hrst sušených hub
pár brambor
5 bobkových listů
10 kuliček nového koření
Podravka
kysané zelí
máslo
hladká mouka
250 ml šlehačky
Dáme vařit do velkého hrnce vodu s hrstí sušených hub, brambory očistíme, nakrájíme na kostičky a přidáme k houbám spolu s kořením. Přibližně po 10 minutách přidáme sáček zelí, napřed bez nálevu, ten se přidá později, až budou brambory měkké.
Ve druhém kastrolku uděláme trošku máslové jíšky, zalijeme vodou a povaříme bešamel.
Přidáme do velkého hrnce, přilijeme šlehačku a vše ještě chvíli provaříme.
Recept poslala: Věra M.
Jak je to se zelím jdu do toho hned.Takové polévky mám strašně ráda.A většinou je všechno hned po ruce.
Já dávám zelí do buřtguláše. Normálně cibulku, na to nakrájenou klobásu, cernevou paruku, brambory, sůl, pepř,povařím, zahustím. Když je hotovo, přidám nadrobno nakrájené kysané zelí. Dál nevařím a může se hned jíst.
Rychlé, z jednoho hrnce a chutná nám to všem.
Červenou papriku!!!
Cerneva paruka je lepšííííííííííííííííííííííí!
Zásadně cernevá paruka! A buřtguláš se zelim vyzkoušim. Je to mejdanové jídlo a zelí je vyprošťovák…
Lucko, dovoluju si upozornit, že buřtguláš je TAKY dobrej s mrkví 🙂
Chtěla jsem to napsat, vyrušili mě ňáký příbuzný (kde se to furt tady bere?) Teď bych nerada byla za čuně kuchyňský, ale když jsou dobrý buřty, dají se zpracovávat skoro se vším – no navzdory tvým chutím bych minula ten ananas- a ve variacích na všechny kuchyně. A třeba právě tu mrkev na kolečka a buřt na kolečka a obojí najednou na pánev… To je domeček plnej koleček a s chlebem… žraso…
Buřt s ananasem, chmmmmmm. Ale hele, narvat to na špízy, co? Buřt, cibule, kuře, ananas … normálně tam sice dávám slaninu, ale co by ne…
Správně! Buřt, kuře, cibule, slanina… 🙂
Ananas já ráda a hodně. Nejlíp syrovej a hlavně samotnej. A nevadí mi na sýrových jednohubkách.
Ale třeba kolečko kompotovýho na kuřecím stejku mi připadá jako úkladná vražda obojího…
Teplej ananas a studený skopový je v jedný kategorii.
🙂
Zelí, houby, smetana, samé dobré věci. Já bych si dala úplně vrchovatý talíř.
Už je hotová!
Jen podravku nepoužívám tak jsem tam strouhla ždibec celeru a přidala kousek mrkve.Pochutnala jsem si.
To by fofr. U nás dneska ještě zbytky, ale zavžuju něco podobného na zítra 🙂
Kudy že k vám? A zbylo? 🙂
Zbyla malá miska.U nás taky zbytky ale ten grunt chyběl.
Hmmm a to uzené to by bylo. …
Kachna, hybridní knedlíky a zeli…červený s brusinkama a kedlubnový 🙂
Já nemaje kedlubny ?????, tak udělám cuketove , ale myšlenka na kedlubny mě asi jen tak brzy neopustí , mňam
U nás dnes taky zbytky, ale uzené už je v udírně ?, takže večer bude obžerství. Čerstvý chleba, křen, hořčice, uzené…. Hmmmm…
Provokatérko 🙂
Tak mě dneska nedonutíte slintat proudem, ale jen po kapkách! Kapustnice je tu ještě dost, protože moje dcera má už pár dní na návštěvě svou slovenskou svokru a štědrovečerní polívku vařila ona – tož jsme přímo u zdroje. Jinak zelňačky vždycky!
U nás rovněž jedeme ve zbytcích – máme kachní čínu. K masu co zbylo po včerejšku jsem dodělala zeleninu a nudle. Kdybychom se tak nenaprali k obědu, trochu bych taky trpěla 59 uzením, ale nemůžu nic ani vidět a shodly jsme se na tom, že se těšíme na zítřek, neb jsme vyhlásily den lupení a kořenů. Dost bolo masa! Čtyři dny po sobě už neumíme. A ani bychom to nedělaly, jenže když pod stromečkem najdu kachnu, tak ji přece nehodim do mrazáku. Jsme tak přemasovaný, že na dotaz, jakou dobrůtku si dáme na Nový rok, unisono zazněla dušená mrkev…
No to je paráda tak dušenou mrkev udělám asi zítra!taky už mám masa dost a mrkvička je dost dobrý nápad.
Tak dušenou mrkvu fakt nemusím/e. Nikdo z rodiny. 🙁
Jak děláš mrkev ? Normálně na másle s citronem nebo s divokým kořením a smetanou ?
