uzený vývar
plechovka fazolí v tomatě
(nebo
plechovka fazolí
velké rajče
lžíce rajčatového protlaku
středně velká cibule
dva stroužky česneku
koření)
K podávání:
chlebové krutony
hrstka petrtelky
Vývar přiveďte k varu, vyklopte plechovku dobrých fazolí v tomatě, nechte převalit varem. A skoro hotovo.
Jenomže: Fazole v tomatě už nechutnají tak, jako dřív. Snad jen některé dražší. Tím se dostáváme k tomu, že s tou polívkou to bude trochu složitější. Ale ne o moc.
Dejte si hřát vývar, v rendlíku nechte zesklovatět cibuli a česnek, přidejte cca lžičku koření (já dávám tymián, oregano, někdy bazalku – tedy pokaždé jen jeden druh), přihoďte protlak (buď vrchovatou lžíci, nebo malou, osmdesátigramovou plechovku) a nakrájené rajče, přisypte propláchnuté fazole, promíchejte a směs vyklopte do vývaru.
Tak, a dál pro obě varianty stejně: Do hrnce vražte tyčák a všechno pořádně rozmickujte. My fajnovky potom polívku ještě proženeme přes cedník a vznikne tak nejsametovější fazolačka světa. Pak už jen do talíře přihoďte chlebové krutonky (zhruba podle receptu 2095, jen bez bonusu v podobě kapie a chilli vloček), do kterých jste v momentě vypnutí nasypali hrstku sekané petrtelky – je to lepší, než když do polévky nasypete čerstvě posekanou. Tedy lepší je to u TÉHLE.
Jo, a to, co vám zbylo v cedníku, můžete směle přihodit do sekané, nebo jakýchkoli karbanátlí. Jestliže nic podobného nemáte v plánu, hoďte to přes plot sousedovic slepicím. Chutná jim to tak, že jsou ochotné snášet zlatá vejce.
My doma zlatá vejce nesnášíme, ale boule za ušima se nám dělají. Vám přeju totéž. BOYE
Fazolovou polévku uzenou dělám skoro vždy, když vařím uzené maso (buď zelňačku, nebo fazolovou). Mám svoje malé fazolky, které dám uvařit do vývaru, polovinu jich rozmixuji, polovinu nechám vcelku. Česnek, majoránku, trochu protlaku pdle chuti.
Z plechovky fazolí polívku nedělám
A to já zase klidně jo. Jsou různé druhy fazolí, každá chutná trochu jinak… A navíc nejsem důchodce a když není čas…
Lucko, tady se víc hodí velké fazole, co? Fazolajda byla tento týden, klasická. Ještě jsem objevila zapomenutou uzenou jitrnici, tak tam byla přihozena a pak jsem jen poslouchala, jak všichni pějí obdivné ódy. Tak tuto tvoji si schovám na jindy.
Ty asi netušíš, že správný důchodce nemá čas. Nikdy jsem si nedokázala představit, kolik práce v důchodu budu mít a jak málo času. Ale vařit fzole trvá tak 30 minut. Tak hot připsledování nějakého blbého seriálu (já je nemám čas sledovat) dám vařit ty fazole.
Jaja, z velkých je pak míň šlupiček. Ale když si vzpomenu na ty původní piksly svého dětství, tak těm jsme říkali „mravenčí vajíčka“, tudíž jejich velikost byla malinkost…
Ale pokud se necedí a nepasíruje (což je i tak jedlé), tak na velikosti nesejde.
Já mám moc ráda fazole z plechovky. Když mě honí mlsná , ocedím si třeba ty velké bílé a sním jako bonbonky u TV nebo šoupnu do zeleninového večerního salátu. Dobrota !
Jinak – není na tom nic zlého je použít do fazolačky . Dobrý uzený vývar už tam je a i šéfkuchaři konzervované rádi používají.
Jasné , když má Jana svých hafo a má to v plánu , není třeba sahat po konzervovaných.
Na momentální nápad jsou konzervované super
Konzervované mám ráda taky jen tak, s kouskem měkkého chleba. Zvlát, když je takové vedro jako dneska. Ae doma je nemám, tak k obědu byl krajíc suchého chleba s jednu mozzarrelou. Jídlo až večer.
Zapomněla jsem napsat, že ty krutony mi nedaly spát . Asi takové krásné nikdy nevykouzlím. To by chtělo kolikrát kurz vaření a dívat se kuchařce pod ruce
Věrko, vždyť je to jen natvrdlej chleba na kostky, na chvilku hozenej na pánev s trochou mazadla. A petržel. 🙂
Já vím 😭, ale tvoje jsou krásnější, tak závidím . Asi dávám málo tuku
Fazole z konzervy jsou u nás oblíbené i do spousty jiných pokrmů.S tím tedy problém nemám.
Fazolačku jsem doposud dělala vždy světlou bez rajčat.Je potřeba vyzkoušet i tu Lucky červenou.
Fazole v tomate povazuju za druhej nejvetsi kuchynskej vynalez, hned po instantnich nudlich. Pockam si, az bude Bonduelle v akci. 😉
No jo, fazole v tomatě = dobrota.
