kvalitní párky
Varianta 1:
cibule
červená paprika (může být i sterilovaná)
rajče
(sterilovaná kukuřice)
majolka
Varianta 2:
kyselá okurka
cibule
1 lžíce sojové omáčky
1 lžíce worcestrové omáčky
2 lžíce sladkého kečupu
špetka čili
majolka
Párky nakrájíme na tenká kolečka.
Varianta 1: cibuli na jemno, ostatní zeleninu na kostičky. Osolíme, opepříme, promícháme s majolkou a necháme alespoň hodinu odležet.
Varianta 2: cibuli na jemno, okurky na kostičky. V kastrůlku svaříme sojovou omáčku, worchestr, kečup a chilli koření. Po vychladnutí vmícháme majolku a přidáme do salátu. A zase necháme odležet.
Autorka receptu: HaderachKwisatz
Já to čtu pórková a hledala jsem pórek v ingrediencích….
Ten tam muzes taky, misto cibule 🙂
Za mně ta první varianta – čili bez čili…
Jdu shánět qalitní párky a dobrej rohlįk… jen co prohážu cestu….
U nás na hrablo sněhu moc a vzhledem k ploše, která je od garáže na silnici, muž vytáhl mechanizaci a už to vrčí. Co sněženky pod tou hromadou, tak hezky kvetly a zase je zapadal bílej neřád.
Sněženkm je pod peřinou dobře.A dlouho tam nebudou.U nás sněhu tak akorát pro děti aby se vybrali.
U nás žádný sníh, všechno se to včera zrovna rozpouštělo, ale marastu dost, hlavně špinavá voda. Auta jezdila jako ďas, když jsem zametala chodník byla jsem mokrá víc než silnice. Teplota na nule i v noci.
To dělávám hlavně v létě,když je čerstvá zeleninka,ale můžu to kdykoliv.mňam 🙂
Já dokážu do takového salátu šoupnout i třeba fazole a nebo hrášek ale hlavně hooodně cibule. Diky za tip dnes si ho udělám k večeři.?
Trochu jsem měla obavy to sem dát – ale PPP jistě vzpomenou na lahůdky na rohu Palackého a Vodičkovy. Tam dělali párkovej naprosto bezkonkurenční 🙂
Dobrý retro, Haderach, udělala jsi mi chutě. Krásná nostalgie. Úplně jsem na to zapomněla, už se těším jak ho udělám. Já jsem měla ráda rybí salát – jmenoval se ďábelský. Naprosto dokonalý, krásně pálivý, ale to už je tak dávno. Dnes ho bohužel už nedělají. A nejsem schopná chytit tu správnou chuť.
Proč obavy?? Že Tys to chtěla původně zatajit, a hnulo se v Tobě svědomí??
Ale neeeee, ale haute cuisine to zrovna není 🙂
Nemůżeš dávat samé top recepty – na to je expert Làďa Hruška.
No ale o tom to tady přece je, nebo ne? Aby jsme se inspirovaly i v obyčejných receptech a nebo si připomněli to co sice víme, ale na co zapomínáme. Všimněte si, že v posledních dnech je tu nejvíc diskusních příspěvků u sojového salátu (to pravda někteří nikdy nedělali) a rýžového nákypu (a to si troufnu říct že znají a dělají všichni, tedy pokud jim to nezprotivila školní jídelna). No a během diskuse zjistíme, že ten tam dává to nebo ono, nebo naopak to nebo ono nedává a inspiruje nás to. Tak to aspoň vnímám já 🙂
A U labužníka v Jungmannce…. A chlebíčkárna v Nekázance…
Až mi slza skanula, nad vzpomínkou na prasárničky z mládí… Bych si fakt dala. Salátová už mě drží několik dní a dneska mi přijede nákup včetně naložených ryb, protože původní úmysl byl rybí. Teď mě začíná mrzet, že v nákupu nejsou taky párky.
