mleté vepřové cca 2kg
3 vejce
palice česneku – rozmačkané stroužky
2 cibule – velice na jemno krájené
sůl
pepř
paprika
koriandr mletý
trochu muškátového květu
šalvěj
zahušťěno kukuřičnou polentou
smaženo v slunečnicovém oleji
K tomu vařené brambory, cibule a plnotučná hořčice.
Recept poslala Sharka: „Dav si přidal 2x a nezbylo vůbec nic. To bylo zatím poslední jídlo, co jsem na Beaveru uvařila…“ A já dodávám – pro normální počet strávníků dělte čtyřmi 🙂
Na mne opět moc koření. Čevabčiči máme rádi, ale jen paprika, pepř, sůl. Od doby, kdy jsem ochutnala v Bosně čavapi zcela bez koření, jen se solí a velkou zeleninovou oblohou, kořením o dost méně.
Dělej si to klidně po svým… my to máme rádi takhle…a i když je tam napsáno více druhů koření,netluče se to a nedávám tam toho jako třeba do „indického mletého“
Já mám moc ráda kořeněné mleté maso a naopak se kolikrát při receptech divím , ze když používají mleté jako PLNKU , ze to jen osoli … mě to nebere .
Takže za mě okořenit 😋😋😋
Jen já nepozřu koriandr ( což mě mrzí a prý o moc přícházím. Ale mletý někdy ano 😭)
Věrko, u nás lidem vadí zelenej koriandr (nať) – ale mletý sušený semínka ne….
Mně zase vadí semínka koriandru, nať mám ráda velice. Vidíš, sto lidí… A jinak – mně se to zdá nakořeněné akorát, ta šalvěj mě tam zajímá moc. Takže příští variace mletého = Sharka.
ta šalvěj byla nasekaná,čerstvá, asi 6 lístečků…
To je prý nějaký problém s DNA . Existují lidé , kteří tu nať prostě nepozřou . Taková paní byla i v minulém Masterchefu a musela s koriandrem vařit myslím s týmem Pho. Vyhráli – a pak řekla : ani jsem nemohla ochutnat 😭. No je mi to líto … celé široké daleké okolí miluje čerstvý koriandr
Já taky mleté okořením víc ale do čevabčiči nedávám vejce.A tohle se mi zdá tak akorát zvlášť když to zahustí polentou. A to mě zajímá jaký máš postup?
Já taky mleté kořením více. Ale jehněčí jen pepř, sůl, římský kmín. Tak to dělají v Bosně a Hercegovině, arabských zemích apod. Oni nejí Vepřové. A do jehněčího právě ten římský kmín.
Až na to, že v Bosně čevapi dělají 60 % hovězí a 40% vepřové. Takže jak kde. V čiste muslimských enklávách možná, ale tam kde je jen část muslimská – třeba Trebinje, tak se uplatní i to vepřové.
Byla jsem tam, tak vím.
Já taky, taky vím. Asi jsi byla v jiné restauraci.
Třeba ve Vietnamu jejich klasická polévka pho je trochu jiná v Hanoji a jiná v Saigonu. Základ stejný, chuťově trochu odlišné. V Hanoji je podstatně lepší.
Je asi takto, každý dělá bramborový salát a každý se odhaduje, že ten jeho je nejlepší. Anebo jako zelnacka. Na severní Moravě i na jižní jiná. Čechy, taky různé. A o tom to je. A taky záleží na kuchaři a osobní chutí.
jasně, miluju PHO Bo…
Pho… máme skvělé sousedy a mladý pán vaří – má to jako koníčka (jeho otec je profi kuchař a muzikant a občas něco dobrého pošle, syn profi muzikant a hobby kuchař), takže když se u sousedů vaří, tak jsou to chuťová extáze. A jeho pho bo je nepřekonatelná. Jen se nemůžu naučit jíst hůlkami.
každej si to míchá po svým, jak je zvyklej..já měla jen mletý vepřový, tak bylo takhle po Beaverovsku…
žádnej plyšák si nohu nezlomil, tudíž skopový nebylo…
rozmělním si mletý maso tak,aby se dalo míchat, přidám koření, promíchám (rukou) a přidám vejce a na drobno cibulku a česnek…promíchám a pak přidám suchou polentu, aby to líp drželo tvar… tu přidávám pocitově, abych jí tam nedala moc….a smažím…
mleté maso míchám vždy rukou , to je nejlepší “ míchač “ . Maso se krásně spojí a má tu správnou konzistenci na tvoření válečků , sekané “ karboušků“ apod. S tou polentou senza nápad , vyzkouším.
V brzké době proběhne domácí mletí, takže určitě bude i toto čevabčiči.😋 Mletý koriandr jsem nedávno koupila, bude mít premiéru. Šalvěj už u nás zdomácněla – živá i sušená. Ono veškeré koření, pokud se přidává s citem, dokáže chuť masa posunout tím správným směrem a nepřebíjí. V posledních letech si pěstuji různé bylinky a pak si hraju na alchymistu. (Znovuobjevuju to, co znaly naše babičky , ale mne to nikdo nenaučil 😕)😷
To se mi hodně líbí s tou polentou je z kuku a tak asi bez lepku že jo?
No asi budou brzo čevabčiči á la Beaver.
No já znám polentu jako kukuřičnou kaši – vařenou z kukuřičné krupice, čili bez lepku. Někdo říká polenta i jen té krupici, ale prodává se instantní a to se jmenuje polenta.
Takže dotaz na Šárku – jen se chci ujistit, že jsem dobře pochopila. Je míněna ta instantní a nebo obyč kuku krupice?
tohle byl pytlik s nápisem POLENTA a v tom kuku krupice, uvařila jsem si mamaligu a nějak jsem netušila, co s tím zbytkem..pak jsem to použila na obalení řízků místo strouhanky- šlo to, nakonec jsem zkusila i jen obalit plátky masa, místo mouky, taky to šlo a pak jsem to vzala na Beaver a dala to do čevabčiči..a to bylo nejlepší…
já se dneska v Globusu podívám – pro sichr, pytlík si pamatuju, ale myslím, že instantní to nebylo….
Pokud ji nenajdeš v normální regálu, tak určitě v biopotravinách – tak ji mají např, i v Tesku. A největší výběr kuku potravin (mouky, krupice, kaše) měli v Chorvatsku.
tak to byla od Italů, a byla to mletá,předvařená kuku krupice – bylo to na tom pytliku….
Jo Květo to je ono já někde vyhrabala lejstro po mojí babičte, kde píše seznam koření a kam co patří a já pako ho někam zaštrachala.Ani nejde o ten obsah ale o památku.A že ač skvělá kuchařka měla taháky; •)
Evi, i staré skvělé kuchařky měly své sešity, taháky a to je to rodinné kuchařské „stříbro“. Pokud jsi zaštrachala, jednou někde vyplave. Já při přebírání starých krabic našla „Notýsek“ – měli děti v 1. a 2. třídě místo žákovské. Nachechtali jsme se nad poznámkama (prvorozený měl v notýsku rudo) . Někam jsem ho dala, aby byl po ruce, že mu ho pošlu. Předevčírem balím balíček a notýsky k nenalezení . Asi po měsíci …. 😕🤦♀️
Přehled, ten základní je v receptech č. 1273 a 1274 a 1275
Výborný nápad, už jsem dlouho nedělala. Netuším, zda tam dám vše, co v recepísku, ale už se těším 👍👍👍👍