Taky nevidím nic špatného za fazolích z konzervy, máme rádi i červené ve slaném nálevu, buď jako součást různých salátů, nebo i jako samostatnou přílohu. A navíc se mi nikdy nepodařilo uvařit i přes noc namočené fazole za 30 minut, i kdybych u toho sledovala nějaký přiblblý seriál. :-)) A polévka vypadá moc lákavě, díky.
Taky mám ty červené moc ráda. Nějakou tu plechovku mám pořád po ruce. A navíc – plechovkové fazole jsou různé druhy a já fazole na uskladnění nepěstuji. Nevyplatí se to.
Přesně tak, fazolky dávám akorát na sklizeň lusků.
Já dokud na ně dosáhnu, tak sklízím lusky. Poté ty vysoko už nechávám dozrát a sklízím je až někdy koncem října při stržení fazolnice (podle vzoru chmelnice).
Na fazole v tomate a v nalevu, chodim do levnejch potravin..ty chutnaji jako driv a tahle super polivka bejva na Beaveru jako vyprostovak 😃
Já vařila ve čtvrtek hrstkovou a fazole z pelechu mi přišly vhod, ptž suché se vaří nejdýl. Když ji plánuju, namčáčím všechno zvlkášť a fazole za půlhodinu se mi nedařilo nikdy. Ani ty malý! A konzervu bílých j čevrenývh fazolí mám vždycky v zálozze – z bílýcb je políbka razdva, z obojích třeba kovbojské fazole jsou taky bzrzy..
Další polífčička do mého repertoáru. Uzený vývar je v mrazáku a plechovek ve špajzu je taky dost. Jen asi vyklopím jednu a rozmickuju a druhou nechám tak.
Souhlasím s Háderkou, fazole v plechu budiž pochváleny. Rychlá večeře, na pánev cibulku, klobásku a vyklopit fazole. Někdy tam dám i vejce po vzoru rančerské pánve. Máčet, vařit, brr. Sice jsem důchodkyně (malinko prduch), a času taky moc nemám.
U „blbých seriálů“ žehlím, šiju, vyšívám. Přeci nebudu čučet do zdi při loupání koše jablek. Je to dobrá kulisa k práci.
A horší mi přijdou polífky z pytlíku, hotová nebo prášková těsta, masox a pod.
U nás je všechno O.K., když jsou ve špajzu plechovky s fazolema, žampionama, ananasem, mandarinkama a rybičkama. Jiný plechovky se převážně netolerujou. Tedy občas ještě hrášek, když je v plánu nějaký ten socíkovský salát. Do něj totiž čerstvý (i když uvařený) hrášek nesedí. Tam musí být ten s plechovkovou příchutí.
Syrové fazole používám jen na jeden druh fazolačky. Jen tak ze zvyku. A pak na kovbojské fazole, když je třeba dávka pro regiment. A pak bych byla ochotna je vařit, kdyby došlo na hmotu na dortové ozdoby. Ale to si tak nějak ani nepředstavuju… 🙂
Já si k takové práci raději pustím nějakou hudbu – mám ráda jak vážnou, tak country.
Já suché fazole vařím tak1x do roka.
Když dělám zadělávané.To je jich potřeba víc.Namáčím je a vařím opatrně v papiňáku.To jsou pak v bílé majdě a i polévka.Ta světlá.
To je ale jídlo na zimu.Zahřívací.A moc moc dobrý.
Upřímně přiznávám, že ač mám pohotově vždy několik různých druhů fazolí v tomatě i slaném nálevu , z nichž připravuji různá teplá i studená jídla (slouží i jako KPZ) , nikdy mne nenapadlo uvařit poblivku z plechu. Právě kvůli zdlouhavému vaření dělávám fazolačku opravdu zřídka.
Tímto děkuji za rozšíření obzorů a další hustou, rychlou poblivku do sbírky , kterou je možno různě obměňovat 😋😎
Fazole namáčím večer den předem a dávám při vaření špetku jedlé sody. Pak jim stačí půlhodina.
Fazole, skoro všech druhů v plechu, mám vždy ve špajzu. Mám je ráda jen tak samotné. Nejvíc kupuji ty veliké bílé a červené s feferonkou. Stejně tak hrášek Bonduell, s kukuřicí i bez., cizrnu ve sklenici v Lidlu. Polévku červenou fazolovou s protlakem jsem ještě nedělala, i když fazole v tomatě s feferonkou jsou taky trochu červené. Ale tato určitě stojí za vyzkoušení. A osmažený chleba do polévky, moc dobré. 🙂
Jiřinko, s tou feferonkou je to moc dobrý. Já si přisejpám chilli vločky, nebo kápnu nějaký ekrazit typu tabasco. Vařívala jsem to i z pálivých fazolí, ale Benjamína má s pálivým jídlem problém: Horní konec to miluje a dolní konec kriticky trpí. Tudíž od základu pálivé jídlo většinou nemůžu vařit.
Ten můj si do všech jídel přidává pálivé papričky z toho mlýnku, co prodávají v Lidlu, když je americký týden. Do celého jídla je nedávám, mám podobné důvody jako Benjamínka.