V průběhu chutí mě taky popadla na neapolský. Netušíte někdo, jak ho dělali? Šup, sup, která máte doma normy, no? Jinak vás tu nechám, půjdu gůglit a budu mít vzteka, protože nenajdu ten pravej, vy tu bez dozoru zvlčíte a katastrofa na krku…
1/2 kg měkkého salámu
dvě cibule
10 deka sterilovaných feferonek
10 deka kyselejch okurek
o chlup míň sterilovaných paprik
4 PL rajčatového protlaku
5 PL oleje
1 PL hořčice obyč
1 plnější PL cukru
1 KL soli
2 KL worcesterské omáčky
stroužek česneku
mletý černého pepře
Oloupaný salám nakrájíme na nudličky, přidáme na kostičky nakrájené okurky, na nudličky nakrájené papriky, rozsekané feferonky, na kostičky nakrájenou cibuli a utřený česnek
Vše promícháme s nálevem připraveným rozšleháním hořčice, rajčatového protlaku, worcesterské omáčky, oleje, mletého pepře, cukru a soli – svařit a nechat vychladout.
Šmankote, ty seš rychlá! Dík.
Blesk je můj pomalejší bratr.
Tak to bych si dala taky, doufám, že se Lucka nebude zlobit, že jí do toho lezu…
Ale bez těch frferónek…ty já nemůžu.
Stavím se, feferonku si vezmu vlastní. Jen neříkej psisku, že něco vaříš, abych ten výlet nedělala zbytečně…
A jak se kolečka krásně z toho papíru kutálela… Požírala-li to slečna sedící na klandru u školy, kolečko začalo svou cestu zkázy na hrudi /no, některé i na prsou/, pokračovalo přes kolena, zaprasilo botu a nakonec udělalo bác – a to bylo nejhorší. Takový škody!
🙂 🙂 🙂
Říká někomu něco letní salát? Obdobný salát dělám z párků, rajčat, paprik, vejce natvrdo a tatarky. Rychlý a chutný salát, po kterém se zrovna tak rychle slehne zem. Inspirace je z jedné knihy , kterou jsem četla už hodně dávno, pokud si dobře vzpomínám, byla to humorná kniha od Antonína Jiráčka Letní přeháňky, kde jedna manželka druhé radila, jak udržet chlapa doma. Dělala mu tento salát, já ho zkusila a od té doby ho dělám. Tím ovšem nechci říct, že takto držím doma toho svého. ?
Po přečtení první vêty jsem chtěla napsat, že ho dělám podle knihy…už dlouho nebyl, děkuji za připomenutí. Počkám na rajčata, udělám salát a tu fajn knížku si znova přečtu. Manželova matka měla taky takové cestovní plány, a ta kniha přišla přesně včas…hihi
Teeeda, Veverko, já takový čtenář a tohle neznám , fakt . Tady mě muže asi překonat jediné Haderach ( Prominte ostatní )
Variantu číslo dvě dělám z dobrého točeného salámu. Mňam
Moje máma taky. 🙂 Vozí si točeňák od soukromníka. Chuťově je mi to jedno, ale kolečka jsou nostalgie… 🙂
Tak kdo ti brání? Megakolečka z točeňáku – ty by se kutálely extra dobře. Ovšem kutálely-li by se po tvé hrudi, končily by nikoliv na botách, alébrž by simulovaly výkon Jiřího Rašky na ZOH 1968 🙂 🙂 🙂
Ty teda perlíš, Haderach. Málem jsem spadla ze židle. Boye, promiň, ale živě jsem si to představila a smíchy se neudržela. Dovolila jsem si to napsat, protože tě znám a vím, že se neurazíš.
Haderko, vidím, že je ti líp!
Franci, ještě jedna z mého života: V osmdesátkách dorazila k nám na ves móda chovu broilerů. Sousedům se extra povedla první várka a probíralo se to u našich, kde jsme shodou okolností byli s mým novomanželem. Sousedka líčila, jak z jedněch prsíček udělala šestnáct nezanedbatelných řízků. Můj milý se jen pootočil: Chm. To až já začnu dělat řízečky…
A co myslíš? Je to dost přes třicet let a stále se to používá. Číslo jistého kusu spodního prádla se u nás odhaduje na řízky…
A ta představa s kolečkem mě taky dostala. Mám v koláčový dírce kus vepřového líčka s křenem…
Moc lip mi neni, ale ta predstava me pobavila. Musela jsem se podelit 🙂
Z točeňáku vytvářím samozřejmě úhledná půlkolečka ?, neb celé kolečko by bylo do húst dost velké.
