(644) Rýžové placičky

poměr podlevoční (zase zbytky):
vařená rýže
syrová mrkev a kousek celeru  (nastrouhané na hrubší nudličky)
cibule nebo pórek pokrájené na kostičky
bylinky
sůl
koření dle chuti a obliby
1-2 vejce + trochu mléka
hladká mouka

Poměr rýže a zeleniny by měl být 50:50. Všechno smíchat, hladkou moukou zahustit na řidší těstíčko, Na pánvi rozehřát tuk, tvořit placičky a osmažit z obou stran.
Možno podávat s oblíbeným dipem nebo se zeleninovou oblohou.
Pozor, dokud není placička zespoda dobře opečená, rozpadá se. (Tady si dovolím vlastní vsuvku – lžíce Solamylu by to mohla napravit 🙂 )

Recept poslala: Květoslava

Příspěvek byl publikován v rubrice Bezmasá jídla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

31 komentářů: (644) Rýžové placičky

  1. evca napsal:

    Mňam,mňam na placičky všeho druhu a na tyhle obzvlášť. Dají se tímhle způsobem spotřebovat ladajaké zbytečky.

  2. lakysa22 napsal:

    Kdyby to tu bylo dřív, nemusela jsem vymýšlet tři dni po sobě, co se zbylou rýží. Opět jsem zapomněla, že vařím jen jednu porci, takže jednou s rajskou, jednou na sladko, jednou rizoto.. Tak teď můžu té rýže uvařit víc a vyzkoušet.
    Takové placičky jsou moc dobrá věc – jednou jsem udělala bramborové s mrkví podle Úsměvky – ještě že jsem tam nedala koření – a jak jsem byla zamyšlená, pocukrovala jsem je. Cutnalo náramně, a podruhé přesně podle receptu to bylo taky moc dobré.

  3. Katyp50 napsal:

    Hmmmm, tak tady jsem trochu rozpačitá. Placky bramborové, bramboráky klasické nebo se zelím……. to můžu. Ale placky z rýže nevím nevím. Je ovšem pravda, že se nemá zavrhovat nic, co člověk neochutnal.
    Už mám takovou dobu chuť na bramboráky, že si je snad udělám. Klasické: jen nahrubo postrouhané brambory, vejce, česnek, sůl, majoránka, trochu zak.smetany na zjemnění, pokud je těsto řídké, přisypnu strouhanku. Pěkně pak křupou. Jenže na sádle! A já teď tuky nesmím. Ach jo!

  4. Mira napsal:

    Dobrý nápad. Mám tu zbytek hotového bulguru, zkusím to s ním.

  5. jarybarka napsal:

    Já zkoušela bramboráky na nepřilnavý bez tuku a vůbec mi nechutnaly.Úplně jiný šmak.Zato bez mouky a mléka úplné labůžo.Jen nastrouhané brambory vajíčko sůl majoránka, pepř kmín česnek.Bez mouky to bylo lehoučké a chuť bramboráku jak má být.

  6. Mira napsal:

    Prosím o radu jak na záložky. Klikla jsem na trvalý odkaz pod receptem – a nic.

  7. lida.f napsal:

    Také jsem přestala dávat do bramboráků mouku a mléko. A nedávám ani kmín.

  8. BOYE napsal:

    Tak tedy dneska je to tady skutečně HAUTE CUISINE 🙂 Jsme plackovej národ!Ani jedna z předešlých vět není pejorativní. Vždycky se mi líbí,když z vás ostatních vypadne něco,co dělám běžně a občas si říkám, že to přece nemůžu říct ani nahlas… 🙂
    Kdysi dávno – podle místa bydliště to bylo před osmým rokem mýho žití – máma vyrobila z rýže a stopového zbytku vepřového placky. Strášně dobrý! A táta je nazval ryžerbátky. No a co se stalo – to co vždycky: Už se je nepodařilo NIKDY udělat znovu. Desítky pokusů, nic. Pokud jde o mě, už jsem to, po těch 45 a více letech, vzdala. Rejži neplackuju. Vždycky jí vařim víc, protože český rizoto dělám zásadně z předem vařené, ale placičky jsem prostě opustila. Ryžerbátková pieta, no.
    Pokračování pod dalším recepisem 🙂

  9. Jiřina napsal:

    Ze zbytků rýže jsem ještě placičky nedělala, většinou je z ní rizoto. Někdy masové, jindy se zeleninou, někdy houbové, ale taky vyzkouším. Když jsme u rýže, miluji rýži jasmínovou/bohužel jen já sama/. Vůbec nic k ní nepotřebuji, jím ji jen tak. Kupuji vždy v Lidlu, když je akce – velký sáček za 199,-kč.

  10. kvetula.v napsal:

    Umím uvařit rýži akorát pro nás dva. Jednou zbyla díky návštěvě a jelikož slepice nemáme, vznikly placičky. Od té doby je občas žádáno – udělej rejže víc, mohly by být placičky 🙂
    Posledně v placičkách skončila i nahrubo strouhaná bílá ředkev a kousek zbylé klobásky. Nedávno rýži nahradil zbytek pohanky pořádně vidličkou pomačkané- tam byl jako pojidlo solamyl.
    Zbytkům zdar! 😎

    • BOYE napsal:

      Pohanka je jediný podvod páchaný na mých drahých. Jsem její vyznavač, holky ji nesnáší. Tak ji vždycky uvařím na tajňáka, pak rozmickuju a dělám placky. Pojivo bývá často výrazný (většinou modrý) sýr. Nebo nějaký levný, nevýrazný a pak přidávám česnek, nebo cokoli, co tu pohanku pokryje. Prochází mi to. Jak se znám, jednou se prokecnu…

      • kvetula.v napsal:

        No já to pojím vajíčkem a škrobem, kořením podle momentálního nápadu. Ty dáváš jen pohanku a sýr, nebo ještě něco? Ten sýr z toho nevytéká? Že bych to taky příště zkusila… 🙂

        • BOYE napsal:

          Dávám cibuli – skoro vždycky, většinou nějakou zeleninu, vejce, koření podle nálady… Prostě co najdu. Špek, klobásu… Sýr strouhám na jemno. S tou rozmickovanou pohankou to drží. Jen se to musí opatrně obracet a před servírováním nechat trochu zchladnout. Někdy i ten škrob přidám, nebo – poslední dobou – trochu rýžové mouky. Dokud Dorostenka mohla, tak i strouhanku. Někdy to peču jako sekanou v pekáčku. Ne šišku, ta moc nedrží. Už jsem pojila i balkánem napůl s tvarohem. A dobrý. Někdy z toho nadělám kuličky, napichuju na špejle a smažim. Pak to vydávám za falafel…
          Já, když se dám do podvádění, tak se vyblbnu… 🙂

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..