(2000) Domácí divočina

Tak především – máme radost, že se pořád držíme a že nám zachováváte přízeň. 2000 receptů je slušná porce, snad si každý najde ten svůj oblíbený.

 

 

 

Jako výroční jsem vybrala recept „Kterak z domácího divokého vepře udělati“, protože ten je toho bez diskuze hoden.

vepřové maso (ořech z kýty, svrchní šál, libová plec a pod.)
uzený špek

 

 

MOŘIDLO:
4 díly vody
1 díl octa
2 mrkve
1 velká petržel
1/4 velkého celeru
1 lžička celého pepře
2-3 bobkové listy
pár kuliček nového koření
několik podrcených jalovčinek
snítka čerstvého nebo větší špetka sušeného tymiánu

NA PŘÍPRAVU:
1 lžíce sádla
kousek špeku
sůl
1 lžička cukru + na dochucení
smetana
1 – 2 lžíce hladké mouky
citronová šťáva

Nejdříve svaříme mořidlo z vody, octa, veškerého koření a zeleniny nakrájené na slabé menší kousky. Vaříme asi 5 minut a necháme vychladnout.

Mezitím si maso po vlákně protkneme delšími hranolky špeku, vložíme ho do studeného mořidla, aby bylo celé potopené, obložíme zeleninou s koření a dáme do ledničky, kde zůstane týden. Každý den maso překládáme, aby se k němu tekutina dostala ze všech stran a dobře se proleželo.
Po týdnu si v pekáči na lžíci sádla vyškvaříme na drobné kostičky nakrájený špek, maso vyjmeme z láku, osušíme, osolíme a zprudka necháme na vyškvařeném tuku zatáhnout. Odložíme ho stranou a na tuk dáme odcezenou zeleninu z mořidla, přidáme čerstvé koření jako do láku a lžičku cukru, necháme odpařit všechnu tekutinu a orestujeme ji, až začala červenat. Pak do pekáče vrátíme maso, podlijeme vařící vodou a dáme péct. Občas dolijeme vodu, seškrábneme ze stěn pekáče červený přípek a vrátíme ho zpátky do zeleniny. Když je maso měkké, vyjmeme ho, zeleninu se šťávou propasírujeme přes cedník, přivedeme do varu, zahustíme hladkou moukou rozšlehanou ve smetaně, provaříme, dochutíme solí, lžičkou cukru a lžící citronové šťávy a už bez vaření přidáme kelímek zakysané smetany.

Podáváme s houskovým knedlíkem. Maso v téhle úpravě je křehké, šťavnaté, na řezu růžové, provoněné špekem, zeleninou a kořením. A hlavně má úplně jinou chuť, než kdyby se stejně připravilo bez naložení.

Návod na reinkarnaci vymyslela  Fialka, pro Bramboračku realizovala Květoslava, neb Fialka nemá možnost udělat fotografii.

Příspěvek byl publikován v rubrice Masa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

27 komentářů: (2000) Domácí divočina

  1. Jana Macůrková napsal:

    A já jen dodám, že ty noty byl můj nápad – a je to historický zápis Ódy na radost…
    Myslím, že k tomu 2000 receptu se to hodí.

  2. Vera M. napsal:

    Mě to hodně dojalo, jak Fialka oživila a poskytla nám tento úžasný domácí recept, Květka ho takto krásně bezchybně “vystřihla” ( dokonce se šesti ) a Haderach s velkým vkusem vybrala jako jubilejní jídlo .
    Holky , děkuji

  3. lakysa22 napsal:

    Recept je úžasnej, úplně stačila ta fotka s talířem. Óda na radost je fajn, ale dala bych ji zvlášť, takhle to vypadá trochu divně…
    Za to papu děvčata palec nahoru👍👍

  4. Francizska napsal:

    Krásně popsané, hezké foto a jídlo vypadá famózně. Mňam.

  5. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Hmmmmmm, hymna EU a RE?
    Ale k receptu, vypadá to složitě, ale nebude. Hlavně to musí být vynikající.
    Fialce díky za nápad, Květulce díky za foto. 😋😋😋😋

  6. jarybarka napsal:

    Třikrát Ólalá!Reinkarnace vepřového ořechu je originální!
    Děvčata máte mojí hlubokou poklonu.
    Při servírování na sváteční stůl slyším vítězný pochod z Aidy.

  7. a.rena napsal:

    Papír nejím, Óda se hodí jinam, receptu má kralovat talíř s jídlem. Ale ten recept! Fialko, Květule – to jste se, holky, vytáhly do nebeských výšin!

  8. Haderach Kwisatz napsal:

    Ořech číhá v mrazáku na vhodný okamžik. 😉

    • kvetula.v napsal:

      On ten můj taky v mrazáku čekal, ani jsem neměla představu na co. Pak se týden před mými narozeninami Boženka zmínila, jak ten svůj „zdivočela“ a bylo jasno!
      Chlap sice nad tím týdnem kroutil hlavou, že to zasmrádne a nevím co, ale já vím, že nám naše Fialka ze své kuchyně samé perly hází, tak jsem se držela návodu. I když …. nějak jsem přeskočila ve větě …..maso vyjmeme, osušíme, OSOLÍME…. Při první kontrole a přelévání jsem olízla lžíci …….. No honem jsem tam nějakou sůl nasypala, pak ještě při dohotovování troch dosolila a bylo nebe v huústech 😋😋😋

  9. bozena.fialova napsal:

    Každá liška svůj ocas chválí, takže si taky musím ten recept pochválit. Přiznávám se, že nedlouho po tom umořeném ořechu trůní v ledničce hrnec s dalším naloženým kusem vepře. :-))
    A všem vám děkuju za chválu, mám velkou radost, že se recept líbí.

  10. blahovka.h napsal:

    Nádherný recept, hodný kulatin. Sliním si na stůl. Má jen jednu chybu, čeká se týden.

  11. kvetula.v napsal:

    2000 je úctyhodné číslo a Fialčin recept je ho hoden. Kdo máte chladný špajz, nebo dost místa v lednici a nebude vám na 7 dní chybět potřebná nádoba, zkuste!
    Poprvé v životě jsem takhle dlouho mořila maso , bojovala se zmenšeným prostorem v lednici a protože mám malou kuchyň, tudíž i málo nádobí (pro 2 stačí) , tak i ten hrnec chyběl, ale určitě bude opakování. Boženko díky za úžasný recept😋👍🥇😷

  12. jarybarka napsal:

    Ja bych měla nesmělý dotaz. Zajímalo by mě, když ten ořech zdivočel,jestli by mu slušelo i se šípkovou?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..