(698) Cizrnová polévka

1 větší hrnek cizrny (namočit na nejméně 10hod)
mrkev
petržel
celer
menší cibule
2 stroužky česneku
sůl, pepř, špetka zázvoru, Kuchárek bez glutamátu

Dáme vařit cizrnu (můžete koupit v plechovce, ale není to ono), tak po půl hodině přidáme nakrájenou zeleninu, trochu osolíme, opepříme, přidáme zázvor. Vaříme další půl hodiny. Polovinu odebereme a řádně projedeme tyčákem. Vrátíme zpět, přidáme podle chuti Kuchárka nebo na co je kdo zvyklý. Masox se nedoporučuje, je to přeci jen zeleninová polévka. Uděláme trochu světlé jíšky, provaříme, ozdobíme petrželkou.

Recept poslala Bláhovka a dodává: „Je to tzv. zimní prohřívací polévka.“ – ale to nám nevadí, protože „…duben, ještě tam budem“

Příspěvek byl publikován v rubrice Polévky a nápoje. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 komentářů: (698) Cizrnová polévka

  1. Katyp50 napsal:

    Já jsem cizrnová jídla ochutnala v Turecku, ale moc mne to nenadchlo.
    Pak jsem jedla cosi s cizrnou od své přítelkyně, která má tatínka Turka a maminku Němku. Výsledek byl stejný.
    Tak nevím, třeba by to tato polévka napravila, ale nevím nevím, jestli bych se do vaření pustila.

  2. francizska1 napsal:

    Já mám cizrnu moc ráda, takový faláfel anebo jehněčí po marocku . . . Sliny se mi sbíhají.

  3. Devětapadesátka napsal:

    Tuhle polévku bych klidně mohla. Cizrna mi nevadí a nemá výraznou chuť, takže je to spíš o té zelenině, která bude chuťově dominovat. A jistí to petrželka a u nás v polévkách všudypřítomný libeček. Vrazím ho kam můžu. Dnes jsem ho kontrolovala, ještě ani neleze ?. Naštěstí mám ještě zásobu naloženého.

    • francizska1 napsal:

      Tak to ti docela závidím. Manžel libeček nesnáší, okamžitě ho pozná i v minimálním množství. Ale maggi do hovězího vývaru lije. To zase nesnáším já. Bohužel je tak naučený z domu a nepodařilo se mi ho přesvědčit, že to nemá dělat. Já mám ráda na cizrně tu oříškovou chuť. Je o hodně lepší než hrách.

      • Katyp50 napsal:

        Maggi nepoužívám. Kdysi dávno jsem měla známého, který ho dával úplně do všeho, snad i do krupicové kaše. Nejvíc mě (i manželku) dokázal rozčílit tím, že si ho nacpal do polévky ještě než jí ochutnal. Tak jsme ho jednou vytrestaly. Než donesl pivo na stůl, tak jsme mu tam nalily značnou dávku a on si ještě přidal. Nehnul brvou, ale evidentně mu polévka moc nejela. Pak prý byl už mnohem opatrnější.

    • Katyp50 napsal:

      Já na libeček nedám dopustit, v Krkonoších jsem ho měla obrovský keř. Sušila jsem ho nebo zamrazovala. Jak ho, prosím, nakládáš?
      Jinak jako koření jsem využila i ty lodyhy. Oholené od lístečků jsem je pokrájela na cca 3 cm kousky, nechala usušit a pak rozemlela na prášek. Je velmi aromatický a v jídle se rozvaří jen ho trošičku obarví na zeleno.

      • Devětapadesátka napsal:

        Katy, otrhám lístky, nasekám je na hodně jemno, smíchám se solí a trochou olivového oleje, zavřu do skleničky a v lednici vydrží do příštího roku. Druhá varianta je ještě s přídavkem česneku. Soli není třeba moc.

        • Katyp50 napsal:

          Díky, vyzkouším. Je to vlastně takové „libečkové pesto“. To jsem nikdy nedělala, ale určitě to za pokus stojí.
          Docela je mi líto, že letos nebudu mít medvědí česnek. Netuším kde tu roste a ani bych se na něj nedostala. Mívala jsem pesto v lednici, lupení nosil kamarád do Mlsárny. Pár malých krabiček jsem měla v mrazáku s nasekanými kousky. Jenže to bylo v Praze. Tady mi nikdo nic domů nepřinese.

          • Mira napsal:

            Jojo, Dušan už hlásil, že brzy už začne nosit medvědí česnek.

          • Katyp50 napsal:

            No, jako informaci to beru, ale jet extra za Dušanem do Prahy pro medvědí česnek by se mi to pesto dost prodražilo.

  4. Mira napsal:

    Nemusím mít stále maso, moc mi chutnají třeba brambory se zeleninou po indicku. Bulgur i kuskus mi stačí jen se zeleninou, ale cizrna a tofu neee, to mi opravdu nejede.

  5. Vera M. napsal:

    NAhodou v Lidlu mají tofu za přijatelnou cenu a třeba bazalkove , chillies . Vyzkoušela jsem do okurko – rajcatkoveho salátu místo mozarelly a s bílým vinným octem
    , troškou pepře a dobreho oleje to bylo dobre

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..