(193) Krkovice na hořčici se smetanou

krkovice
šlehačka
kremžská hořčice
sůl
pepř
olej

Krkovičku nakrájíme na plátky, osolíme, opepříme a  potřeme  hořčicí (já používám kremžskou smíchanou s trochou alpské z LIDLu – je malinko nasládlá, jídlo získá jiný rozměr).  Necháme asi  30 minut odpočinout.

Plátky krkovičky na troše oleje opečeme z obou stran a přikryté dusíme doměkka. Podléváme   vývarem nebo horkou vodou. Vyjmeme z kastrolu, do výpeku přidáme dvě lžičky  hořčice a šlehačku a na mírném plameni vaříme, až se nám omáčka zredukuje na požadovanou hustotu. Dle chuti dosolíme.  Pak vrátíme maso do kastrolu a necháme spolu prohřát.

Jako příloha se překvapivě hodí pečené brambory, ale i rýže  nebo těstoviny (v tom případě si nehcte omáčku řidší)

Autorka receptu: HaderachKwisatz

Příspěvek byl publikován v rubrice Masa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

29 komentářů: (193) Krkovice na hořčici se smetanou

  1. bozena.fialova napsal:

    Díky, vypadá to moc jedle a určitě to spáchám v historicky krátké době, jen co sprovodíme ze světa smažený květák a obdělané coulo závitky na houbách.
    Přeji hezký den všem kuchatkám. 🙂

  2. Katyp50 napsal:

    Já tohle jídlo dělám trochu jinak – naloženou krkovičku lehce naklepanou dám do marinády z bílého jogurtu, hořčice a koření, nechám odležet nejlépe přes noc v lednici. Pak pokrájím cibuli na silnější kolečka, na ně položím namarinované plátky krkovičky, zaliju vývarem a přiklopené dám péct. Mezitím si nastrouhám jemné plátky brambor, asi tak jako na bramborové lupínky, ale trochu silnější. I se slupkou. Když je maso téměř hotové posypu ho bramborovými lupínky, zaliju kelímkem (či dvěma – záleží na počtu strávníků šlehačky a dám dopéct. Někdo dává navrch sýr, mně to přijde dost přeplácané. Ale zkusila jsem jednou stejný recepis a přidala k pečení i žampiony. Bylo to moc dobré.

    • Haderach Kwisatz napsal:

      To je taky dobrý, ale úplně jinej recept na jiný jídlo 🙂 🙂 🙂

    • BOYE napsal:

      V dobách novomanželství (dááááávno tomu), můj drahý neustále básnil o krkovici v bramborách se šlehačkou. Neznala jsem to vůbec, tak jsem vytvořila cosi podle jeho instrukcí. Nijak mě to neoslovilo. Pak jsme to jedli u tchánů a taky žádný zážitek. V obou případech to chutnalo stejně, tudíž instrukce i provedení z mý strany bylo bez chyb… Takže třicet let jsem po tomhle jídle ani nevzdechla. Ovšem v tvém podání mi to dává smysl a nevidím jediný důvod, proč to nezkusit hned, jakmile se u nás octne krkovička. Dík .-)

  3. BOYE napsal:

    Tak tohle je žravý už od přečtení. Miluju hořčice i omáčky z nich! Hořčic musí být v lednici aspoň pět druhů! Základní (svatá) trojice: Kremžská, plnotučná, dijonská. Pak mám doma skoro vždycky malou Colmansku (žlutá piksla anglická) a ještě nějakou, na kterou jsem zrovna natrefila. Často si hořčice míchám , občas i dělám od základu. Rekord (to už hraničilo s úchylárnou) bylo třináct skleniček (druhů) v lednici a prášková ve skříňce 🙂 Tu alpskou neznám, v úterý jedu do LIDLu nakupovat na svatbu, tak ji prubnu. Třeba se mi bude hodit do pomazánkový kompozice.

