bílé pečivo
mléko
máslo
vejce
muškátový květ
sůl
pepř
kuřecí nebo vepřové řízky
Připravíme běžný základ na nádivku, trochu řidší než obvykle (pečivo pokrájené na kostičky – výborně se hodí toustový chléb, mléko, máslo, vejce, muškátový květ nebo ořech, hrst petrtelky, sůl, pepř, můžeme přidat strouhané ořechy). Hmotu rozdělíme na třetiny.
Zapékací nádobu vymažeme máslem, dáme vrstvu nádivky, poklademe naklepanými plátky masa (okořeníme dle vlastní chuti), druhou vrstvu nádivky, druhou vrstvu masa, navrch poslední část nádivky. Poklademe plátky másla a dáme do trouby předehřáté na 180°. Pečeme zakryté asi hodinu – i zde zkoušíme špejlí, zda je maso měkké a nádivka nelepí. Podáváme se zeleninovým salátem.
Autorka receptu: HaderachKwisatz
Když je povoleno vepřové, tak hurá na to!!
Dávám libovou krknu, krásně do toho pustí šťávu 🙂
Rychlé, téměř bezpracné a určitě dobré ??
Nikdy jsem takhle maso s nádivkou nepekla, ale určitě to stojí za vyzkoušení.
To vidím poprvé, ale vypadá to skvěle, jednoduše a s tou krknou? No, určitě o tom budu uvažovat. Uvidím, co si dáme s Janou o Velikonocích. A pokud se povede, tak Jana stahovat fotky do počítače umí, tak bychom možná i něco nafotily.
Poněkud nám tu chybí ta krkna… Tož jsme to řešily brambanátkama. Byly moc dobrý, ale málo fotogenický, tak je vrchní estétka odmítla vyfotit. No, příště.
Do nádivky bych šla hned, ale vzhledem k tomu, že Veliký noce to maj za pár, šetřim si máťový buňky na sekačku. Ovšem zelenýho cokoli aby pohledal. V naší zeměpisný poloze je zelenej akorát břečťan na hrobech předků. No, vezmu lupu a půjdu hledat…
Teď nechápu — kde chybí? Jo – doma? Tak tam nakrájej buřta nebo kočku 🙂
Zelenýho buřta už jsem viděla, ale zelenou kočku? Co je to za plemeno?
Misto krkny, ne lupeni 🙂
Nechci provokovat, ale manžel dnes přinesl pytel medvěďáku, zítra bude špenát. 😀
V sobotu zajdeme kouknout do medvědárny, ale zatím výskyt nehlášen 🙁 Špenát bude z mraženého lupení 😉
No prosím… Já pořád cpu nádivku do masa, ale otočit to, to mne nikdy nenapadlo. Prima nápad, vyzkoušíme 😎
Já odjakživa dělám podle názvu kuře s nádivkou, ve skutečnosti je to nádivka s kuřetem. Vespod kuře a nádivky třikrát tolik co masa. A příloha pak už není, jen salát. A vždycky dostanu, že je nádivky málo. Chystám se na to v sobotu – u nás tradičně. 🙂 :-p
Když jsem vařívala pro dosti početnou rodinu, taky bývala nádivky do kuřete velmi solidní dávka. Část dovnitř, část do „volátka“ – nechávala jsem kůži z celého krku, na prsíčkách ještě podebrala, zašpendlila – a zbytek jako menší šiška sekané. Každý ten kousek chutnal jinak a nikdo nedokázal rozhodnout, která úprava je chutnější – požadavek byl od každého kousek 😀
Celý život dělám jakékoliv maso s nádivkou, máme to moc rádi a skoro vždycky zbude maso a nádivka chybí. Nikdy mě nenapadlo, že můžu takto vrstvit. Výborný nápad. Dnes jsem koupila veliké kuře + dvě nohy v Lidlu. Prodávalo se to v jednom balíčku. A ještě měli čerstvý medvědí česnek, takže nádivka a kuře bude dle tohoto receptu. Ale ta krkovice by byla lepší než kuře, no nic, tak jindy. 🙂
No, u nás teď s nádivkama bude nějaký čas klid – tedy krom Velikonoc. Protože dělat dvě pro tři lidi je trochu na budku. A dělat pro všechny bezlepkovou při ceně BL pečiva mírně kontraproduktivní. Tedy při předpokladu, že díky nádivce se ušetří…
Já to většinou dělám takhle: Kuře peču naplacato. Nádivku prostřu do pekáče, na něj plácnu kuře. Tam, kde kura kryje, to má jednu chuť, kde je volný povrch, druhou. Jinak občas nadívnu nějakou roládu. Tudíž vrstvení ušetří několik vulgarismů při rolení, čas i nerf… Haderko, budiž pochválena.
Co se té velikonoční tejče, jsem odhodlaná bezlepkovou verzi nacpat do formiček, aby byla na první pohled odlišitelná – občas se totiž stane že Dorostenka hladoví, neb okupační jednotky zblajznou cokoli… A takhle se vydá striktní zákaz na bábovičky a bude bezpečněji. Jsou to sarančata, destruktoři a vopičáci, ale stanovené mantinely zatím překračují jen omylem.