(492) Štrúdl ’59

Na dvě šišky potřebujete
cca 400 – 450 g hladké mouky
1 Heru
2 vajíčka
2 PL octa
2 PL vody
špetku soli
jablíčka
strouhaný perník
hrůzinky
ořechy
skořici
vanilkový cukr

Z mouky, nakrájené Hery (je lepší, když není změklá), vajec a tekutin uhňácejte nelepivé těsto. Gramáž mouky je orientační, začínám s málem a pak přidávám. Těsto rozdělte na poloviny, vyválejte, posypte perníkem a jablíčkovou směsí (strouhaná jablka smíchám v míse se skořicí, hrůzinkami, ořechy, cukrem). Zarolujte, vrch propíchejte vidličkou a pečte ve vyhřáté troubě na 180 asi 40 minut (podle trouby).

Recept poslala: Devětapadesátka

Příspěvek byl publikován v rubrice Sladké pokrmy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

36 komentářů: (492) Štrúdl ’59

  1. lakysa22 napsal:

    Takhle po ránu chutě…
    Taky někdy dávám perník, ale většinou osmaženou strouhanku. A nedávno jsem měla hrušky – aby mi to nevyteklo, tak jsem nestrouhala, ale na kostičky – bylo to super. Vyzkoušené mám i jablka s mákem. Zůstala mi makovâ náplň, na celý štrúšpúdl málo, tak jsem přidala k jablkům. (Dostalo se mi pochvaly ořed nastoupenou jednotkou).

  2. blahovka.h napsal:

    Já nestrouhám, ale krájím na kostičky, jak říkají doma „není to rozblemcané“. Když je jablíček hodně, tak proženu Ronicem se struhadlem na hranolky. Ořechy a rozinky musí být.
    Štrúdl je u nás oblíbený moučník, ale letos se stává přepychem, neb se nám na dvou zahradách a asi 17 jabloních „urodilo“ celých 14ks jablek :-(. No a v obchodě cena jablek je vyšší než za banány. Mimochodem banány s višněmi jsou ve štrůdlu také výborné.

  3. BOYE napsal:

    U nás se jablka krájí na plátky. Většinou se dává osmažená strouhanka, já dávám sladkou, co se nahromadí ze zbytků loupáků, vánoček, koláčových krajů… Ale ten perník je taky nápad – přikořeněno rovnou. Griotkové višně s mákem bych do štrúdlu nikdy nedala, protože bych tu náplň dřív sež.ala 🙂

  4. Katyp50 napsal:

    Štrůdl domácí a ne z kupovaného lístkového je obrovská mňaminka. Dělala ho maminka. Ze mně snad bude ještě básník.
    Perník strouhaný určitě, jablka, hrušky…… cokoliv, jen ne mák a banány už vůbec. Banány nejím odmala. Když na ně maminka vystála frontu za bolšána, aby byly na vánočním stole, tak pak jen smutně koukala jak černají a holčička to nepozře. Prostě tohle do huby nevezmu.
    Griotkové višně jsem dělávala v době, kdy měl ex za Prahou chatu a tam byla krásná višeň, která měla spousty plodů, obrovských, tmavorudých a vynikajících. Jedla jsem je ráda i samotné, ale naložené do alkahólu byly famózní. Griotka se popíjela z malých sklínek a pak zbaštit ty nasáklé plody……
    Maminka dávala také osmaženou strouhanku. Zbytky vánoček, loupáků a koláčových krajů sice nemám, ale obyčejná z housek či rohlíků také postačí. Prosypu jí trochu třtinovým cukrem a dám osmahnout, on tak lehce zkaramelizuje a strouhanka získá jinou chuť. Pak ještě teplý kousek na talířek, k tomu šlehajda nebo trocha hodně tučné zakysanky…….. úplně to vidím.

  5. jarybarka napsal:

    Jeminkote já jdu dělat štrúdl! To jsou chutě!a ty višně v alkahůlu. Co to sem píšete takhle po ránu úaaaaáá.Mám vymetenou lednici i špajzku a nakoupit jedu až zítra.
    Musím popadnout psa a hybaj do lesa abych to krapet rozchodila ?

  6. kolma60pusi napsal:

    Ženský sakramenský, vy mi snad zkazíte život. Co jsem zůstala sama jen s hafíky, jsem tak pěkně postupně omezila vaření na minimum a pečení úplně, a vy teď tady takové lahody!!!! Já snad budu muset oprášit sporák a troubu!!!

  7. 60anda napsal:

    Štrůdl máme taky rádi, jablka krájím, místo rozinek dávám brusinky a samozřejmě ořechy. Letos drahá záležitost, jablka na zahradě nula, ořechy stejně. Hrozně dobrej dělala babička, dělala ho i 2x, 3x do týdne celou zimu. Jen se rozplejval , když jsem se ji zeptala na recept, tak mi odvětila“ no to já jen tak nasypu na vál a dám trochu dohromady “ . Když byly děti doma, dělala jsem 10-12 nohavic, synové ho ani nekrájeli, jen přiložili k hubě a ukusovali.