Jen na másle , al dente. Někdy tymián, někdy ovonět česnekem. Spíš ji někdy osmahnu tak, aby měla nazlátlé okraje. Někdy opravdu jen máslo a sůl. Prostě když zavoní, určujeme, jestli chceme, aby voněla jinak… Protože k ní jíme výhradně brambory, občas je mrkev bez dodatků a cosi smícháme s brambory. Někdy ji taky karamelizuju s trochou cukru… Nekonečné variace. Je jediný zákon: Nesmí být jako ze školní jídelny!!!!
Já všechno mírně kyselím. fazolačku, čočkovou, někdo to nepotřebuje. Já třeba i šopák mírně zastříknu bílým vinným octem. Tak mi promiňte ten citron ve sladké mrkvičce
Mám to stejně….taky trochu kyselím všechno. Ale mrkev někdy jen zkaramelizuju. No, a už vím, co zítra vařit!!?
Já určitě bez česneku jinak když trochu zkaramelizuje je to to ono.Brambory a je to.
Promiňte,prosím,že se do toho montuju,ale takhle mrkev vůbec neznám.Já ji dělám jen na másle se špetkou cukru,solí a pepřem.
Na smetaně by mi to ani nenapadlo,nebo s citronem,ale přiznávám že většinou s vepřovým masem a bramborem.Díky.
Průběžně jsme zjistili, že nám vyhovuje maso bez mrkve a mrkev bez masa. 🙂 Krájím ji na kolečka a většinou ne míň než kilo. Zbytek chodíme užírat na studeno, nebo ji dávám do různých salátů – místo sýra, vajec, masa. Tím jak je dušená, nahradí kde co. Občas se obávám, že nám začne oranžovět bělmo…
Ivo, já dělám mrkev přesně jako ty, jen na másle trochu cukru , sůl, pepř a trochu citronu. K tomu brambory a nic víc. Jen když zrovna dělám hovězí polévku, tak trochu vařeného masa. Protože na začátku ledna máme dost doktorů, tak dnes jsme měli zeleninu ze zahrádky jen na másle /mrkev,rajčata,paprika,brokolice, fazolky vše mražené/, k tomu brambory. Jednak už máme dost masa, mně už je těžko, jen se na maso podívám a taky jsme asi přibrali. Dělá mi problém obout si boty, ještě že je mám na zip, šňůrky bych asi nezavázala.
Jinak dušenou mrkev oba s mužem milujeme, bude v pátek. Jo a ke všemu salát – jakýkoliv nejlépe listový, obyčejný, jen citron, trochu cukru, sůl, trochu oleje.
No jo mrkev se zeleným hráškem to je taky labůžo.Na másle s bramborem.
No a já dnes,protože nám zbyly veky,špatný propočet,dělala zemlbábu,manžel jí má rád. Pobavila jsi mně,s těma botama a šňůrkama.Směju se ještě teď. 🙂
To je na způsob svíčkové, taky jsem na to poprvé koukala, když mi to bylo předloženo. Mrkev nastrouhaná nahrubo, podušená s divokým kořením a pak smetana. Není to vůbec špatné.
U nás budou zítra asi fleky. Těstoviny domácí, masa minimum.
Ja, ja. Když je maso z komína, stačí ho tak málo. A výsledek jedna A. A vůně dva kýble.
Celé Vánoce jsem proležela, prospala, do žaludku jsem nemohla dát vůbec nic, co jsem snědla, to málem jelo ven nebo mi bylo tak těžko, že jsem si šla zase lehnout. Nevím, chtěla jsem jít k naší PíDr. jenže má dovolenou. Tak to musím vydržet. Dneska už je líp, doufám, že se to do zítřka ještě spravá. Není normální spát 18 hodin denně! Ale asi jsem to potřebovala.
Katy, může to být reakce organismu na ty nerváky, které zažíváš. Tělo se brání. Moc Ti držím palce, ať je Ti dobře.
Katy, napsala bych to, co59. Hlavně se nepřetahuj. Kdyby něco, písni. Kde bydlíš vim, dostanu se tam snadno, můžu ti pomoct balit… Máš to za pár, tak ať jedeš do Mostu čerstvá. Držim palce a nestyď se říct si o pomoc.
Já se klidně přidám, bydlím asi 40 km od Prahy, ale jezdí mi tu autobus každou chvíli. (auto mám v opravě). Jsem doma do 2 ledna, tak piš!
Díky moc, já už to nějak domlátím.
Nebalím oblečení, to jen sundám z štendru, naházím do auta, složím štendr a zase ho tam pověsím. A kočičí pelechy, deky apod., tak ty je převazuji provazem. Stejně je to tu vše zaprášené a bude se postupně všechno prát.
Já budu asi za rebela, ale já zelnacku/kapustnici nebo i segedín nejím. Mám sice ráda zelí jako přílohu, ale jak v něčem plave,tak mi to vadí 🙁
Já to mám s rýží. Jíme jí tolik, že se občas lidi diví, že ještě nemáme šikmý oči…, ale jakmile plave v polífce, tak jen se zavřenýma očima a pouze v případě, že se tomu nedá vyhnout.
