brambory
větší množství čerstvých bylin
karotka
cibule
olej
Na krutony:
starší chleba
chilli vločky
hořčice
sůl
pepř
citronová kůra
dobrá prorostlá slanina (jste-li vege, bez úšklebků ji nahraďte olejem.)
Množství je podlevoční, řiďte se počtem strávníků. Pro tři lidi jsem použila tři střední brambory, jednu dobře rostlou karotku, středně velkou cibuli a dvě pořádné hrstě bylin.
Oškrábané, pokrájené brambory dejte vařit. Množství vody volte podle potřebného množství polévky. Na trošce oleje zpěňte cibuli a mrkev a přendejte k vařícím se bramborám. Na horkou pánev po cibuli dejte byliny a trošku je pošolíchejte vařečkou. Mírně zavadnou a například kopřivy přestanou být kousavé. Většinu zeleně párkrát nahrubo překrojte a do hrnce s nimi. Brambory s mrkví jsou již skoro měkké. Bejlí varem moc dlouho nemučte, neb ztrácí hodnoty nejen nutriční, ale i estetické.
Stranou jste si nechali trochu bylinek, posekejte je na drobno.
Krutony, zase trochu jinak: Na pánev si býlojedci dají trochu oleje, masožraví požitkáři začnou tavit slaninu na kostičky nakrájenou. Nakrájejte chleba tak, aby vyhovoval vašim krutonovým zvyklostem a pomalu opékejte. Přidejte špetku chilli vloček (nebo taky ne – podle obliby) a lžičku dijonské hořčice. Míchejte a přehazujte, aby chleba nasákl chutě. No a taky aby se vám nepřipálil, že jo… Tak to hlavně nezapomeňte vypnout, neb přichází velké finále.
Na prkénku vám zbylo trochu spařených bylin. Nasekejte je na jemno. Polévku v hrnci rozmickujte tyčákem úplně do hladka. Osolte a opepřete, přidejte pár špetek citronové kůry. Nasekané rostlinstvo a krutony aranžujte až na jednotlivé porce. A nezapomeňte ke každému talíři přidat lžíci.
Recept poslala BOYE, ponechán bez úprav, tomu bych mohla leda uškodit!
Byliny: Měla jsem zhruba stejné množství kopřiv a bršlice, méně pak opence, lístků sedmikrásky a fialek a pár listů čerstvého špenátu.
Krutonový dodatek: Slanina se dobře tavila a byla kvalitní, vzniklo tedy hodně tuku. Chleba a škvarky jsem vylovila vidličkou a dala na ubrousek odsát. A pokud vás opékaný chleba neoslovuje, stejně dobrá je polévka i s celestýnskými nudlemi, svítkem, ztraceným vejcem, nebo strouhaným parmazánem.
Tak tohle je přesně recept, který mi udělal radost. Chtěla jsem vařit brokolicovou, ale byla nechutně drahá a ještě víc nechutně vypadající. Zítra obejdu zahradu, „plevele“ se najde dost a bude poblívka. Díky :-).
Mi udělá radost jakákoliv polévka , tahle přímo zve ke stolu .
Umíte to, holky, tak krásně prezentovat …
Taky se mi recept líbí. Na zahradě je nyní tolik mladých bylin, vůbec by mě to samotnou nenapadlo využít je takto na polévku a ten můj mě dokonce i pochválí. Po zahradě si sbírá vždycky nějaké to lupení do polévky, teď třeba medvědí česnek, lístky pampelišek a kopřivy.
Ta je zelená jak brčál a to mě baví.Nemá chybu.A ty alternativy na konci receptu jsou taky bezva.Odpoledne jdu na bejlí.
ano,taková jarní 😀
ježyš, to vypadá lákavě… škoda, že jsme polévky (skoro) vyřadili z jídelníčku. Když do mne se polífka a hlavní nevejdou a ten můj se jen s polífkou nespokojí. Asi si ji udělám jako svačinku! Jo!
U nás jdou poblivky vždycky v zimě. Zahřejí, a s kuśem chleba stačí i jakooběd.
Tohle je ale rybník Brčálníček….
No, já se přiznám, že s takovým býlím jsem ještě nikdy neexperimentovala, neměla jsem odvahu. Ale teď jsem tak vyhecovaná, že to snad zkusím. Vypadá to excelentně.
Ta je tak zelená, že mi až běhá mráz po zádech.
Ale návod a recepísek výborný 👍👍👍
Jo, ta zelená je opravdu drsná. A to ujišťuju, že opravdu žádný filtr, žádné upravování fotky. Takhle vypadala i na talíři. Jednak si myslim, že ten kousek špenátu tomu pomohl a jednak já zeleninu (a zelenou zvláště) opravdu téměř nevařim. Když se to mickuje, nemusí to být do měkka. Dokonce jsem zkoušela úplně syrové – vařený byl jen brambor – ale tam nějak prosakovala hliněná chuť… Tak vařim, ale minimálně.
Konečně jsem znovu na Bramboracce,na kterou jsem se nemohla dostat,ale sleduji stále a na tu polévku jsem dostala chuť, udělám určitě a děkuji Janě za novéa heslo….🐤🐤🐤
Už ten popis je tak lákavý, že jsem po obědě😝