500 g polohrubé mouky
50 g másla (Indové dávají ghí)
smetana cca 400 g (může být i kyselá)
sůl
Ze všeho vypracujeme těsto, vyválíme placičky a pečeme nasucho po obou stranách na kamnech nebo na teflonu.
Recept poslala Lakysa, má ho od své sestry. Množství smetany neuvedeno, prý přiměřeně – nicméně, jak vidíme podle fotky (malinké placičky na dezertním talířku), Lakysa už placky vyrobila a tak se ptáme: Kolik té smetany? 🙂 A už to víme 🙂
Lakys a to je jako druh chleba?
Na polčoviční dávku jsem dala cca 200g zakysané. (No a portože jsem se nepodívala pořádně, dala jsem haldadkou mouku, byly trošku tužßí,, nicméně i tak jedlé. Dávají je k masovým nudličkám, já si na to dala zbytek té zakysané. Na oslavě bylo celé pohroštění z indické kuchyně – já bych tu odvahu neměla – ale nezbyl ani drobek.
jednoduchý a super…na žulovým kameni to bude skvělý….
přijde mi to jako Paratha (placka…dělají se i plněné), klasickej Nan, to není…. díky, v létě jako když u grilu najdeme….
Paratha se ale dělá s vodou, ne se smetanou 😉
tak ji vylepšili 😀
Určitě se budou placky bez droždí hodit. Dneska peču karásky – k večeři k bramboračce a k snídani – doufám, že zbydou ???
Na kdejaké placky 100% dojde. Díky??
Dobře ????
Až dojdou brambory na bramboráky, tak budu dělat placky – ke guláši, k masu se zeleninou alá čína, samotné. Určo vyzkouším, kamna sice nemaje, ale nějak si poradím.
takový to litinový kolečko na hořák na sporáku máš???
Je tu někdo z okolí Čáslavi nebo Hor Kutných? Neznáte „hretěné“ placky?
Pekly je manželova babička a maminka, jedly se k bílému kafi a mně ze stř. Moravy moc chutnaly. Jenže obě byly kuchařky podlevoční (já ostatně taky), když jsem se dívala, jak pracovaly, tak šup hromádka mouky, chrst trocha vody, trošilinku soli – a jestli něco dalšího, to jsem úspěšně zapomněla. Zkoušela jsem mnohokrát, ale nemůžu to utrefit, pořád tomu něco chybí. Už nejsou ani babička, ani maminka, ani MLP, a potomkyně babiččiných sester neznají…
Kdyby někdo z vás znal – budu velmi vděčná.
Já jsem z okresu Kutná Hora, ale tohle zkusím poptat. Neznám, ani jsem nikdy neslyšela. Na internetu jsou hnětené placky (bramborové, se škvarkama) není to hretěné překlep? Něco mi říká, že teta pekla tzv. hnětánky, že by?
hnětýnky jsou jihočeský….
mám tu lidi v práci z Čáslavi, Ronova n/D…poptám se ti….
tak to bylo rychlý, mám tu kolegy -manžele z Vrdů u Čáslavi a mám ti říct:
u nás s ejim říká Hrejtěnky
700g hladké prosáté mouky, 1 větší vejce, 1/4 l mléka, 200 g mletých škvarků,
1 kostička droždí (max 50g), sůl podle chuti. Vymíchat těsto, utvořit placičky, nechat vykynout, upéct ve vyhřáté troubě do růžova.
Díky, ale to je jiná dobrůtka.
V těch babiččiných nebyly kvasnice ani škvarky, nepekly se v troubě, ale na suché pánvi, když už nebyla kamna na uhlí – prostě v jiných domácnostech se téměř stejně pojmenovaly naprosto odlišné pokrmy. Přitom Vrdy a Žehušice téměř sousedí.
Jà to ráda vyzkouším.Včera jsem se zasmala v obchodě u prázdného regálu s droždím.Trochu mi to připomíná doby dávno minulé:tu nebyla čočka jindy zase cukr….
Já dnes droždí koupila jak čerstvé, tak sušené ….. nebyl problém. Ale byla středa, třeba ho mají jen v tento den.
V pondělí jsem koupila sušené u Vietnamců (v sobotu mi řekla, že v pondělí bude). Paní mi řekla, že druhý den bude čerstvé, že ho je málo a bude na příděl. Já tam už včera nešla, nevím, kolik ho dostali. Věřím, že se to časem uklidní ?
v krámech není, ve výrobně ano-Labeta ti sušený droždí i pošle…..
Mouka , máslo , smetana, sul , mňam . Dobre ty
A super, jsem tady. Zdravím všechny. Placky zkusím.