750 g mletého masa (hovězí)
1 cibule
2 stroužky česneku
2 mrkve, hrášek (asi 200 g)
brambory
olej, máslo
mléko (+ smetana)
1 PL rajčatového protlaku
(sýr na strouhání)
lžička hladké mouky
Z brambor, másla, smetany a mléka si připravte hladkou bramborovou kaši.
Troubu předehřejte na 200°.
V pánvi rozpalte olej a orestujte na něm na kostičky nakrájenou cibuli s mrkví. Jakmile začnou chytat barvu, přidejte nadrcený česnek, mleté maso a pokračujte v restování, dokud se maso nerozpadne „na granulky“. Osolte, opepřete, zaprašte směs moukou a promíchejte. Přidejte rajčatové pyré, trochu vývaru (nebo malinko podlijte vodou), můžete i 1 KL worcestrové omáčky a nějaké bylinky (dobře se hodí tymián). Zakryjte poklicí a duste přibližně 15 minut, dokud omáčka nezhoustne. Nakonec přidejte hrášek.
Na dno zapékací nádoby přendejte masovou směs. Na maso dejte bramborovou kaši a rozprostřete ji po celém povrchu masa až ke krajům zapékací nádoby. (Lze posypat sýrem, ale nená to nutné.) Dejte do předehřáté trouby a pečte přibližně 20 minut, dokud bramborová kaše nezíská krásně zlatavou barvu.
HaderachKwisatz
Pastýřský koláč jsem v minulosti také zkoušela. Výhodou je, že se to dá připravit do trouby a pak jen zapnout (klidně připravit masovou směs den předem). Takže vhodné třeba na plánované návštěvy nebo když člověk ví, že pak bude fofr. Já přidávala sýr ne na povrch, ale do kaše.
oni vmíchávají chedar do kaše-trošku a zbytek sypou nahoru…. s jiným sejrem to nemá s Pastýřským koláčem co dělat….
Tak to není úplně pravda: za prvé, v prapůvodním receptu není žádnej sejra a maso je skopový a za druhý, spousta kuchařů (a nemyslím tím amatéry jako my, ale například Gordona Ramsaye) má v receptu parmazán. To, co tu máme, je ve skutečnosti Cottage Pie (a podle Romana Pauluse do něj žádný sýr nepatří) – ale nechala jsem Shepherd’s, protože u nás je tak známější.
„Cottage Pie patří ke klasickým receptům. Je stejný jako Shepherd’s Pie , který je ovšem z jehněčího masa. Verze Cottage obsahuje mleté maso jiných druhů nebo zeleninovou směs. Tato směs se pak završí bramborovou kaší a společně se nákyp zapeče. Název Cottage Pie se poprvé objevil v roce 1791, Shepherd’s Pie až v roce 1877. Vznik pasteveckého koláče se spojuje s příchodem brambor do Anglie. Byl to způsob, jak lidi naučit jíst novou surovinu a zároveň ideální způsob, jak využít zbytky jídel.“
no mě britové učili zásadně chedar….a skopové nebo jehněčí nejsou dogma, protože to u nich taky spousta lidí nepapá..narozdíl ode mne, já oboje ráda…
ale víc mi to fakt chutná s tím chedarem….
Takové chutě po ránu… Už aby byl oběd. Dnes u nás rajská s plněným paprikovým luskem od včera. Sklidili jsme papriky (oralo se pole) a bylo jich moc, tak mám zásobu v mražáku na několik obědů. Tuto dobrotku nechávám v záloze. 😀
Já budu muset napřed pro to hovězí, které jsem uhnalaně smíchala s vepřovým.. Dnes smažené tvarůžky – když se obalí 2x, není třeba větrat týden, šest dní postačí..?
🙂 🙂 🙂
😀
Ty tu ještě nebyly, máš fotku a recept? „Vůni“ k tomu přidávat a posílat nemusíš.???
Než jsem přečetla, už je uklizeno…?
No to sis ale dovolila hodně!!!
Výborný recept. Chtěla jsem dnes dělat karbanátky s bramborovou kaší, ale tento recept se mi líbí víc. Díky, udělám to raději takhle.
Včera uvařeno, všechno se snědlo, sýr čedar jsem měla doma, ale maso bylo vepřové. I tak to všem chutnalo.
Jo, tak ten můžu. U nás se začal dělat v době, když táta choval ovce. Jenomže to bylo v době, kdy čedar byl jen v tuzexu, no a to tedy neprošlo. Jednou jsme ho koupili, ochutnali – nikoli v koláči – a pak jej směle nahrazovali blaťáckým zlatem. Za ušetřené bony se koupil čaj 🙂
Když ovčí doba skončila, což bylo záhy po revo, začal být čedar, ale došlo skopový. Tak jsme šeprda nikdy neměli podle pravidel. Ale bramborová kaše s pukličkou se dá nacpat opravdu vším. My na chalupě často houbama.
No tak s houbama to musí být opravdu labůžo.
??
to máš pravdu …a místo tymiánu,dávám rozmarýn….když mám skopové..a to teď díky Hadici mám….:-D
Souhlasím, že s houbami to bude labůžo. Já asi zkusím mleté maso, pórek, lesní houby, česnek, okořenit pepřem, solí a tymiánem. Přikrýt kaší a zasypat dobrým sýrem. Myslím, že by to takhle také mohlo fungovat. Až to spáchám, dám vědět.
No, maso s houbama, to už vůbec nemá chybu!
To je nápad ! S houbama ?. Ale ta klasika taky super a příprava muže byt předem . Škoda preskoda , ze se skoro nikde neprodává skopové , to už musí byt !!
V Uhlířských Janovicích ho mají, ale ta cena. Já koupila od známého celé jehně a tak mám zásobu. A recept se mi líbí, protože jsem z kostí obrala velmi slušnou hromádku už uvařeného ( zkostima by se mi to do mrazáku opravdu nevešlo) a nechce se mi dělat to, co jsem už ochutnala (řecké recepty jsou sice dobré, ale není to tak až zase moje parketa).
Taky jsem kdysi koupíla dvě ovečky cele . Stažené vykuchane nám to dovezli ve Vánicce na koupání děti . To byla sichta to rozporcovat , vykostit a do mrazáku nabalit . Ale pak tech dobrot !!! Lamm polévka a pečené a s ryzí , se zelokneďlo. S lepenici …. kamarádka , která by dnes toto nevzala do úst , snedla porci i se svou malou dcerou a dodnes tomu neveri , přitom jsem jim netajila, co pečeme k večeři a dobrovolně chtěly a jen se olizovaly . Závidím
Také jsem již dělala, jen nedávám protlak, ale rajčata z plechovky (ale víte jak, já tuto pochutinu nejím ☺) a nedávám hrášek.
A sýr dávám parmezán, trochu do kaše, aby zpevnila a potom trochu navrch.
A k tomu vývaru jsem kdysi dávala i trochu červeného vína (tekutého, ne hroznového). Také to bylo dobré, ale opravdu musí být hovězí maso.