    • Haderach Kwisatz napsal:

      Taky mám sbírku všelijakejch hořčic – ovšem před Vánoci si manžel v Německu vybral nějakou extra pálivou a pořád je tam skoro všechna. Jedině s nečím namíchat, jinak se to FAKT nedá.

      • BOYE napsal:

        Jj. My máme stupnici. První je „hedvábíčko“ – to je i pro batolata. Pak jsou různý stupně, většinou inspirovaný momentální senzorickou reakcí a tedy pokaždý jiný a nakonec je „dvouchlapovka“ – po požití jednomu teče z očí i nosu a potěj se uši…

      • bozena.fialova napsal:

        Já zase mám sbírku nejrůznějších chilli papriček (letos 11 druhů), ale protože ráda vím, co jím, užívám je spíš sporadicky
        a obezřetně. Taková Jalapeňa nebo Black Hungarian jsou ještě docela přívětivá, ale třeba Bhut Jolokia, který má asi milion jednotek pálivosti, si musí syn sklízet a čistit sám. A taky konzumovat! Přidává si ho do jídla po špetkách a stejně zbrunátní a čelíčko se orosí…. 🙂

    • bozena.fialova napsal:

      Boye, nechci šířit „poplašnou zprávu“, ale myslím, že tu alpskou hořčici (zřejmě bavorskou) mají v Lidlu akorát v Týdnu alpské kuchyně. Moc ale prosím, prozraďte mi, kde se dá sehnat prášková hořčice? Nikde jsem ji léta letoucí nepotkala. Moc děkuji.

      • Vera M. napsal:

        Já jsem ji měla z Justu, tu práškovou. Když dělám jakýkoliv steak = svíčkovou, panenku , kotletky, kuřecí , tak tam musíme mít hořčici a červenou cibulku na jemná půlkolečka . Zdeno Pohlreichu, promiň , ale tuto „oblohu“ musím k těm steakum mít . Já totalitačka. A nejraději s obyčejnou plnotučnou, mňam . Šéfkuchaři tvrdí , že se k dijonské musí člověk „dopracovat „. Já tam jsem pořad jen jednou nohou a manžel už je tam ;-)))

      • BOYE napsal:

        Když bude, bude, když ne… Díky za upozornění.
        Jinak ta suchá Colmanska by mohla být v Marks a Spencer. Já ji mívám od synka, vozí mi ji z Anglie. A dole od Věry M. jsem se právě dozvěděla, že ji má i Just 🙂

        • bozena.fialova napsal:

          Díky, možná se mi povede ji splašit, až se dostanu do „víru velkoměsta“. Tady jsme rádi, že tu je Lidl, Billa, Penny a vietnamská večerka. 🙂

          • Vera M. napsal:

            Na Paprice ji kuchaři používají často ( nevím , zda mate možnost a hlavně čas sledovat ) , Napr. Potírání masa před pecenim spolu s česnekem. Já bych se zabila za česnekem a horcici

  4. bozena.fialova napsal:

    Děvčata, teď jsem ze zvědavosti otevřela recept na PŽ na „nejlepší bůček na světě“. Koření pěti vůní, sojová a rybí omáčka, bílé víno, hnědý cukr, pepř a česnek… Jen podle fotky finálního produktu mám dojem, že tam zapomněli napsat ještě povidla! 🙂 Volám „Zlatá bramboračka“!!!

  5. Katyp50 napsal:

    No, nenašla jsem na PŽ onen recept i když jsem to „projela“ důkladně a našla spoustu jiných hovadin, ale v tomto případě bych se receptu spíše zastala. Sladkokyselý bůček je oblíbené asijské, zejména vietnamské jídlo. Připravuje se marinováním v popsaných ingrediencích – snad jen koření pěti vůní bych nepoužila, to je spíš čínská specialita a je opravdu velmi aromatické. Ale čínská kuchyně tento způsob bůčku také má. Místo vína našeho bych použila rýžové a k tomu ocet. Jinak je to vynikající jídlo. Existuje spousta druhů přípravy, tudíž i chutí. Zkuste si ho někde v dobré vietnamské restauraci dát a určitě si pochutnáte.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..