou cibulku.

        • IvaC napsal:

          Taky cibuli nedávám,i když jí mám ráda,někdy přidávám zelenou část pórku nebo jarní cibulku.Mléko teplé přidávám až po rozmixování brambor s máslem do hladka,pak teprve přidám to mléko a nemám tam kousky brambor.To jednou ukazoval p.Stupka-kuchař v receptáři.
          Karbanátky miluju a hned zítra je mám v plánu.Nemám dýni,ale dám hodně pórku a slaninku a mňam.

          • Ivana P. napsal:

            Kaši dělám stejně, jen oproti dalším zde na ni nedávám máslo. mám k tomu nějaký odpor. Nedávám ho ani na krubicovou kaš :o)

        • BOYE napsal:

          Kaši dělám takhle (poučena mámou i babičkou): Horké brambory nasucho rozšťouchám úplně do hladka. Ani hrudka – to je zákon… Pak vliju mlíko – a přiznávám, někdy i studené- opět proženu šťouchadlo a pak, podle nálady buď vmíchám máslo, nebo dělám „rybníčky“ z rozpuštěného. Někdy přidávám do kaše byliny, někdy tu tykev, jindy batáty. Vyloženě herbábná vzniká za použití smetany a tu většinou servisuju k pečený zelenině.
          Ad herbábná: Používáme to v rodu odjakživa, nevíš, kde to vzalo původ?

          • jarybarka napsal:

            Já dělám podobně ale rovnou šlehačem suché brambory, pak kousek másla a mléko.mléko dávám studené a kaše je bez bramborových pucků.
            Jinak dýní jsem nezkoušela ale zkoušela jsem vmíchat do brkaše sterilovaný propasírovaný hrášek a bylo to moc dobré.

          • Devětapadesátka napsal:

            Ja mam zato, ze to bylo v nejakych krkonosskych pohadkach….

        • kveta.batkova napsal:

          Také normální cibuli do kaše nedávám, dost často dám buď jarní cibulku, nebo vícekrát pažitku – i mraženou, co mám v mrazáku do polévky. Jinak mléko také horké a máslo dávám do brambor, než je rozšťouchám, pak zaliji mlékem, přidám tu pažitku a rozmickuji.

  3. Devětapadesátka napsal:

    To bude dobroučké, to zkusím ?

  4. Katyp50 napsal:

    No, jako „vložka“ do masa k odlehčení jídla by mi asi dýně nevadila (určitě by masa bylo podstatně víc než té dýně). Ochutnala jsem karbošky s cuketou, byly moc dobré, tak proč ne s dýní. Když to bude dobře ochucené, nic proti tomu. Horší by to u mne bylo s tou brkašodýňo. Tam si fakt nejsem jistá, ale vlastně také – proč ne. Hodně máslíčka, trochu smažené cibulky (hodně!), kterou kupuji v IKEA…. klidně bych to obojí vyzkoušela kdyby mi to někdo uvařil. Poměr brambory:dýně tak 3/4:1/4 – hezká barvička a na chuti brambor to zase tolik nezmění.
    Dýňová polévka mi nic neříká, natož s mrkví! Ale tohle jsou recepty docela jedlé.
    Hihi, čekali jste, že napíšu neeeee, tohle neeeee?

  5. raduna.ha napsal:

    Karbenátky + kaše se u nás = oblíbené jídlo. Ale tu dýni tam
    nemusím. Ikdyž se na mne smějí dvě Hokaido za oknem co
    by podzimní výzdoba. Kdysi jsem si dala v restauraci dýňovou
    polévku a nechutnala. /asi vina kuchaře/. A od té doby dýni nee.
    Maximálně kompot. Přesto vám, které máte tyto pokrmy rády,
    přeji dobrou chuť. 🙂

    • Katyp50 napsal:

