Tvoří to koule jako jmelí, ale není to jmelí
Má to lepkavé plody jako jmelí, ale není to jmelí (plody jsou žluté, tmavší než u jmelí).
Na zimu to shazuje listí na rozdíl od jmelí.
Většinou to roste na dubech (jmelí skoro na všem – duby, jedle, topoly, bříza, jírovec, akát, borovice, lípa a já nevím na čem všem jsem už jmelí viděla). Co to je?
Och, och, och 😉
Met, met, met :-))
A mame to, Bozenko 🙂
Jinak fotografie byla pořízena 4.3.2020 na dubu u silnice kousek před Malešovem. Na stromě je těch koulí asi 8, tahle ve výšce cca 3 m nad zemí. Co do velikosti je třetí největší Na zemi je napadána spousta bobulí, ty jsou na rozdíl od jmelí v celých hrozínkách, u jmelí jsou to dvojice plodů vtřícně proti sobě. Plody jsou citronově žluté (na fotce vyšly bledší, fotografováno proti sluníčku).
ochmet evropský… ten parazituje na dubu…přírodopis 7. třída ZŠ…ale nevim, jestli se to učí ještě dneska…
já o tom nikdy neslyšela 🙂
Dávno již tomu. Ono se také učí, že jmelí je jen na listnáčích, ale mezi Kutnou Horou a Hadcem Králové jsou stovk napadených borovic (jeli jsme tam včera), u nás je hlavně na jedlích. atd…
jmelí je všude…už uvažují o tom, že ho nechají odborně likvidovat….taky ho vídám na listnáčích i na jehličnanech….
Teď se objevila hláška, že mají nějaký biopřípravek (snad hmyz? či co), který by mohl jmelí výrazně omezit. Mám fotky koulí z topolů v povodí Moravy o průměru přes 2 m, u nás se šíří hlavně na jedlích a na jabloních. V Polabí (lužní lesy kolem Poděbrad je ale víc ochmetu.