Ačkoliv to tak vypadá – ne, nezbláznila jsem se. Pololetí je za námi, květiny kvetou a je třeba se připravit na podzimní výzdobu truhlíků. Tuhle nádheru vytvořila v dobách minulých Fialka a abyste věděly, co máte sušit:
V truhlících bez květů z kukuřičného šustí je:
– brslen
– rozchodník (rozchodníkovec) nádherný (Sedum spectabile) sušený
– vratič sušený
– anafálka (Anaphalis margaritacea) sušená
(a z jehličí túje, douglaska, smrk a borovice vejmutovka)
V truhlících s květy je:
– hortenzie latnatá sušená
– anafálka sušená
– květní chocholy miscantu (Miscantus „Zebrinus“)
– sušené středy květů rudbekie (ty se moc nepovedly)
– květy z kukuřičného šustí
– kukuřičné palice
(a z jehličí túje, smrk a borovice vejmutovka)
Tak šupšup, stříhat, sušit!
Kurňa , tys měla být kromě maminky i učitelka . Už si jdu shánět šustí , ať nemám samé pětky . A divila by ses , jsou i takovi , co obě ruce levé
Jak jsem včera koukala na kukuřici, tak toho šustí moc nenajdeš. Kukuřice ještě ani nekvete a to jsme jeli Polabím, kde je tepla dost.
Ta tu je az tak treti tejden v srpnu…
Však taky Hadérka nenabádá, že by se na šustí mělo vyrazit už teď. Ale se sušením květinek a travin by se už mělo začít a pokračovat,
jak postupně rozkvétají.
Já jsem taky neodpovídala HAdérce, ale Věře.
Moc hezké, zajímavá inspirace. Ještě ty šikovné ruce.
Smekám a poklekám… I kdybych měla všechnu vhodnou sušinu, v životě to nedokážu tak vkusně poskládat. Musela bych sebrat truhlík a škemrat u Boženčiných vrátek ….
Dávno tomu jsem měla tak polovinu uvedené květeny na zahradě, ale sušit rudbekie, nebo rozchodník mne v životě nenapadlo. O hortenziích nemluvě – že dokáže sušená dělat ve vázičce parádu, to už díky Fialce vím 😉😍
A susi se to dobre v jemnem silikatu…co se jinak sype do kocicich toalet..zachova se barva i tvar…
Nádhera, nádhera, nádhera ….. jiné slovo pro to nemám 👍👍👍👍
Je to nádherné! Mohla by to prodávat..👍
Kukuřičné šustí je potřeba sloupnout z palic úplně vyzrálých, když už není prozelenalé. Zaschlé červenohnědé pestíky (vlásky) z vrcholu nevyhazovat, z nich jsou středy květů.
Jinak se dá použít leccos, jeden rok jsem dávala větvičky s rudými šípky a na špejlích napíchaná malá planá jablíčka, která kupodivu vůbec nehnila a vydržela až do konce zimy. Z neopadavé zeleně je hezký i buxus, mahonie, dobrou službu poskytnou i výhony břečťanu, část jich vést vzhůru kolem chvojí a pár nechat splývat dolů přes okraj truhlíku. Ze sušených rostlin je v chvojí hezká i statice, různé slaměnky nebo světlice barvířská, ale i menší svazečky klásků lučních travin, fantazii se meze nekladou a vždycky je výsledek hezký. A do čeho všechno v truhlících napíchat? Při likvidaci letniček je sestřihnout do úrovně substrátu a ten pak využít jako velmi pevnou aranžovací hmotu.
Ať se všem dílo podaří.
Jen dodám, že ty „vlásky“ jsou výborné jako podpůrný prostředek na odvodnění a hubnutí.
He? A co s nima? Chlupy nejim. 🤣🤣🤣