1/2 květáku
1 brokolice
3 vejce
smetana ke šlehání
3 PL hrubé mouky
máslo
šunka (nemusí být)
muškátový květ
sůl
pepř
hrst strouhanky
Brokolici a květák uvaříme na skus (brokolici nejlépe v páře, aby zůstala hezky zelená), necháme trochu vychladnout. Posekáme na kousky, šunku nakrájíme na proužky, dáme do mísy. Z bílků ušleháme pevný sníh. Žloutky, šlehačku a mouku smícháme a přilejeme do mísy. Osolíme, opepříme, malinko okořeníme muškátovým květem a promícháme. Nakonec opatrně vmícháme sníh a přesuneme do máslem vymazané a strouhankou vysypané zapékací nádoby. Navrch poklademe vločkami másla a pečeme v troubě přehedřáté na 180° asi půl hodiny dozlatova.
Autorka receptu: HaderachKwisatz
A jasně – brokoliconežraví použijí pouze karfiol, nic tím nezkazí 🙂
A my co můžeme jakoukoliv zeleninu, si klidně přidáme i uvařenou a nahrubo nastrouhanou mrkvičku.??
taky jsem chtěla napsat, že bych přidala mrkev, ale předběhla jsi mě :o)
Sežbaštím všechno!! Mňam něco bez masa (nad tou šunkou zavřu oči).
tak ji vyber stranou :o)
Však tam být nemusí 🙂
Jj taky dělám a přidám klidně i mrkev hrášek a uvařené brambory vmíchám do směsi.Někdy vynechám brambory a do směsi vmíchám vařenou rýži.S rýží taky ňamka.
U nás bude brokolicová polévka.
To je něco pro mě :-), ale pak toho sním hooodně moc a vypadám jako bumbrlíček
Přesně tak Věrko, také něco pro mne. Výborné jídlo.
Já bych kromě mrkve přidala i kedlubnu. Včera můj vnuk slavil 4. narozeniny, bylo Louženské kuře, šťouchané brambory a samozřejmě veliký dort.
Přež.papala jsem se jako Otesánek. Předsevzetí, že si dnes dám leda tak suchou bramboru nejspíš nesplním – v naší kantýně je dnes grilovaná krkovice s nastavovanou kaší.
Aaaaaaaaaaaaa, to bych si dalaaaaaaaaaaaaaaaa
Co je to louženské kuře? Sem s receptem, prosííím ?
Kuře z Farmy Loužná 😀
Ale jestli má na něj Mira spešl recept, taky bych se ráda přiučila 🙂
Kde mám fotku a recept na Louženské kuře, prosím?
Pravidlo Bramboačky č.1 – uvařím, naservíruji, vyfotím, sež…spapkám….pošlu….
Myslím, že s receptem na pečené kuře na másle bych tu díru do světa neudělala 🙂
Mělo by to byt kuře z louženske farmy, ale pokud má Mira i nějaký dobrý recept tak se taky přimlouvám za zveřejnění.
Farmářské kuře z Loužné, dcera ho dostala od své šéfky, která ho kupuje kdesi v Počernicích. Bylo úplně jednoduše pomalu pečené, pouze sůl a máslo. Takže žádný extra recept a přesto chutnalo skvěle.
Ahaaa, louženskou farmu neznám. A když je kuře dobré, stačí jen sůl a máslo. Taky jsem ho dnes dělala, ale jen to maličké francouzské. A co budete, milé dámy, kuchtit o víkendu? U nás budou zítra králičí zadní nožky na česneku, listový špenát a noky. A v neděli? …..
Koupila jsem v Rynku hovězí oháňku + kus předního, bude opět voňavá polévka Pho bo. Když jsem ji vařila prvně, myslel si můj muž, že už mi úplně hráblo. Skořice, hřebíček, kardamom, badyán k hovězímu? Fakt měl dojem, že nevím co dělám. A teď už sám hlásí, že už jsme tu vietnamskou polívku dlouho neměli.
Pošli fotku a recept.
U nás bude kuře po cikánsku, a makový křehký koláč. Co vymyslím dál se uvidí.
Foťák jsem půjčila dceři a moje prehistorická Nokia umí jen volat a sms, fotku z ní nevydoluju i kdybych si klekla. Tak snad příště, nechci krást ilustrační foto na netu.
No, u nás bylo včera jen se solí a máslem v plánu světničkové, ale když jsem přišla z roboty, byla na stole hromada čapátí a u stolu pyšně se dmoucí Benjamína (fakt se měla čím chlubit – vynikající). Tož jsem světničkové trochu poindičtila, Bezlepkyně si dala zbytek rýže a přijídaly jsme míchaný salát ze všech zbylých zelenin. Dneska bude k večeři salát sedmi moří : V lednici je jeden zavináč, pár slanečků, červená treska a kostka filé. Dostanou kámoše z řad zeleniny a o zálivku budeme losovat. Hlasuju pro majonézovou, protože jsem furt ještě nadržená od dob vydání párkového salátu…
No a zítra? Mám tu kus krásnýho předního hověza, váhám mezi několika variantami. A ve hře je ještě krkna… Jedno z toho skončí v mrazáku. Nějak se zase dostáváme do vegetariánskýho modu, tak neděle už bude bez živočichů. Asi krišňácký špízy, rajta a čóča, nebo rýže – jak mládí rozhodne. A určitě bude francouzská pórková polífka.
