(950) Kefírová buchta

2,5 hrnku polohrubé mouky
1 hrnek cukru + vanilkový cukr
1 limetka
1 hrnek rostlinného oleje
3 celá vejce
0,5 l kefíru
1 a 1/2 prdopeče
meruňkový džem (nebo kompot)

Ve velké míse smícháme všechny sypké suroviny kromě prášku do pečiva: tedy mouku, cukr a vanilkový cukr, přistrouháme limetkovou kůru a promícháme. Přidáme olej, vajíčka a opět promícháme. Zalijeme směs kefírem, vmícháme ho do směsi a jako poslední ingredienci přidáme kypřicí prášek.

Těsto naposledy promícháme (mělo by mít řidší konzistenci) a nalijeme do formy. Navrch po lžičkách přidáme meruňkovou marmeládu. Pečeme  zhruba 20 až 25 minut v troubě předehřáté na 180 °C, okraje by měly zrůžovět. Zchladlou buchtu posypeme moučkovým cukrem nebo zalijeme limetkovou šťávou (nebo oboje 🙂 )

Recept od kolegyně vyzkoušela: HaderachKwisatz

Příspěvek byl publikován v rubrice Sladké pokrmy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

24 komentářů: (950) Kefírová buchta

  1. Devětapadesátka napsal:

    Ja ja, sehr gut ?. A protože je dost ořechů, můžou se tam taky přidat. Vyzkoušeno!

  2. sharka.68 napsal:

    místo půl sáčku prdopeče,stačí lžička jedlé sody…..ta je i ve 40 let starém receptu na kefírovou buchtu….:-D

  3. sharka.68 napsal:

    a lepší je napřed smíchat vše sypké – i ten prdopeč a potom přidat ty tekutiny…prášek i ta soda spíše naběhnou a buchta bude kypřejší a vyšší……

    • Haderach Kwisatz napsal:

      Není, vyzkoušeno …
      Pravda je taková, že je úplně jedno, kdy se tam ten prdopeč nasype – výslednej efekt je stejnej. Ale jak bylo psáno, tak jsem postoupila dál.

      • Haderach Kwisatz napsal:

        Upřímě řečeno – neshoduje se na tom nikdo.

        Názor 1. – proč se kypřící prášek před samotným pečením směšuje s moukou nebo sypkými surovinami, a ne rovnou s tekutými ingrediencemi? Je to proto, že kdybyste ho nasypali přímo do tekuté směsi, prakticky ihned by došlo k chemické reakci. To však není žádoucí jev, proto je třeba dbát na správný postup, tedy nejprve smíchat prášek do pečiva se sypkými přísadami a až nakonec přidávat tekutiny.

        Názor 2. – Změnou teploty nebo pH se kypřidlo a uvolňuje oxid uhličitý a vodní páru, vysvětluje vše David Hurný ze skupiny Přírodovědci pod Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy. Jinými slovy v kyselém prostředí nebo v teple se prášek začíná měnit, vzniklé „bublinky“ kypří těsto, v troubě uniknou ven, ale nadýchaná struktura sladkosti už zůstane. Základní rada tedy zní: kypřidlo raději nechávejte vždy téměř na konec, tak se mimo troubu vytvoří co nejméně bublinek

        A i názory na jedlou sodu se různí: někteří nahrazují kypřící prášek i jedlou sodou. Nicméně většina vám pravděpodobně potvrdí, že tato náhrada není úplně nejšťastnější řešení pro dosažení nadýchaného těsta. Ačkoli jedno i druhé patří do skupiny kypřidel, přece jen je jejich funkce zcela jiná. Kypřící prášek už totiž jedlou sodu v sobě má. Sodě naopak chybí kyseliny, potřebné na vznik chemické reakce, která docílí toho, že je těsto nadýchané.

      • sharka.68 napsal:

        u mne ano,na tom 40 let starém receptu 😉

  4. kvetula.v napsal:

    Tak já mám tuhle buchtu zapsanou jako Kefírová buchta Haderach – čili zkopírovanou před časem z diskuzí na PŽ a jsem ráda, že uveřejněním na Bramboračce neupadne v zapomnění, protože je fakt moc dobrá. Jak píše Boye, nechá se různě modifikovat stejně jako lžícovka, je chutná a rychle hotová. Jen si musím dycky předem vzpomenout a koupit kefír, který běžně doma nebývá (vyjímka v létě, kdy se často dává k novým brambůrkám) 😎

  5. Haderach Kwisatz napsal:

    Zítra bude recept až okolo deváté, jdu k MUDr.

  6. vojtovahelena napsal:

    Rychlý SUPER recept xx krát vyzkoušený a velice doporučuji. Jak je napsáno jde i se sodou , já ji používám velice často i do tzv. “ podmáslovky “ , to je něco podobného jako tato
    “ kefírka „.
    Zdravím pekařky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..