To budou asi nějaká traumata že školní jídelny…..trvalo mi dlouho než jsem byla schopná začít jíst čočku 🙂
Tak to tě můj dnešní recept vskutku nepotěšil 🙂
Jen malá připomínka – zelí je na Slovensku kapusta, kapusta naopak zelí, takže nikoliv zelnica, ale správně kapustnica.
Jak jsem koupila, tak prodávám. Věra napsala zelnica a já jí to opravovat nebudu 🙂
To je v pořádku, já to tam dala do závorky, ale správně je opravdu kapustnica.
Dovolím si připodotknout, že česká kapusta je moravský a slovenský kel.
A ja jsem drevokocúr!
Pokud nejsi tava tak je to pořádku.
Néé…Haderach drevokocúr, to je takové milé zvířátko, a než ta plivající ťava, tak to lepší je somár….to jsem někdy já.?
No holky, hlavně že nejste smädné ?
„Kyselica“ vlastně není názvem pro polévku samotnou, ale je to jedna z nejdůležitějších ingrediencí, kterou nejde opomenout. Polévka musí být pěkně kyselkavá a to udělá právě voda z kvašeného zelí – tzv. kyselica.
Takže to není žádná zelňačka a název má být „tatranská kyselica“.
Kdoví, jestli se vůbec v Tatrách vaří. Recept jsem kdysi jako dievca přečetla v časopise Dievča (pamětnice určitě znají). Neboť když jsem byla naposledy v Tatrách, bratia Slováci tam podávali všude jen taku tu červenu. Ale já mám ráda i tuhle houbovou. Dokonce i šťourové, co nejedí houby (a neuvěříte, ale takoví lidé fakt existují), tak ty houby vyšťourají a polívku sní. Vynikající červená je z klobásek, které se jmenují Maďarská od firmy Prantl. Bacha, je to pak i dost pikanterios.
Mám kamarádku v Martině, a ta byla vděčná za jakékoliv houby právě do kapustnice s houbami. Takže se dělá na Slovensku běžně.
Máš pravdu.
Podle stejneho receptu se dela i na Valassku 🙂
Ha, než jsem vypotila svůj jazykový koutek a uvařila těstoviny, je tu jasná vysvětlivka: Na Valašsku to bude zelnica zcela přirozeně. I když tady není co řešit, protože názvy jídel se překládají zcela běžně. A pouze v případech, kdy jde už o terminus technicus se nechávají názvy původní, případně se jen přepisujou foneticky. Čímžto jsem dostala takovou trochu chuť na rostbíf…
Kapustnica je tradičně slovenská (nevim, jestli celoslovenská) štědrovečerní polífka. Od té doby, co se prvorozená vdala, jinou nevařila. A letos, když přijela svatka, priviezla aj hriby aj klobásky a robila obe varianty (Slováci, prepáčte moju slovenčinu).
Kapustnica = zelňačka, kapusta = zelí, kel = kapusta, kyselica = valašská polífka, …a ta zelnica nejspíš bude trápit jen filology. Bych řekla, že někdo z Moravy si přivezl slovenský – potažmo tatranský – recept a název si trochu přeložil. Přiznejme si, kvalitě polífky to neuškodilo. Mně, středočeskýmu domorodci, to zní mírně exoticky a chutná domácně. Což je v cajku. 🙂
Baby, je úplne jedno, či sa to volá kapustnica alebo zelnice, keď chutí, nie je čo riešit ???
Jasně, já se jen zajímala o původ názvu, protože moje „macecha“ je z Valašska s sleduje nás a právě ona mi povídala, že je to zelnica a proč se jí tak říká. To máš jako bramborák a cmunda a vošouchy 🙂
To je jedno, jestli kapustnica nebo zelňačka nebo zelnica (u nás v Jarošově) a v dědině vedle už zase jinak. Takže hlavně že chutná. Já dělám „aj bílú s hřibama aj červenú s klobású nebo s uzeným a špekem“. A když chci některou vařit, házíme korunou, která vyhraje, máme rádi obě varianty. Dnes byla bílá s hřibama. A vařívám „aj kelovú, té sa u nás říká chábovica“. 😀
Našla jsem naprosto nezpochybnitelně neutrální název : Zelná polívčička – tu vařila maminka broučkům! V Čechách, na Moravě, ve Slezsku, na Valašsku… prostě fšade. A zkuste říct, že jste kdokoli a z kteréhokoli konce naší země nepochopil, co to vlastně jedli… (Vařila-li tu variantu s klobásou, myslíte, že tam krájela žížalu?)
Moje tchýně do kyselice přidává sušené švestky a všichni
v tom kraji valašském.
Ahoj děcka. Loučím se pro tento rok. Odjíždím. Bylo mi tady se všemi dobře,
mnohému jsem se přiučila a přeji všem pevný krok do nového roku. Tak
2.1.2018 opět tady. Ahooooooj.
Ahoooj napřesrok. A užij si!