1 králík nebo králičí díly
(olivový) olej
máslo
cibule, česnek
rozmarýn, tymián
červené víno
pasírovaná rajčata
sůl
pepř
Králíka naporcovat, máte-li celého, opéct na másle s (olivovým) olejem, pak přidat cibuli a česnek, osolit, opepřit, přihodit rozmarýn a trošku tymiánu. Poté podlít trochou červeného vína, přidat pasírovaná rajčata a dusit, až je maso měkké. Podle potřeby je možno zahustit záklechtkou. Nejvíce chutná s čerstvou bagetkou.
Recept si z dovolené přivezla Květa B.
(Foto ilustrační)
Králík domácí-nedomácí, z LIDLu nebo z PENNY – to máte fuk. Pokud neseženete, mám radu.
Moje kamarádka má manžela, v němž babička v dětství vypěstovala odpor z ušáků až na úroveň hlášky „Furt králíka, každej den máme králíka! Ani Pinďa to už nežere. Viď, Pinďo, že už taky nechceš králíka?“
A ta používá místo králíka krůtí stehna – ale prý musí být stažená a mít odseknutá „držátka“.
Klidně bych udělala z té krůty, tu my můžeme také v jakékoli podobě, jelikož je to dietní maso. Že mě to nenapadlo dřív!!!
Květo omlouvám se,nevím proč mne u názvu receptu napadlo,že ho musely bolet záda, proto byl sněden.. ischias je ischias 😀
PS: ale vypadá to dobře….
Nejsi sama 🙂
To bych tomu králíkovi nepřála (ten ischias), ale možná to tak bylo. No my jsme právě na Ischii vyslechli od průvodkyně, že v sobotu je zvykem, že se sejde celá velká rodina a k obědu hodují králíky takto udělané. Tak jsem to zkusila a ujalo se to.
No, vypadá to fakt moc dobře. Dala bych si.
Já prosím upřesnit kolik vína, neumětel. Dobře – a kolik rajčat cca. Děkuji
Řekla bych že …..přiměřeně, přiměřeně…
To krůtí stehno je moc dobrý nápad.Jinak bych mohla zkusit ulovit něco kolem baráku.Běhaji tady asi 3 nebo 4 a tuhle jsem jednoho večer viděla a myslela si že je to srnka jak byl velkej.Ale jsou to zajíci ne králíci.
Hele, já u ní jednou jedla to krůtí stehno v úpravě zajíc – s divokým kořením. A je to zvláštní, ale když je kůže pryč, skoro bys to nepoznala. Jasně – zajíc má tmavší maso, ale fakt dobrý to bylo.
Máš recht, taky jsem zkoušela krůtu alá zajíc na divoko a jak píšeš, bylo to moooc jedlé. Jo do toho ischijského králíka se ještě jako koření hodí bobkáč. Zapomněla jsem na něj asi proto, že ho dovám skoro do všeho, co trochu zavání středomořskou kuchyní a vlastně i naší.
U té středomořské kuchyně je bobkáč samozřejmostí, když si vzpomenu na ten šílený keř v Tisnu, ze kterého jsem ukradla pod rouškou tmy asi 30 listů…..
Co to kradeš já ho pěstuju doma?
Pro Jarybarku – já už dneska taky, ale v roce 2000 jsem byla prvně v Tisnu, byl tam jeden jedinej vypálenej barák (prý nějakého srbského generála) a u něj byl právě ten obrovský keř. Tak jsem si z něj těch pár listů dovezla. Dneska mám strom jak krávu, listů na něm na 100 let svíčkový. Jen přemýšlím, když poroste tak rychle jak doteď, kam ho budu dávat tak za 5 let přezimovat.
Nevím, co měl ten náš králík, ale ischias to nebyl. Ale u nás dneska také králík (spíš kousky z králíka). Recept samozřejmě dám, ale až někdy….
Pokud neměl myxomatózu, bude to OK 😉
Ne, to opravdu neměl, umřel na zranění krční páteře a hlavy neslučitelná se životem. A tomu druhému bylo příliš horko, sundal si kožich, odložil ho a už ho nenašel…..
Vaši králící mají vskutku zajímavé choroby 🙂 🙂 🙂
Už nevim, jak se ten film jmenoval, ale chytli Němci jednoho a při tom ho notně při výslechu pochroumali. Leč potřebovali ho živýho, tož povolali prvotřídního doktora. A ten (sám v sobě) usoudil, že je blbost dávat dohromady chlapa statečného, který než prozradí, bude velmi trpět a pak ho stejně umlátí. Tak ho při operaci nechal v narkóze vykrvácet. Vrchní esesák se do něj pustil, hrozil, spílal a pan doktor pravil:“Nedalo se nic dělat. Vrozená perforace tepny…“ …Dost podobná choroba…
Jo a v sobotu tři králíci zmrzli. Vlezli si bez kožichu do mrazáku a nějak to nevydejchali.