  8. a.rena napsal:

    U nás štrúdly taky letí – z trouby zrovna do huúst. A nejvíc z kynutého těsta. Místo strouhanky dávám taky perník, hrůzinky ne, ale ořechy. A upečený (kynutý) hojně potřít máslem. Byl minulý týden. A miluju patky, u všech štrúdlů. 😀

  9. Jiřina napsal:

    Já taky štrůdl miluji, jako malá si pamatuji, že jsme ho měli kynutý skoro každý týden, v nemasné dny,tj. středa nebo pátek k obědu. K tomu buď polévku fazolovou, nebo čočkovou. To bylo pravidlo. Já můžu jak kynutý, tak z lístkového těsta i doma dělaného. Teď mi kamarádka dala vyzkoušený recept, donesla mi ochutnat, její muž nemá rád lístkové těsto, tak dělá toto: 1 vejce, 10dkg sádla,10 dkg cukr krystal, štetka soli 1 dcl mléka, 1 prášek do pečiva, polohrubá /hrubá/ mouka. Sice jsem ho nedělala, ale ochutnala. Není to lístkové těsto, ale je dobré. Náplň dělám většinou z jablek, krájím na malé kostičky, opražená strouhanka, ořechy/když jsou/ a hrozinky namočené v rumu, ty mám po celý rok v lednici. A patky vždy sním první, hned vřelé, ty nikomu nedám. Perník jsem ještě nezkoušela, tak mám zase něco nového. 🙂

  10. hrabeboto napsal:

    A co takový štrůdl z taženého těsta jako dělávala moje babička nebo maminka. Těsto skoro průsvitné, na to jablíčka na tenké plátky, posypané lehce strouhankou ,jemně poskořicované, pocukrované a bohatě pokapané rozpuštěným máslem. Opatrně zabalené pomocí utěrky a pak upečené. Ježkovi zraky to byla balada.

  11. bozena.fialova napsal:

    35 dkg hladké mouky
    12 lžic vody
    1 ztužený (100%) tuk
    špetka soli
    l lžička octa
    Do misky s moukou na hrubém struhadle nastrouhat tuk (z ledničky, aby se nematlal) a hned při strouhání ho prosypávat moukou, aby se nudličky neslepily. Odměřit vodu, přidat sůl a ocet a z l e h k a a svižně vypracovat těsto, neuhňácat! Vyjde na dvě šišky, nelístkuje, ale šupinkuje, dobře se s ním pracuje a je výborné.

    • Jiřina napsal:

      Ano, tak mám jeden recept strašně starý, vše stejné, jen se dával „smetol“ místo 100% tuku. Dělávala jsem ho v mládí, pak někam zapadl. Děkuji. Už jsem si opsala úvodní recept, že ho zítra udělám, tak budou oba i „Boženčin“. Dvě, nebo čtyři šišky, to je celkem jedno. Budou čtyři konce, jé to se budu mít. 🙂 🙂 🙂

  12. IvaC napsal:

    U nás se dělá štrůdl podle Milenky Vostřákové a to:
    30dkg hl.mouky,1/2kostky ztuženého tuku Omega(dříve Iva),16lžic piva.Těsto dáme na 1/2 hodiny pod horký kastrůlek.Vyválíme tenkou placku,dál už je to stejné, zavinuté potřeme máslem a pečeme.S těstem se moc dobře pracuje a je to tak na 2-3 menší
    nohavice.Je to chutné jako tažený pracný závin.

    • kvetula.v napsal:

      Tak tohle je štrůdl se kterým už víc než 10 let slavím úspěch. A pro ty co mají rádi štrůdl kde je víc těsta :
      Rovenský štrůdl
      50dkg hladké mouky
      10dkg cukr písek
      13dkg Hera
      1peč.pr
      lžička octa
      1vejce
      mléko dle potřeby (cca 2-3 lžíce)
      Zpracuje se vláčné těsto – dobře se válí, netrhá…. Je na 2 velké nebo 3 menší šišky
      Před pečením potřít mlékem
      Rovenský ho pojmenovala moje šéfová, kterou ji naučila tchýně tam žijící

  13. Devětapadesátka napsal:

    No vida, zase se objevily nové recepty – aspoň máme co zkoušet ?

  14. Vera M. napsal:

    Já malé poupě, já stojím v koutě, zase s tím těstem Tupperware. Jen se to zamíchá, nechá vykynout a šup dobré náplně .. ale už se třesu na tato těsta. Jen jsem ho chtěla připomenout …

  15. BOYE napsal:

    K patkám: Babička byla přebornice na nacpávání a dokonalé těsnění patek – dělala vždycky tažený. Když jsem se ptala, proč tolik práce s patkou, byla mi vysvětleno následovně: Služky si směly brát patky, na panské stoly šly výhradně středy. No a aby si užily holky i těch dobrot uvnitř, musely se naučit řádně vycpávat… I já jsem patková, protože od malinka vím, že v patce je nejvíc dobrůtek 🙂

  16. Jiřina napsal:

    Dnes jsem dělala štrůdl od Janičky „59“ je dobrý, až na problém s perníkem. Měl mi ulehčit práci sekáček, ale bohužel, perník nebyl moc tvrdý, takže to nešlo. Nakonec jsem to nějak nastrouhala. Druhý štrůdl byl od Boženky se 100% tukem. Také moc dobrý, ale trochu mastnější. Náplně byly stejné, takže i chuť byla podobná. Bohužel, nemám fotku, protože káblík od foťáku jsem asi moc narvala do počítače a nefunguje to. Ale nic se nemění na tom, že oba štrůdly jsou dobré. 🙂

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..