      Jojo, mám to stejně. Já ani ten kompot neeee. Ta polévka mi dýni navždy nějak zošklivila. Pečenou v troubě na jakýkoliv způsob bych také velmi zdvořile odmítla.
      Ale zase na druhé straně – dýně je téměř bez chuti. Když jí přidám postrouhaný kousíček na odlehčení masového jídla, tak proč to nevyzkoušet? V té brkašodýňo bych jí dala jen minimum pro barvičku. Dělala jsem brkaši s celerem a byla moc dobrá, jenže celer je hodně aromatický a dodal tomu jídlu zvláštní chuť. Brkaše s mrkví mne neoslovila úplně stejně jako s tou dýní, ale asi tam té mrkve bylo moc. Pro mne nejlepší brkaše je dohladka vymíchaná s máslíčkem, smetanou a nějakou zelenou natí.
      Jediné, co mi kdysi docela chutnalo byly maličké kousky kandované dýně. Tak to byla mňamka veliká, já mám kandované ovoce moc ráda. Každé Vánoce jsem dělávala mísu s kandovaným ananasem, papájou……. jako dekorace to na stole vypadalo úžasně a hlavně jsem tu ozdobu při hraní pasiánsu pečlivě uďobávala.

      • Ivana P. napsal:

        Teď jsme zrovna zkandovaly behem 2 měsíců 3 dýně (40,30 a 20kg) 🙂 super na uzobávání

        • blahovka.h napsal:

          No potěš koště, klobouk dolů! Kdysi jsem to také dělávala, ale jen tak z jedné. Přidávala jsem různé tresti, takže voněla po ananasu, pomerančích, citrónu a pod. (tenkrát v dobách hluboké totality nikdo neměl ponětí o škodlivosti trestí), uzobávalo se, ale vždy se nějaká vyhodila. Raději dnes suším jablka, hrušky, švestky (letos není co), jahody, rajské a hlavně šípky na čaj.

          • jarybarka napsal:

            Šípky na čaj zamrazuji. Říká se že šípky jsou nejlepší když přemrznou.a taky proto že sušené jsou jako kámen a mražené se v čaji jakoby rozpouští.

          • BOYE napsal:

            Šípkový čaj je věc skvělá i kdyby nebyla zdravá. Vášně pořád budí ty chlupy uvnitř. Někdo tvrdí, že jsou nebezpečný a tak podobně… Já je občas drtim a po uvaření filtruju. A jeden bylinkář tvrdí, že jedině správně je šípky vcelku namočit nejméně přes noc a výluh pak jen ohřát před podáváním. Tak si lidi vyberte 🙂
            A na filtrování mám nejradši french press, protože z těch šípků vymáčkne, co se dá.
            Rybářko, to mražení má něco do sebe. To stojí za pokus.

        • Katyp50 napsal:

          Haderach chtěla po mně recept na kandování dýně. Tak jsem jí ho poslala. Nevím, jaký máš Ty, třeba by ho také uvítala. Ten můj je trochu dlouhotrvající, ale výborný.

          • blahovka.h napsal:

            Já už si to moc nepamatuji, ale určitě to bylo dlouhé. Napřed se máčelo ve vodě s kys. citrónovou, pak v cukerném roztoku. Každý den se to slévalo, roztok se povařil a zase se vrátila do něj dýně, nepamatuji se kolikrát. Potom teprve do sušičky. Po usušení prosypat mouč. cukrem, aby se nelepilo. Jednou jsem dělala plátky, vykrajovala jsem srdíčka a máčela v hořké čokoládě. To mělo úspěch největší.
            Každopádně to není nic, co by bylo hotové hned. Podívám se doma, možná ještě recept někde mám.

          • Katyp50 napsal:

            Pro Bláhovku: TO JE ONO!!!!!
            Také jsem si to moc nepamatovala, ale takhle jsem to dělávala a bylo to vynikající. Dneska kandují třeba jen namáčením v silném cukreném roztoku, ale to není ono! Ta dlouhodobější příprava se vyplatila.

  6. Haderach Kwisatz napsal:

    Kandovanou dýni dle Katy dostanete dneska večer NA ZEJTRA, páč já zase Koniášuju.

  7. 60anda napsal:

    Docela nedávno jsem zpracovávala poslední dýni, v sobotu byla polévka, kousek dýně zbylo a tak jsem ji druhý den přidala k brkaši. Ke kuřecí roládě veliká dobrota.
    Jinak do kaše dávám vždy teplé mléko a kousek másla, někdy dávám teplou šlehačku a tam už máslo nepřidávám. Karboše máme rádi, ale nesmažím, peču. Já moc nemusím smažené.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..