(805) Domácí třešňovice

2 l třešní (čím zralejší, tím lepší)
500 g cukru (může být méně)
1 l rumu

Třešně lze použít i nevypeckované,
ale pustí pak o něco méně šťávy.
Možným řešením je třešně
propíchat něčím ostrým,
případně  rozmačkat, pokud s nimi
do budoucna nemáte v plánu zdobit dezerty.

Po odpeckování a omytí nasypte třešně do lahve, přidejte k nim cukr a přilijte rum (nebo vodku). Budete-li chtít likér ještě dochutit, zvolte, co máte rádi (např. hřebíček, celou skořici, badyán,  anýz, citronovou kůru, rozinky, vanilkový lusk, nové koření a podobně), ale není to nutné Sklenici uzavřete a nechte odležet na světlém místě po dobu jednoho měsíce. Po jejím uplynutí likér přeceďte, nalijte do lahví a uložte na chladném a temném místě.

Nemáte-li třešně, použít se dá i podobné ovoce (ptáčnice, višně). Pokud vaše zahrada plodí různé druhy, ale v malém množství, použijte následující recept: nachystejte si dostatečně velkou lahev. Do ní budete postupně přidávat plody – tak, jak budou dozrávat – dokud ji nenaplníte. Jednotlivé vrstvy ovoce vždy posypte asi dvěma lžícemi cukru a zalijte alkoholem (na čtyřlitrovou sklenici se počítá zhruba půl litru alkoholu).

Smíchat lze vše, co zahrada nabídne, základ tvoří většinou jahody, maliny, třešně, višně, ostružiny, borůvky, rybízy a angrešt. Plnou sklenici uzavřete a nechte měsíc stát na teplém místě. Poté platí stejný postup jako u předchozího receptu: likér přeceďte, stočte do lahví a uložte do chladu a temna.

Autorka receptu: HaderachKwisatz

Příspěvek byl publikován v rubrice Zavařujeme a sušíme. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 komentářů: (805) Domácí třešňovice

  1. Jana Macůrková napsal:

    Když tak čtu posledních 14 dní recepty na Bramboračce, tak zcela vážně přemýšlím, na které záchytce se sejdeme….jeden lepší jak druhý…

  2. lakysa22 napsal:

    Loni jsem naložila višně, letos jich mám málo, tak akorát na tři skleničky džemu, tak se v rumu koupou třešně?.

  3. Devětapadesátka napsal:

    Včera jsem naložila višně na griotku ? mňam

  4. Katyp50 napsal:

    To „sbírané“ ovoce postupně přidávané jsme dělávali doma. A tatínek kvasil víno. Rybízové, borůvkové, jahodové, ale i pampeliškové – co hory daly. Bylo příšerné. A vždycky, když jsem se těšila na koláč z borůvek, vlastnoručně nasbíraných, tak nám byly odebrány i s bandaskou a nacpány do demižonku. A na ten likér jsem byla moc malá, takže jsem z úrody měla jen ty džemy.

  5. blahovka.h napsal:

    A já můžu jen tiše závidět. Kdybych mohla, tak bych se „zlískala jak carskej důstojník“. Už z toho všeho mám depku a ať se podívám kam chci, tak všude vidím pozůstatky bahna a kamenů které přišly z pole. Včera jsem z jednoho záhonu 1,5×2 m odvezla tři kolečka bordelu. A všude roste peluška i oves. Je to bezmoc a nekonečný příběh. Už začínám pochybovat o tom, že to někdy bude u nás vypadat tak jako dřív.

  6. blahovka.h napsal:

    Dík za podporu. Bohužel uhrabat to nejde, jsou to místy půlmetrové hromady kamení, bahna a loňské zaorané slámy. Moje úrodná zem zmizela a místo ní je hlína, která se lepí na motyku když je mokrá a ze suché je kámen. Na dvoře už je toho hromada na dvě tatrovky, pod zahradou to samé. A to pominu fakt, že po záplavě u nás jezdili s bagrem a naložili pár valníků. Zeazin tam není, ten byl před třiceti léty s kukuřicí a čert ví co ještě, protože vyrostl celer do velikosti melounu. Letos zaseli mák, ten díky suchu nevzešel, tak ho zaseli podruhé a vzala jim ho voda. Sice škody byly, ale ne tak velké. Pak mák vzdali a pole oseli peluškou a ovsem a přišla apokalypsa.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..