Jo, Miro, tou pholivkou jsi mě navnadila. Už několikrát, jsem na ni chtěla skočit a vždycky mi jel moc brzy vlak. Asi ji budu muset uklofat sama. Bezva tip.
Prosím prosím, recept na čapátí ?. Na netu je tisicdvacetvosum receptů, tak raději jeden vyzkoušený ?
Jano, nepotěším tě. Prostě hladká mouka,olej a voda a hooodně ruční práce. Nejdřív v misce, lepí to. Když přestanu mít kuličky na prstech, vyhodím na prkýnko a hnětu, hnětu, hnětu. Buď u toho s někým důvěrně drbu, nebo si pouštím koukadla, nebo si čtu na Bramborce 🙂 Ale poctivých patnáct, dvacet i víc minut práce. Pak z kuliček vyvaluju a vytahuju co nejtenčí placky a peču na suché, zatra hodně rozpálené pánvi. Nejosvědčenější stará litinová. Případně rovnou na plotně kamen. Nesolim. Pokud jde o poměr ingrediencí tak si připravuju ne zcela plný hrnek vody, mouky přiměřeně vodvoka a do tohoto množství tak tři, čtyři lžíce oleje…
Recept za všechny peníze, viď?
Lucko, díky. Nevím, jestli se do toho pustím, leda že bych zapojila robot..
JEZIS! Do toho nejdu 🙁
Jo, je to trochu posilovna. A je to recept do kolektivu – hněte celá parta… A je skvělý, že se nafukuje. Když se nepřiplácne (třeba utěrkou), nebo nepropíchne, vznikají úžasné kapsy, které čímkoli naplněné neprotečou. Myslim, že to je varianta „arabský chleba“. A vůbec: Je to stejný jako chleba po celým světě.
Ten robot: Myslim, že bych se nebála svěřit to Kitchen Aidu. Všechno ostatní mi připadá slabé a tudíž ohrožené…
A když mám chuť na dobré placky, koupím gruzínský chleba v „ruské“ prodejně v Praze na Hůrce u metra. Mají skvělý. Sama je taky dělám jen když je čas a nálada 🙂
U nás bude zítra krůtí roládička (píšu proto, že je opravdu malinká, jen tak sotva dvě porce) plněná pouze dobrou šunkou a strouhaným ementálem, pod šunkou potřená pikatní hořčicí. Podávat se bude s brkaší a salátem, nejspíš z pekingského zelí, protože jsem ho dneska koupila. Na neděli bude asi treska podle nějakého tvého receptu z rybí kuchařky.
Pro „Haderu“ a „Děvětapadesátku“:na Mňamu Annabel dělá placky na suché pánvi,kterou trochu vysype moukou,jen z mouky ,jogurtu,soli a případně trochu vody.Toť vše,když se začínají nafukovat-obrátit na minutku a jsou hotové,nezkoušela jsem ,ale chystám se.
Z kuřecích skeletů bude vývar s hojností zeleniny. Obrané maso kočičáci a my s kamarádkou doplníme játrové knedlíčky co jsou taky v mrazáku. Pak špagety s masovou směsí a protlakem. Ze zbylé směsi budou kuličky ve smetanové omáčce s knedlíkem. Mrazáku se uleví a
Hmmmm nějak jsem rychlá. V neděli k obědu bude filet ze pstruha a pečené brambory ve slupce.
Koukám Karolíno, že tvůj jídelníček už začíná být docela zajímavý, tak snad už bude jen lépe a lépe. Drž se, děvče.
Že jo? Už jí konečně trochu otrnulo.
Katy, to mě těší! 🙂
No těšila jsem se a vše je jinak. Jedu dobrovolně do špitálu. Později se ozvu.
Tak to už mě tedy zase vůbec netěší! Držim palce.
Ať je brzy zase dobře, držím palce.
U nás bude o víkendu prdelanka, jelítka a jitrnice. V Kopřivnici budou zítra zabíjačkové hody, které pořádá řezník, který má v okolí několik obchodů. Má vždy čerstvé maso a vynikající uzeniny i zabíjačkové dobroty.
Čirá závist ??? zabíjačkové hody ??
No prosím, v Kopřivnici jsem byla koncem října – v rámci výletování jsme tam s vnoučky navštívili muzeum Tatry. Kdybych věděla, že tam bydlíš, mohly jsme spolu jít na kafe a chlapi mohli auta obdivovat sami.
