80 dkg vepřového (nejlépe plec)
60 dkg mrkve (2/3 do základu a 1/3 na viditelnou na závěr)
1 – 2 cibule
sádlo nebo olej nebo máslo (já nejraději olej, ale jen trochu)
sůl
kmín
mletý pepř
trošičku muškátového oříšku
Maso odblanit, nakrájet na kousky a promíchat se solí. Cibuli oloupat, nakrájet, mrkev oškrabat a nakrájet na kostičky.
Rozehřejeme sádlo/olej/máslo, maso opečeme (dle množství v několika várkách), maso vyndáme a nasypeme do kastrolu mrkev. Nakonec přihodíme cibuli, ta musí mít v závěru zlatou barvu včetně té mrkve.
Když se začne mrkev s cibulí připekát, tak podlijeme trochou horké vody a tak stále dokolečka. Takto vytrváme cca 10 – 15 minut. Prostě ten základ (tj. mrkev a cibule) musí mít zlatou barvu.
Přidáme zpět maso, zalijeme horkou vodou a dusíme, hodně zvolna.
Mezi tím si oškrábeme další mrkev, nakrájíme na kolečka/kostičky, kterou využijeme později.
Po cca 1 hodině dušení (to už by mělo být maso téměř měkké), vyndáme maso a rozmickujeme základ. Maso vrátíme zpět a přidáme pokrájenou odloženou mrkev.
Podle chuti přidáme sůl, pepř a muškátový oříšek. Zakryjeme pokličkou a dusíme opět dalších 20 – 30 minut (jde o to, jak starého máme vepře, že?). Prostě je třeba, aby bylo měkké maso i ta nově přidaná mrkva.
Recept poslala Úsměvka: „Před dovařením tam nastrouhám trošičku citronové kůry. U nás k tomu letí brambory, ale lze i brkaše, brplacky. Přiznávám, že s žádnou omáčkou se tak nepatlám, jako s touto …. prostě vepřová v mrkvi je vepřová v mrkvi.“
Jediné, co nedávám je muškátový oříšek (nedávám ani květ, do ničeho), ale jinak s měkkým chlebem nebo novými brambůrkami bez chybičky, mňam.
Já předevčirem koupila mrkev a vepřové že udělam podobný pokrm JENŽE vcera jsem vyrazila na houby a NÁDHERA .Už včera byly obalované hřibky v trojobalu a hřibkové škvarečky na másle.LAHODA.Dnes místo mrkve vepřové na hříbkách a znova na ně jdu.Dokud porostou tak budou ve všem.???
Jen tiše závidím, u nás na chatě (Praha východ) neroste skoro nic.
Moc Ti to houbaření přeju, tady v lese číhají akorát stovky klošů, ale houbičku nenajdeš. (Ale mám nasyslováno ještě od loňska, jen o tu radost nacházet jsem ošizená.) Takže lovu zdar! 🙂
Tiše závidím, u nás jen oči pro pláč, doslova, protože široko daleko brouk sežral co se dalo. Takže jen planina nebo se kácí. Jenom v našem padlo 300m3 dřeva.
Jak už jsem psala, u nás celé léto ani nekáplo, takže v lese pusto a prázdno. Před čtrnácti dny zapršelo a nestačíme sbírat. Dnes byli sousedi – jen tak vyběhli a donesli dva plné koše. Takže. teď se má ochladit, zaprší a porostou úplně všude, to je jasná věc. Už chystejte koše a bruste nože.
Sorry, vepřové v mrkví brekeke, ale houby to zas jó, ty můžu. Jenže Brdy nic nevydávají, je tu zoufalé sucho ?
v Jižních Čechách rostou :o)
Nojo, ale vydej se tam, když to neznáš….
místo muškátového oříšku nebo květu,dávám trochu skořice, prostě jak restuju cibuli s mrkví,přihodím v začátku kus skořice cca 3 cm a pak ji tam nechám po celou dobu,vyndavám před podáváním….vepřovému ta chuť sluší..není jí tam moc a tu mrkev to nakopne vejš….
Helemese, asi takhle to mysleli, když nám ten příšernej blaf cpali ve školní výkrmně. Já proto rdousim vepře a mrkef odděleně a společně pojídáme… Ale tohle mi připadá jako poživatelná varianta. Tož až dojde k výskytu plecka v naší kuchyni, zkusim. No, jinak musim říct, že pokud jde o mrkef, nejraději jí máme jen na másle osmahlou a dodušenou al dente. To dáváme fakt na kila. K tomu trochu erteplí, aby se neřeklo, že vaříme jen na půl.
Jo a s těma houbama: Zase dráždíte kobry bosou nohou?… 🙂
Naprostý souhlas, ve školní výkrmně jsem to také nežpapala, ale když si toto uvařím doma, tak mňama nebeská (to není překlep, toto říká to moje pětileté zlatíčko).
Měli jsme tu návštěvku slovenských bratrou, tož jsem jim fšecky houby hodila do krabice od bot (toho mojeho, a že nemá zrovna malou haksnu) a poslala směr hranice ☺
Já můžu mrkev hlavně syrovou, ale na tom máslíčku bych jí také mohla, jen si tam umím představit hlavně tu baby, co?