To je jasny tyrani zvirat. Okamzite jim ustrykuj svetricky! 🙂
Pozdě….
???
Jezte králíky, teď říkali v telce, že téměř fšecky ryby u nás zakoupené obsahují velké množství rtuti. Jarní Bárko, co budeme dělat?
Toto vypadá výborně a určo někdy vyzkouším. Díky Květko.
Usměvko tak se radši nebudeme ptát co obsahují kuřata a čuníci a taky odkud jsou,protože pak už by nám zbylo jen zrní a zelený jenže to je taky plný těch jedů co furt střikají na pole ….?
Přesně, čuňátká mají tuk a kuřátka netuším, ale chutnají mi. ??
Jak píšeš, to bych nemohla ani tu mrkev, že?
Myslim, že co do obsahu těžkých kovů je jedno, zda ryba mořská, či hlodavec čínský. Těžké kovy tvoří většinu váhy čínských živočišných produktů. A vietnamských. Rybám z těchto zemí se vyhýbám, na milost beru pouze ulovené na volném moři, ale k tomu chci, aby byly loveny humánně a ne při ústích velkých řek. Tak že vlastně žádné.
Ty bláho, a nechat vykrvácet drůbež pod dozorem nepožaduješ??♀️
Po roce 1986 (po Černobylu) s tvrdilo, kolik těžkých kovů obsahují např. houby. A naše laboratoř (Geologický průzkum Osek u Duchcova) po roce 1992 dělal (samozřejmě na své triko) několik rozborů hub, které jsme nasbírali podél silnice z Litvínova do Oseka. Výsledek byl velice překvapující – téměř všechny hodnoty byly pod mezí stanovitelnosti, nebo tak nízké, že nedosahovaly ani zlomek povolených hodnot pro potraviny. Takže bych to tak černě neviděla.
Je mi líto, ryby z čínských řek a Mekongu jíst nebudu. To raději polívku z vody ze záchodu. Veřejnýho.
no jo, ale záleželo,kde ten spad dopadl a v jaké koncentraci..
Opravdu není zač, ráda se podělím o něco dobrého, jen kdyby ty ušatý potvůrky nebyly tak drahý, ale co dneska z masa není drahé.
Králičí masíčko můžu. Vyrostla jsem na něm a nikdy se mi nezprotivilo.
Tento recept vypadá zajímavě. Jen mám problém s vínem v pokrmu. A můj mužskej taktéž. Tak dumám, jak hodně by chuťově uškodilo to víno vynechat? ?
Jestli máš problém s tím alkoholem v něm, tak stačí malá chvilka varu a veškerý alkohol se odpaří. Ovocný zbytek dává jídlu chuť, která jde získat i tak, že se dá malinká lžička rybízové marmelády, ale prostě ragú bez vína není ono, má tu svou osobitou chuť.
Právě máme problém s tou navinulou chutí.?
Loni jsme koupili v Lidlu vinou klobásu. Deklarovali – nevím přesně jaké- % Müller Thurgau . Pro nás to mělo moc výraznou chuť … prostě nechutnala…
Do omáček a polévek můžete zvolit tyto nealkoholické varianty: a) 125 ml vína = 125 ml vývaru + 1 lžička vinného octa (bílého nebo červeného, podle toho, jaké víno se nahrazuje); b) 125 ml vína = 125 ml vývaru + 1 lžička citronové šťávy. Vývar přidejte během vaření, ocet nebo citron těsně před podáváním.
Čím nahradit víno (bílé suché): voda, kuřecí vývar, bílý hroznový džus, šťáva z citrusových plodů, zředěný jablečný ocet, zředěný vinný ocet, tekutý obsah zavařených hříbků v plechovce
Čím nahradit víno červené: hroznový džus (červený), silný zeleninový nebo hovězí vývar, brusinkový džus, červená hroznová šťáva (v případě, že je hroznová šťáva příliš sladká, můžete přidat trochu vinného octa nebo šťávu z citrusových plodů)
Díky moc. Určitě ozkouším. Vůbec mne nenapadlo to někde shánět ?
Teda, já smekám . Mi nevadí víno, chutná mi v jídle, ale neumím to balancovat a tohle okamžitě ukládám a vážím si toho !!! Děkuji
Hele, z me hlavy to neni. Ale naucila jsem se to ruzne vyuzivat. Cervene vino mam doma malokdy, revovy dzus pri vareni dopiju. Ja ho kombinuju s fikovym balzamicem.
Nic se nestane, klidně ho vynech, místo něj bych stříkla trochu citronové šťávy. No vyzkoušej to.
Koukám, že mi komentář ujel na konec, aniž bych četla, že Haderka už Ti na to odpověděla. Tak se omluvuju.
Omluvy netřeba. Lepší 2 odpovědi, než žádná, protože hned první králík, který vyskočí z mrazáku na plotnu, bude na tento způsob 😎