To ano. Jen já nejsem přímo z Kopřivnice, bydlím v Příboře, což je město vzdálené od Kopřivnice asi 6 km.
No my jsme do Kopřivnice jeli že Soláně, to už by mě těch šest kiláků nezabilo. Tak třeba jindy, i když se tam hned tak nepodívám, je to přeci jen daleko.
Bylo by to prima.
Jo, jo, Štramberská trúba, Hončova hůrka – lom na Štramberku jest mi to nějaké povědomé. Na Hončově hůrce jsem viděla poprvé mnoholi rosniček pohromadě.
Jen bych to trochu poopravila. Ve Štramberku je lom vápence na Kotouči. Hončova hůrka je u nás.
Já taky plánují jako polévku prdelanku, nemůže se prozradit název toho řezníka ? ( jinak vše na prdelanku mám v mrazáku )
To se snad může. Je to pan Žabčík.
No páni u nás se říká prdelačka a já už jí nejedĺa asi 200 let.Tu polívku miluji. Úplně ze všeho nejvíc!S kroupami! Tak toto jsem snad ani neměla číst.
V každém případě si nechte moc chutnat a jeden talíř za mě ?
Však se na ně těším celý týden.
Já jsem navnaděná na španěláky, ulovila jsem na ně takové akorátní masíčko. A v neděli losos. Tomu sluší jen přírodní úprava. K tomu „tatarka“ z kysané smetany vyšlehané s taveným sýrem a trochou kopru. K tomu vařené brambory s máslem a není co řešit. Jak tak čtu, žádná z nás nezůstane o hladu, nýbrž si všechny a všichni budeme hladit bříška naplněná dobrou krmí. Tak vařečkám zdar, dobré zažívání a hezký a zdravý víkend.
U nás zítra budou „Bratislavské řízky“ jak jsem uviděla ten obrázek, bylo rozhodnuto. K tomu bramborová kaše a ledový salát. Polévka zeleninová. Pořád mě láká ten Květulin „Tvarohový koláč s višněmi“. Višně nemám, ale je tam zbytek zavařených broskví. Tak zkusím, ale jen z poloviční dávky/stejně to budu jíst sama/. A v neděli by mohl být Helenčin „Květákovo-brokolicový nákyp“, ať je trochu zeleniny.
Ten tvarohový koláč je fakt moc dobrý, zkus. I s jiným ovocem bude skvělý.
Já jsem na zítra požádal dukátové buchtičky a v neděli bude králík jako svíčková.( s halali)
Halali, prosím co to je. Halali je myslím míchaná zelenina ve sklenici?
Ano, jen pro někoho dost kyselá…. Ale každý máme jinou chuť, tak třeba vyzkoušet.
Tak u nás jsme kačenu ještě odsunuli a budou kuřecí křidýlka s bramborem a budu
dělat linecký koláč-2 placky na sebe-s jablky a skořicí.Polévka hlívovo-drštková
do vývaru z vepřových kostí.
Jak píše A.rena- fakt se nemáme špatně,když to tak člověk čte.Přeji všem dobré chutnání a krásný víkend.
Nevěděla jsem co je to „čapání“. U nás se tomu říká „kapání do polévky“. Dělám ho často skoro do každé zeleninové polévky i někdy do hovězí. Můj děda to má raději než nudle.
1. vajíčko, hladká mouka, sůl. V hrnku vidličkou vymíchat řidší těsto
2. vajíčko, krupice, sůl. “ “ “
3. vajíčko, hladá mouka, sůl, trochu oleje. “ “
4. vajíčko, hrubá mouka, sůl, trochu vody. Vypracovat na vále trochu tužší těsto jako na nudle a na struhadle s větším otvorem nastrouhat. Těsto pořád prosypávám hrubou moukou, aby se kousky nelepily. Suším na plechu. Je to takové drobení. Všechno mám vyzkoušeno, dělám často. Mléko do tohoto kapání nedávám. Dívala jsem se na net a vzhled je stejný.
Jiřinko, nespletla ses? Čapátí jsou placky…nějak Ti uteklo písmenko.
Kapání do polévky dělám : vajíčko, hrubá mouka, trochu másla, sůl a muškátový květ. Hustší těstíčko nabírám vidličkou, ale malé kousky a zavařím do hotové polévky.
Strouhání dělám jako Ty ..2).
No jo, zase perlím, četla jsem čapání místo čapátí. Mám čtyři oči
a pořád špatně vidím. Omlouvám se.
Ale čapání do polífky je moc krásný. To by skoro stálo za zařazení do našeho slovníku 🙂
Ale čapání do polífky je moc krásný. To by skoro stálo za zařazení do našeho slovníku 🙂
Proč to skočilo dvakrát? Vždyť to technicky nejde!