S těma ovšem není taková sranda 🙂
Tak při tom vašem vzpomínání se mi vybavila moje školní léta. Dostala jsem 2Kč když jsme měli odpolední vyučování a o pauze na oběd ( já nechodila do školní jídelny) jsem si kamarádkou dala v místím bufetu kakao a loupáček a nebo rohlík a budapešťskou pomazánku. Ona rovněž za 2Kč držkovku a rohlík. Byla jsem hrozný hubeňour a párky ani tučná jídla mi nejela. Vyrostla jsem na suchém chlebu. Dodnes když potkám někoho z dětství, tak mě to připomínaj, že si mě pamatují s chlebem v ruce. To i na střední na bramborové brigádě, když jsme dostali rohlík a kolečko salámu, jsem si nedovedla představit, že do toho salámu kousnu. Dnes si párek ráda občas dám, ale majonézu snesu jedině tak v bramborovám salátě a to tak 2x do roka.
Dršťková je moje velmi oblíbená polévka, nikdy neodolám a vždy si ji dám. Hodně lidí ji ale nejí. Když je taková správně hustá, plná drštěk. a krásně v ní stojí lžíce, tak to je dobrota. Chodívala jsem na ni do bufetu do Štěpánské. Bylo to klasicky na stojáka. To sice nesnáším, ale měli ji tam výbornou. Už ten bufet ale neexistuje.
Výborná je vedle Švanďáku na Smíchově. Občas se tam potkáme se spolužáky z gymplu. Prostě ji nevařim a chodím tam 🙂
A to já ji zase nejím, ale poctivě ji vařím a prý je moc dobrá, tvrdí strávníci.
Ani neochutnáváš? Mám kamarádku, 99%RAW – vegan (to procento má na olivy) a její svíčková, guláš a ragů jsou vyhlášený mezi chlapama masožravejma i jejich chotěma… A ta tedy používá i jinou vařečku.
Jo, ochutnávám, to zase k, ale jen tekutinu a nejnutnější minimum. Dršťku bych nepozřela.
Boye,
díky za tip. Já ji taky nevařím. Prostě tu chuť nedám a nedám. Už jsem to vzdala a nevařím ji. Ale kdykoliv na ni narazím, tak si ji dám.
Jo a brojleři jsou dobří, pobavila jsem se.
Mám ráda „drštkovou“ z hlívy.Není to tak cítit a je dobrá.Dělávám jí do vývaru z masa.
Ještě lepší než z hlívy je z kotrče. Ten se ale v kuchyni vyskytuje mnohem řidčeji… 🙂
Taky jsem u jedné „tety“ párkrát jedla dršťkovku ze slepičích drobů. Výborná.
Boyko,asi máte pravdu,ale kde vzít a nekrást?Pamatuji si,že když jsem byla hodně mladá,tak mamka našla kotrč,vyplavovala z něj písek a zdálo se nám,jak byl přes noc v talířku s vodou,že ještě povyrostl.Pak z něj maminka vařila polévku,ale tu chuť už si nepamatuji.
Nádhera! Díky Haderach za recepty a všem ostatním za vzpomínky a připomínky, hned je dostatek námětů na další večeře 😀
Když už jsme u té nostalgie, nemá některá z vás osvědčený recept na antipastu? Tu jsem taky moc ráda pojídala rohlíkem z papíru.
Týýjooo! Na tu jsem úplně zapomněla! My jí kupovali v konzervách a vozili k moři na Rujanu (kam jinam, že?). Já si do ní přidávala nalovené mžeplžehlavonožce a k tomu ty gumový německý hvězdičky (asi kaiserky).
Je to už pár let co jsme chodily na kurzy studené kuchyně. Přidávám recept na antipastu.
60 dkg rybiček v tomatu,4 dkg oleje,7 dkg rajského protlaku, 14 dkg cibule, 15 dkg sterilovaných okurek,sůl, ml.pepř.
Na kolečka nakrájenou cibuli slabě podusíme na oleji, přidáme protlak, na kostičky nakrájené okurky, necháme prochladnout a přidáme celou rybí konzervu i s nálevem. Vše dobře promícháme a dochutíme. Kdo má rád ostřejší dochutí chili.
Mám i recept na nepravou humří majonézu, kdyby měl někdo zájem.
No to je otázka… Jasně že chceme, žejo kucí a holky?
Výborný salátek, takové bably-bably já odjakživa můžu, vlašák samostatně nebo vlašák+feferoňák/ dávala jsem si 5 dkg vašáku+5 dkg feferoňáku+2 rohlíky,blaho v puse/ paříž, rybí. Tento neznám, ale jistojistě udělám. Díky za receptíky a vzpomínky. Bože, kdyby nebylo „Bramborajdy“ tak si na ty saláty ani nevzpomenu.
Antipasta – tak to slyším prvně, snad nám to někdo připomene. 🙂
Já vím, že to byly nějaké naložené rybičky se zeleninou, ale nevím ten přesný recept. Bylo to trochu pikantní, ale moc dobré.
Antipasta se prodávala v tubě jako pasta na zuby. Byly to v podstatě uzené rabyčky rozmixované na kašičku a asi něčím dochucené. Zkusím najít také recept.
Při vší úctě, kterou k tobě chovám, nepleteš si to se sardelovou pastou? Antipasta je směs připravená z ryb, oleje a zeleniny, taky olivy v tom byvaji.
Jo. Onehdy mi bylo líto vyhodit peníze za sardelový řezy, koupila jsem pastu (v dorostenectví báječná na chlebu ) a byla tak hnusná, že jsem nechápala. Zkusila jsem i jiný firmy a stejný fiasko. Never more. Fakt je, že za mlada jsme sardelky netřeli s kouskem másla čerstvého, jako MDR, páč byly jen vočka a ještě z Tuzexu, takže je ta pasta možná stejná, ale my zhejčkaný…
A proto si dáme chleba s máslem , trescimi játry , cibulkou a citronem a máme to tutove dobre ?
No, to už je vyšší gurmanistika. To taky hodně můžu.
No jéje! U nás dnes k večeři čerstvě upečené bagety a tuňáková a Blue d’Auvergneová pomazánka. A kdo nechce, tak hovězí polívčička.
To je možné, vzhledem k tomu, že jsem to nikdy nekupovala, tak asi ano.
A co volská tlama?Taky moc dobrý.A U labužníka ty chlebíčky skvostný,i opečený s husí pěnou.Ale abych tu nostalgii trochu utla,tak dnes v Kauflandu šunka od kosti 8.90,tak jsem si vzpomněla,že za totáče stála šunka 7-8Kč.Nebylo lépe,ani náhodou.Jen to málo
,co bylo v prodeji,myslím jídlo,bylo aspoň kvalitní.
Kolegyňka byla v Němcích na nákupu a přivezla mi sýr, něco na způsob Leerdameru. Kilo vyšlo na 180 Kč, a o kvalitě nemluvím. Kdyby nám to nebylo blbý, tak jsme asi těch 80 dg sežrali na večeři….
Kupuju na Košíku plátkový 45% balený plátky – 4odkg – kilo za 200. Je německý, dobrý a taky ho musim vždycky ukrýt, aby zbylo do svačin. Jo, Butterkäse sa volá…
Tohle je sýr, kteý já kupuji systémem, že si vždycky poručím 30 dg těch děr….a která prodavačka to nezná, tak čumí jak puk, co že to chci.
Ivo, nedělej si iluze. Jídlo mělo „ryzejší“ chuť, protože ještě nebylo vynalezeno a masově používáno tolik aditiv. V šunce bylo maso a bylo to maso. V gothaji trochu masa, hodně mouky, ale bylo to maso a mouka… Jenomže už ten základ byl kontaminovanej sajrajtama, který by mohly být zbraněmi hromadnýho ničení. Třeba DDT. Čili chuťově byly lepší. Rozhodně pro lidi, kteří tu původní chuť znali. Ale ve výsledku jsou dnešní amarouny vlastně stejně jedovatý. Je libo kuráre, nebo kyanid? Pane vrchní, výběr nechám na vás…
Boyko,fakt si iluze nedělám,ale myslím,že byly normy,dnes si každý dělá ,co chce.I když si dobře pamatuji,jak se musel kupovat k dobrému masu třaslavý bůček,takový dnes už naštěstí není,neb se nechovají taková obrovská ,tudíž tučná,prasata.Tak bych ráda rodičům dopřála dnešní možnosti,třeba zrovna v tom jídle,ale už to nejde.To mně mrzí nejvíce.